moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Egzekucja posągu

Protesty przedstawicieli UNESCO i autorytetów religijnych nie pomagają. Niemal codziennie w regionie Syrii i Iraku burzone są kolejne zabytki i świątynie świata muzułmańskiego. Co się z stanie z tym różnorodnym pod względem kulturowym miejscem – na łamach „Polski Zbrojnej” pisze Jakub Gajda, orientalista, badacz Bliskiego Wschodu.


„Według salafickiej interpretacji Koranu, którą przyjmują bojownicy wierni samozwańczemu kalifowi Ibrahimowi, islam nie tylko zabrania przedstawiania bożków, lecz także wzorem tego, co uczynił prorok Mohammed w Medynie, obliguje wiernych do likwidowania wszelkich obiektów kultów politeistycznych. Tym samym zacięci „naśladowcy proroka” w Iraku i Syrii postanowili zniszczyć młotami pneumatycznymi i materiałami wybuchowymi wiele bezcennych zabytków – antycznych rzeźb i reliefów” – pisze Jakub Gajdaw najnowszym numerze „Polski Zbrojnej”.

Ekspert podkreśla, że wiele z tych zabytków bez uszczerbku trwało przez czternaście wieków. Państwo Islamskie postanowiło jednak zaostrzyć reguły bardziej niż czynili to pierwsi muzułmańscy zdobywcy. Dlatego współcześni interpretatorzy dżihadu na celownik wzięli również miejsca i symbole związane z kultem muzułmańskim.

Obiektami ataków są m.in. meczety i mauzolea, najczęściej szyickie – imamickie i alawickie. Jakub Gajda wyjaśnia, że wyznawcy ideologii Państwa Islamskiego posądzają szyitów o odstąpienie od nakazów Koranu i wprowadzanie do islamu kultu bożków oraz świętych. Dlatego na liście zniszczonych przez ISIS meczetów dominują husejnije, w których szyici upamiętniają męczeńską śmierć pod Karbalą imama Al-Husajna. Zniszczone zabytkowe obiekty tego typu znajdowały się m.in. w Mosulu oraz TallAfar. Zrównano też z ziemią meczety szyickie w okolicach Kirkuku i w irackiej prowincji Dijala.

Kolejnym poważnym wypaczeniem islamu, według ISIS, jest prąd mistyczny zwany sufizmem. Na liście do likwidacji znalazły się więc też groby sufich oraz proroków i innych mężów zasłużonych dla tradycji muzułmańskiej. Zgodnie z ideologią ISIS nie należy oddawać im czci, postanowiono więc je zniszczyć.

„Burzenie muzułmańskich świątyń i innych miejsc kultu dowodzi, że Państwo Islamskie z pogardą traktuje swoich „bliskich wrogów”, jak określa muzułmanów obrządku szyickiego i praktykujących sufizm. Za innych wrogów na terenie Lewantu ISIS uznaje przede wszystkim chrześcijan. Dzisiejsze syryjskie i irackie miasta w starożytności były pierwszymi, w których pojawiły się wspólnoty chrześcijańskie” – pisze ekspert, dodając, że do niedawna głównie na terenie Syrii mieszkała największaliczba chrześcijan na Bliskim Wschodzie (10 proc.). Chęć wyplewienia chrześcijan z regionu przejawia się również niszczeniem przez ISIS symboli wiary chrześcijańskiej. W połowie czerwca 2014 roku Państwo Islamskie nakazało zrównanie z ziemią wszystkich kościołów w Mosulu. Wkrótce po tym wysadzony w powietrze został kościół pod wezwaniem Marii Dziewicy, uznawany za jeden z symboli chrześcijaństwa w regionie Bliskiego Wschodu. W ostatnich miesiącach zniszczono także liczne świątynie ormiańskie (w syryjskim Dajraz-Zaur), chaldejskie i asyryjskie (słynny Zielony Kościół z VII wieku w Tikricie). W sierpniu 2015 roku ISIS zburzyło też katolicki Klasztor św. Eliana w prowincji Hims w Syrii, a przebywający w nim chrześcijanie zostali uprowadzeni.

Więcej na ten temat w październikowym numerze „Polski Zbrojnej”, w tekście Jakuba Gajdy pt. „Egzekucja posągu”.

PZ

autor zdjęć: Graciela Gonzalez Brigas, UNESCO

dodaj komentarz

komentarze


„Murem za polskim mundurem”
 
Oczy na wschodnią flankę
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Niespokojna granica
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
W BBN o sytuacji na granicy
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Śladem „białych kurierów”
Legioniści wkraczają do Warszawy
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Reforma administracji wojskowej
F-16 lecą na Litwę
Nastał dzień krwi i chwały…
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Lekcja wojska od górali
Paczki świąteczne od PGZ
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
„Tumak ’21” na finiszu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Orlik po raz dziesiąty
SOMA dla specjalsów
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Święto żołnierzy artylerii
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
W jedynym słusznym kierunku
Aktywność migrantów powoli spada
Bryza na południowej flance
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Sojusznicze wsparcie na granicy
W Sejmie o kondycji PGZ
Afganistan. Czas wracać do domu
Mielec wraca do odrzutowców
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Nauka kruszenia lodu
Na granicy nieco spokojniej
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Zespół NATO na bojowo
35 medali wojskowych pływaków
Harduny dla strażaków?
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO