moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uczniowski poligon

Ponad 500 uczniów z 18 szkół z całej Polski oraz 29 nastolatków z Ukrainy rozpoczęło II Centralny Zlot Klas Mundurowych, czyli mających w większości profil wojskowy. Miejscem zgrupowania jest Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Żaganiu. Do obozowiska Karliki zjechali chłopcy i dziewczęta, którzy będą walczyć o tytuł najlepszej klasy mundurowej w kraju. 

Trzydniowy zlot jest elementem edukacji proobronnej, popularyzującej wśród uczniów służbę wojskową. Od pobudki do capstrzyku uczniowie będą się czuć jak żołnierze: nosić mundury, pełnić służby, poznawać sprzęt i zwyczaje wojskowe. We wtorek rano zainaugurowano zlot uroczystą zbiórką na poligonie. – Życzę wam wielu niezapomnianych wrażeń, zdobycia jak największej wiedzy wojskowej i doświadczeń – powitał uczniów gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, który był gościem honorowym inauguracji. – Tegoroczny zlot ma szczególny wymiar. Po raz pierwszy uczestniczy w nim młodzież z Ukrainy. Żywię nadzieję, że idea zlotu, ta wspaniała rywalizacja doprowadzi do tego, że jeszcze bardziej zostanie on umiędzynarodowiony, a w kolejnych jego edycjach będzie uczestniczyła młodzież z innych państw – dodał.

Co wiesz o armii? A co umiesz?

Głównym celem zlotu jest rywalizacja szkół w wielu dyscyplinach żołnierskich oraz zdobycie tytułu najlepszej klasy mundurowej w Polsce.

Zawody podzielono na cztery etapy. Najpierw zostanie sprawdzona wiedza historyczna uczniów oraz znajomość współczesnej armii. Zespoły klasowe będą musiały się wykazać m.in. wiedzą o wojskach pancernych, o tradycjach 11 Lubuskiej Dywizji i jej doświadczeniach misyjnych oraz znajomością sprzętu, którym dysponuje armia.

Podczas drugiego etapu odbędą się manewry sportowo-obronne. Główną konkurencją będzie marszobieg drużynowy na 8 km. Na poligonowej trasie uczniowie będą strzelać, rzucać granatem i ewakuować rannych. Zaplanowano także kilka konkurencji siłowych, takich jak: przenoszenie skrzynek z amunicją i przepychanie uszkodzonych pojazdów.

Trzeci etap to szkolenie ogniowe. Uczniowie sprawdzą się w strzelaniu z długiej i krótkiej broni pneumatycznej,a także będą strzelaćz replik broni wojskowej. Będą musieli prowadzić ogień z markerów paintballu oraz udowodnić, że potrafią zająć prawidłową pozycję strzelecką.

Zmagania zakończy konkurs musztry i piosenki marszowej oraz prezentacje szkół, z których uczniowie walczyli o tytuł najlepszej klasy. Zwycięzcy rywalizacji zostaną wyłonieni na zakończenie spotkania 8 października. Uczniowie przemaszerują w finałowej defiladzie.

Zdyscyplinowani i głodni wiedzy

Zlot jest dużym przedsięwzięciem organizacyjnym. Uczniami zajmuje się 33 nauczycieli ze szkół uczestniczących w nim oraz 70 instruktorów, z których 40 to członkowie Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando z Bolesławca.

– Mają duże doświadczenie w pracy z uczniami. Każdego roku prowadzimy zajęcia z ponad trzema tysiącami młodych ludzi interesujących się wojskiem i sprawami obronności. Nie mamy z nimi żadnych problemów – mówi Bogdan Fiałkowski, komendant zlotu, wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 KS Commando. – Chłopcy i dziewczyny z klas mundurowych są bardzo zdyscyplinowani i zaangażowani w zdobywanie wiedzy wojskowej i żołnierskich doświadczeń – zaznacza. Młodzież podczas inauguracji spotkania powital słowami: – United we conquer! Co znaczy: połączeni zwyciężymy. Niech to motto 1 Samodzielnej Kompanii Specjalnej towarzyszy wam w czasie całego zlotu.

Stowarzyszenie rok temu zorganizowało pierwsze spotkanie uczniów na żagańskim poligonie. Organizuje też tegoroczne na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Członkowie Commando są byłymi żołnierzami wojsk specjalnych. Wiele razy udowodnili, że potrafią doskonale współpracować z młodzieżą, przekazywać jej swoją wiedzę i doświadczenie. Nic dziwnego, że w tym roku również powierzono im zadanie zorganizowania tego przedsięwzięcia – mówi kpt. Remigiusz Kwieciński, oficer prasowy 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca i jednocześnie rzecznik zlotu. Jego 23 Śląski Pułk oraz 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej są współorganizatorami żagańskiego spotkania uczniów.

Coraz lepsza edukacja

Równocześnie z Centralnym Zlotem Klas Mundurowych we Wrocławiu odbywa się VI Ogólnopolskie Forum Szkół. Trzydniowa konferencja jest poświęcona edukacji obronnej oraz współpracy szkół z jednostkami wojskowymi. Bierze w niej udział ponad 160 przedstawicieli armii i oświaty z całej Polski. Oba spotkania – zlot i forum – mają służyć do usprawnienia programów nauczania w klasach mundurowych, mających w większości profil wojskowy, a także policyjny czy pożarniczy.

Klasy mundurowe funkcjonują w Polsce już od 13 lat. Istnieją w 407 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju. Uczy się w nich ponad 30 tysięcy chłopców i dziewcząt. Podczas zajęć poznają specyfiką służby. Szkoły mające klasy o profilu wojskowym podpisują porozumienia z jednostkami wojskowymi, dzięki którym uczniowie mogą korzystać ze strzelnic i placów ćwiczeń. Żołnierze zapraszają swoich podopiecznych na szkolenia wojskowe i różne uroczystości. Trwają prace nad nowelizacją przepisów, by uczniowie klas mundurowych mogli przejść także część szkolenia wojskowego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, Przemysław Fiałkowski

dodaj komentarz

komentarze

~tomaszek
1444279320
Brawo "Bodi" i szacun za wytrwałość. Uważaj jednak bo konkurencja wyrasta Ci pod bokiem a Twoje osiągnięcia i sukcesy mogą przejść na kogo innego.
D0-37-3C-16

Kurs z dzwonem
 
Barwy walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ogień w podziemiu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Święto wojskowego sportu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zbrodnia made in ZSRS
Charge of Dragon
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rakiety dla Jastrzębi
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO