moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenia „Dragon-15” na poligonie w Orzyszu

Na poligonie w Orzyszu trwają manewry „Dragon-15”. To największe tegoroczne ćwiczenia zorganizowane przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Bierze w nich udział 7 tysięcy żołnierzy, w tym tysiąc z wojsk sojuszniczych. Przez najbliższe dni będą ćwiczyć współdziałanie w przypadku eskalacji kryzysu na arenie międzynarodowej.„Jest to pierwsze ćwiczenie z wojskami przygotowane i prowadzone przez Dowództwo Generalne Rodzajów SZ po zmianach wprowadzonych reformą systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP” – napisał w liście do żołnierzy gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Manewry pod kryptonimem „Dragon” odbywają się cyklicznie co dwa lata, jednak po raz pierwszy  przećwiczone zostanie przygotowanie oraz działania sił przed wybuchem kryzysu. Jednym z priorytetów jest uruchomienie i sprawdzenie systemu mobilizacyjnego wybranej jednostki wojskowej.  Na ćwiczenia zaproszono obserwatorów: dziennikarzy, wojskowych, pracowników MON oraz innych resortów i instytucji związanych z bezpieczeństwem. VIP Day, nazywany też Dniem Dostojnych Gości, tym razem został zorganizowany pierwszego dnia ćwiczeń, a nie jak poprzednio – ostatniego. – Dzisiejszy dzień to pokaz możliwości Wojska Polskiego. Były to działania połączone sił lądowych oraz lotnictwa – mówi ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Prezentacja obejmowała szerokie spektrum działania, które zakładało obecność snajperów wojsk specjalnych oraz desant żołnierzy wojsk aeromobilnych. Była to również okazja do obserwowania działań taktyczno-ogniowych wojsk pancernych. – Zaproszeni goście mieli możliwość zobaczenia kontrataku sił pancernych wielonarodowej grupy bojowej pod polskim dowództwem – dodaje ppłk Pietrzak.


Tłem ćwiczeń jest hipotetyczna sytuacja, w której między dwoma państwami wybucha konflikt o złoża surowców naturalnych. W oparciu o ten scenariusz żołnierze będą musieli załamać natarcie przeciwnika oraz doprowadzić do kontrataku. Działania obejmują współpracę wojsk o różnym charakterze, w tym współpracę z siłami specjalnymi, desantem spadochronowym, pododdziałami obrony terytorialnej oraz Narodowymi Siłami Rezerwowymi. Jednocześnie w ćwiczenia zaangażowane są wojska pancerne i zmechanizowane, artylerzyści, przeciwlotnicy, saperzy, lotnicy, zwiadowcy, operatorzy bezzałogowców, łącznościowcy, logistycy, wojskowi medycy i chemicy, grupa CIMIC oraz żandarmi. Ich zasadnicze uzbrojenie obejmuje m.in. czołgi Leopard 2A5, transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie artyleryjskie Langusta oraz armatohaubice Dana.

W manewrach uwzględniono również obecność wojsk sojuszniczych. Na poligonie w Orzyszu ramię w ramię z polskimi żołnierzami ćwiczą wojskowi z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Wchodzą oni w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej. Na ćwiczeniu „Dragon-15” żołnierze ci będą mieli do dyspozycji sprzęt, którego nie ma w polskiej armii, m.in. samoloty Tornado czy bojowe wozy piechoty Warrior.


Gospodarzem ćwiczeń jest 11 Dywizja Kawalerii Pancernej pod dowództwem gen. dyw. Jarosława Miki. „Czarna Dywizja” jest największym związkiem taktycznym wojsk lądowych. W jej struktury wchodzi 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz 34 Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania. Wsparciem dla ciężkich oddziałów jest 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy oraz 23 Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca. Funkcjonowanie oraz ciągłość dowodzenia zapewnia 11 Batalion Dowodzenia. Siły te mogą prowadzić skuteczną walkę z przeciwnikiem niezależnie od pory dnia oraz warunków atmosferycznych.

Manewry „Dragon-15” potrwają do 23 października.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~jurek
1445062080
Te ćwiczenia wyglądały jak zabawa małych dzieci .Żołnierze udzielali wywiadów dla TVN i nie ukrywali żadnych tajemnic przed dziennikarką. Pan Onyszkiewicz z trudem wstrzymywał się od śmiechu komentując wydarzenia na poligonie w Orzyszu.TV PLANETA pokazuje ćwiczenia wojskowe w Rosji ,w których biorą żołnierze z ok 15krajów Azji i Europy. Warto to obejrzeć bo przypomina to rywalizację sportową i dostarcza emocji. Można śmiało powiedzieć że NATO i Polska są bezbronne . Żadna tarcza antyrakietowa nie obroni nas przed rosyjskimi siłami powietrzno-kosmicznymi(taki rodzaj w NATO nie istnieje).
EF-E4-D7-37

Święto Oddziału Specjalnego ŻW
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Zmiany w dodatkach stażowych
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pierwsi na oceanie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Uwaga, transformacja!
Układ nerwowy Mieczników
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojskowe Oscary przyznane!
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
I zdobyliśmy!
Abramsy w pętli
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Bohater odtrącony
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Rajd ku czci saperów
Zapraszamy na Festiwal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO