moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oficerska promocja na Dolnym Śląsku

Od waszego zaangażowania, umiejętności zależy przyszłość wojska oraz bezpieczeństwo kraju – mówił dziś gen. bryg. Mariusz Wiatr, rektor-komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, podczas promocji oficerskiej. Na pierwszy stopień oficerski – podporucznika – zostało dziś mianowanych 38 absolwentów kursów w „kuźni generałów”, wśród nich 12 kobiet.

Uroczystość odbyła się 12 września na placu Gołębim wrocławskiego rynku. Aktu mianowania podchorążych dokonał gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Promowałem dzisiaj młodych ludzi, którzy wybrali drogę życia twardą, pełną wyrzeczeń, ale dającą satysfakcję – powiedział gen. Różański tuż po akcie mianowania. – Rozpoczynacie służbę wojskową w czasie szczególnym. Trwa modernizacja sił zbrojnych oraz wzmacnianie relacji pomiędzy partnerami NATO. Liczę, że czynnie włączycie się w ten proces i będziecie tworzyć przyszłość naszej armii – dodał.

Od kapelana po prawnika

Na stopień podporucznika mianowanych zostało 38 osób. Każda z nich odbyła kilkumiesięczny kurs oficerski w „kuźni generałów”. – To byli podoficerowie oraz osoby cywilne, które po raz pierwszy założyły wojskowy mundur. W zależności od ich przyszłej specjalności kształcenie oficerów trwało od trzech do 12 miesięcy – tłumaczy kpt. Rafał Szymczyk, dowódca kompanii z WSOWL.

Wśród promowanych było 10 absolwentów (trzech podoficerów i siedem osób cywilnych) trzymiesięcznego studium oficerskiego. – To studium specyficzne, nie tylko ze względu na czas trwania. Przeznaczone było bowiem dla osób o rzadkich specjalnościach, takich jak kapelani, psycholodzy kliniczni, lekarze, ratownicy medyczni i fizykobiochemicy – wyjaśnia mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni.

Na stopień podporucznika mianowanych zostało także dwóch absolwentów sześciomiesięcznego studium dla członków obsługi przeciwlotniczych zestawów rakietowych i kursu ogólnologistycznego. A także 11 osób, które przez 8,5 miesiąca szkoliły się na wojskowych prawników i finansistów. Na placu Gołębim stanęli też ci, których kurs we wrocławskiej uczelni trwał aż 12 miesięcy. – To siedem osób, które szkoliły się w specjalnościach projektowo-programowej informatyki oraz eksploatacji systemów informatycznych – dodaje rzecznik WSOWL. Uczelnia kształciła też przyszłych lekarzy. Dziś, po ukończeniu szkolenia, siedmiu z nich otrzymało oficerskie gwiazdki.

– Każdy z tych kursów ma swoją specyfikę. Inaczej szkolimy podoficerów, gdy mają już doświadczenie w służbie, wiedzę wojskową, a inaczej osoby cywilne, których naukę trzeba zaczynać od wojskowego abecadła. Ale na pewno wszystkim podchorążym równie mocno zależało na zdobyciu oficerskich szlifów – dodaje kpt. Szymczyk.

Na pierwsze stanowiska

Najlepszą średnią spośród 38 absolwentów (4,83) uzyskała st. szer. pchor. Magdalena Zug, absolwentka studiów magisterskich Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze, obecnie doktorantka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W wojskowej uczelni świeżo upieczona podporucznik kształciła się 8,5 miesiąca w grupie ekonomiczno-finansowej. Władze WSOWL wyróżniły ją Złotym Pierścieniem Pamiątkowym. – Najtrudniejsze były pierwsze chwile, gdy weszłam w całkiem nowe, nieznane wcześniej środowisko. Szybko się jednak przyzwyczaiłam. Utwierdziłam się też w przekonaniu, że wojsko to moja droga – mówi Magdalena Zug. Dzisiejszą promocję uważa za najważniejszy dzień w całym swoim życiu. – Mam powody do dumy. Zdobyłam oficerski stopień i pierwszą lokatę wśród kursantów – dodaje.

Srebrne Pierścienie Pamiątkowe Uczelni otrzymali także zdobywcy najwyższych lokat na poszczególnych kursach: Anna Wojaczek (studium roczne), Tomasz Siwko (trzymiesięczne) oraz Adam Pawlik (kierunek medyczny).

Po akcie promowania nowi oficerowie złożyli oficerskie ślubowanie oraz zgodnie z tradycją odśpiewali „Pieśń rycerską”.

Już za kilkanaście dni nowi podporucznicy trafią na swoje pierwsze stanowiska służbowe do jednostek w całym kraju. Służyć będą m.in. w bazach lotniczych, wojskowych placówkach służby zdrowia (np. szpitalach), jednostkach logistycznych. Ppor. Magdalena Zug obejmie stanowisko w 10 Brygadzie Logistycznej w Opolu.

Paulina Glińska, Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~boss
1442130840
kapelanow u nas ... dostatek !!! tylko dlaczego emerytom wojskowym zabrano mozliwosc kozystania z obiektow sportowych ...tego resortu !!! generalowie tego ustawowego bubla zmienic nie mogą ?!!! to moze kapelan to zrobi
00-A3-CB-56
~reerwista
1442130480
A ilu kapelanów i dlaczego na stopnie oficerskie .Jeśli mamy brać przykład sił zbrojnych państw z NATO i USA , to kapelan jest tylko podoficerem i tylko na czas ćwiczeń.
74-55-99-A0

Czego można się nauczyć od żołnierzy?
 
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Po śladach polskich bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Podróż po AWACS-ie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
By Polska była bezpieczna
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAM wraca po latach
Mobilne dowodzenie
Piedimonte – samobójcza misja
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Pierwsza Drużyna” na start
Przysięga w Limanowej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nie szpital, a instytut
Broń Hitlera w rękach AK
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pokazali bojowego ducha

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO