moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

O klasach wojskowych we Wrocławiu

W klasach mundurowych uczy się 33 tysiące osób, to jakby jedna trzecia polskiej armii. We współpracy szkół i wojska cały czas próbujemy znaleźć taką formułę, by jak najlepiej wykorzystać potencjał tych młodych ludzi – mówił gen. dyw. w st. spocz. prof. Bogusław Pacek podczas VI Ogólnopolskiego Forum Szkół we Wrocławiu. W debacie bierze udział 160 przedstawicieli wojska i oświaty.

Do Wrocławia przyjechali przedstawiciele ministerstwa obrony oraz edukacji, kuratorzy oświaty, dyrektorzy i nauczyciele szkół prowadzących klasy mundurowe. W VI Ogólnopolskim Forum Szkół biorą też udział reprezentanci Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Generalnego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Centrum Edukacji Obywatelskiej i jednostek wojskowych.

– Od czasów pierwszego forum sprzed sześciu lat wiele udało nam się wspólnie zrobić. Mamy jasno określone zasady współpracy, ale ciągle szukamy nowych rozwiązań – mówił otwierając konferencję płk Jerzy Gutowski, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej MON.

Coraz więcej klas

Żołnierze uczestnicy w spotkaniu podkreślali, że liczba szkół z klasami mundurowymi rośnie z roku na rok. W 2014 było ich 358, a w 2015 jest już 407. Wynika to z większego zainteresowania sprawami bezpieczeństwa w społeczeństwie, a także z coraz ściślejszej współpracy szkół z wojskiem. – Dzięki decyzji ministra z 2011 roku dowódcy jednostek wojskowych mają większą swobodę w zawieraniu umów ze szkołami. Dziś mamy ich 1071, bardzo wiele dotyczy właśnie funkcjonowania klas mundurowych – podkreślał płk Tomasz Szewczyk z Departamentu Komunikacji Społecznej MON.

Jednostki wojskowe razem z organizacjami społecznymi przygotowują też coraz więcej szkoleń, np. zajęć z musztry, strzelania, taktyki, łączności czy ratownictwa medycznego także na poligonach. – Dziś w planie współpracy mamy zapisane 1792 takie przedsięwzięcia. W ubiegłym roku było ich 618 – dodawał płk Szewczyk.

Młodzież klas mundurowych to także coraz częściej czytelnicy wojskowych mediów. Pułkownik Dariusz Kacperczyk, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, podkreślał, że w publikacjach WIW – zwłaszcza miesięczniku „Polska Zbrojna” i portalu polska-zbrojna.pl – uczniowie klas mundurowych znajdą dla siebie ciekawe informacje.

Wychodząc naprzeciw współpracy wojska i szkół, ministerstwo obrony przygotowało „Minimum programowe”. Dokument wprowadza jednolite założenia programowe dla klas mundurowych w całej Polsce i przywileje dla absolwentów szkół, które podpiszą umowę z armią. Dla nich bowiem wojskowa służba przygotowawcza będzie krótsza o miesiąc. – Musimy jednak iść dalej i szukać kolejnych rozwiązań – mówił generał Pacek.

Razem z organizacjami proobronnymi

Doradca szefa MON przedstawił pomysł na bliższą współpracę szkół z Federacją Organizacji Proobronnych (organizacja pozarządowa powołana we wrześniu). – Chcemy mieć realny wpływ na edukację młodzieży, występować w jej imieniu w Sejmie, MON i resorcie edukacji narodowej. Zachęcam do przyłączenia się, jest z nami już 98 szkół. Razem będziemy mieli większą siłę przebicia. A jeszcze wiele jest do zrobienia – mówił generał, który stoi na czele federacji.

Jego zdaniem należy zadbać o stworzenie przepisów, które dawałyby absolwentom klas mundurowych przywileje, np. podczas rekrutacji na wojskowe uczelnie czy też w procesie zdobywania stopni wojskowych. – Chcemy, by młodzież mogła się szkolić także poza programem obowiązkowym, brała udział w specjalistycznych kursach. Chcemy, by dotychczasowy dorobek absolwenta klasy mundurowej był brany pod uwagę na starcie jego wojskowej kariery – mówił generał.

Po raz pierwszy udział w forum wzięła grupa nauczycieli z Ukrainy. – Nie mamy klas mundurowych, a jedynie licea wojskowe. Sądzę, że moglibyśmy czerpać z polskich wzorców. Wasze rozwiązania bardzo nas interesują, zwłaszcza dlatego, że wasze klasy mundurowe nie działają w odosobnieniu, a nad całością pieczę ma minister obrony narodowej – mówi płk rez. Bugil Wiaczesław, wychowawca z liceum wojskowego w Kijowie.

VI Ogólnopolskie Forum Szkół we Wrocławiu zakończy się w czwartek.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Ryszard Godlewski

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Front przy biurku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Święto stołecznego garnizonu
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO on Northern Track
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Głos z katyńskich mogił
Zbrodnia made in ZSRS
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rakiety dla Jastrzębi
Ramię w ramię z aliantami
Kolejne FlyEle dla wojska
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szarża „Dragona”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kadisz za bohaterów
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO