moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze nie zostawiają kombatantów

Wiktor Sumiński to były żołnierz AK i działacz antykomunistycznego podziemia. A dziś także dobry znajomy 12 Brygady Zmechanizowanej. Dzięki akcji zorganizowanej przez żołnierzy 94-letni kombatant ma lepszą opiekę medyczną, może zrobić remont mieszkania, ma też szansę na państwowe odznaczenie. Wojskowi organizują już akcję pomocy dla kolejnego żołnierza wyklętego.

Gdy wybuchała wojna, Wiktor Sumiński miał 18 lat. Od początku okupacji angażował się w działalność konspiracyjną. W 1942 roku został żołnierzem Armii Krajowej. Kolportował podziemną prasę, brał udział w transportowaniu broni Wisłą, a w sierpniu razem ze swoim oddziałem podjął nieudaną próbę marszu na odsiecz powstańcom warszawskim.

Po zakończeniu wojny uczestniczył w kilkudziesięciu akcjach zbrojnych przeciw komunistycznemu aparatowi represji, m.in. w próbie odbicia uwięzionych kolegów z aresztu UB w Gostyninie. W 1947 roku został aresztowany, wojskowy sąd skazał go na karę śmierci zamienioną na więzienie. Spędził w nim 10 lat.

Dziś 94-letni kombatant mieszka z żoną Zytą (dzieci nie mają) w Prusimiu –niewielkiej wsi w Zachodniopomorskiem. Niedawno o jego historii dowiedzieli się żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej, którzy w pobliskim Węgorzynie pracowali przy budowie pomnika. – Odwiedziliśmy pana Wiktora. Spotkanie było bardzo sympatyczne, ale okazało się, że kombatant potrzebuje pomocy. Choć ma poważne problemy ze zdrowiem, nie miał orzeczonej grupy inwalidzkiej, a jego skromne mieszkanie wymagało remontu – opowiada kpt. Maciej Paul, dowódca 2 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich.

Razem z kapralem Piotrem Maletką, dowódcą załogi KTO Rosomak z 3 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej, postanowili zorganizować akcję wsparcia dla weterana.

Pomoc lekarzy i… internautów

Dalej wypadki potoczyły się szybko. Żołnierze o problemach kombatanta powiadomili lokalny samorząd. Dzięki temu w Powiatowym Ośrodku Pomocy Rodzinie odbyło się posiedzenie komisji lekarskiej, na którym zaocznie orzeczono o stopniu inwalidztwa pana Sumińskiego. Kombatant mógł też odtąd liczyć na opiekę pielęgniarki i dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego.

Zaprzyjaźniona z wojskowymi firma medyczna wykonała u pana Sumińskiego badanie słuchu i dobrała odpowiedni rodzaju aparatów słuchowych. Były żołnierz AK został też skierowany na kolejne badania, ponieważ choruje na miażdżycę, a po brutalnych przesłuchaniach służby bezpieczeństwa ma także problemy z mową.

 

Akcja wsparcia dla pana Sumińskiego przeniosła się także do Internetu. Włączył się w nią przedsiębiorca ze Szczecina Krzysztof Pronobis oraz Izabela Stawicka, absolwentka Akademii Obrony Narodowej. W mediach społecznościowych zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Z datków kupiono aparaty słuchowe, a pozostałe 39 tys. zł przekazano panu Sumińskiemu na remont łazienki, kupno nowej pralki, kuchenki i lodówki.

– Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Życzę szczęścia i zdrowia. Oby nigdy już nie zdarzyły się tak tragiczne dni, jakie my musieliśmy przeżyć – mówił wzruszony Wiktor Sumiński podczas uroczystego spotkania z żołnierzami, wolontariuszami i lokalnymi dziennikarzami.

Czy będzie order?

Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej zdążyli się już zaprzyjaźnić z panem Wiktorem. Uczestniczył on razem z nimi w obchodach Święta Wojska Polskiego. Był też gościem honorowym dowódcy 12 Brygady. Odbierał defiladę wojska, a w sali tradycji wpisał się do kroniki jednostki.

To jednak nie wszystko. Wojskowi wystąpili z wnioskiem o uhonorowanie Wiktora Sumińskiego odznaczeniem państwowym. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych poprał tę propozycję i do Kancelarii Prezydenta został już przekazany wniosek o nadanie byłemu żołnierzowi AK Orderu Odrodzenia Polski.

Kolejna akcja już trwa

„Zmechanizowani” z 12 Brygady podkreślają, że historia pana Wiktora nie jest odosobniona. Rozpoczęli już akcję pomocy dla kolejnego żołnierza wyklętego. Porucznik w st. spocz. Andrzej Kiszka nazywany jest najdłużej ukrywającym się żołnierzem AK. Dziś dziewięćdziesięcioletni kombatant, podobnie jak pan Sumiński, potrzebuje wsparcia. – Znalazły się już firmy i hurtownie, które oferują bezinteresowną pomoc. Na nasz apel w Internecie odezwały się tysiące ludzi poruszonych trudną sytuacją kombatanta – mówi kpt. Paul. Poza pomocą medyczną i materialną żołnierze chcą doprowadzić do rehabilitacji sądowej porucznika i awansowania go na stopień majora. Andrzej Kiszka to były żołnierz Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej, a po zakończeniu II wojny światowej działacz antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Piotr Rakowski Radio Szczecin

dodaj komentarz

komentarze

~Olsztyn
1446063600
Wspaniała wiadomość Najwyższe słowa uznania dla żołnierzy. Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej działalnosci . CZeść i chwała bohaterom. Sława wielkiej Polsce !
E9-B6-3E-03
~Dziobu
1444384620
Żaden z kombatantów nie może by zapomniany, bez względu na jednostkę w której walczył. Ale walczyli pod Studziankami, na Wale Pomorskim, zdobywali Kołobrzeg i walczyli w Berlinie byli fetowani na 45 lat PRLu. Teraz kolej na oddanie honoru tym których PRL gnębił.
22-5A-54-2C
~hobbit
1443979140
Rozumiem, że Ci którzy walczyli pod Studziankami, na Wale Pomorskim, zdobywali Kołobrzeg i walczyli w Berlinie to już nie kombatanci i o nich spokojnie można zapomnieć?!
98-46-D4-DB
~Fenarid
1443940980
Gratulację dla chłopaków z 12 Zmechanizowanej. Fantastyczna akcja, państwo często zapomina o swoich bohaterach ale bracia broni nigdy nie powinni przechodzić obojętnie obok losów weteranów.
F8-52-2C-64

Front przy biurku
 
Barwy walki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
SOR w Legionowie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zbrodnia made in ZSRS
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO on Northern Track
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zachować właściwą kolejność działań
Sprawa katyńska à la española
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto stołecznego garnizonu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Charge of Dragon
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO