moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi dowódcy grup lotniczych w Gdyni i Darłowie

Zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych dotychczasowy dowódca Darłowskiej Grupy Lotniczej kmdr por. pil. Cezary Wiatrak objął dowodzenie Grupą Działań Lotniczych 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni. Nowym dowódcą wchodzącej w skład 44 Bazy Lotnictwa Morskiego Grupy Lotniczej w Darłowie został kmdr por. pil. Wojciech Koliczko.

Kmdr por. pil. Cezary Wiatrak objął dowodzenie Grupą Działań Lotniczych 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni. 

Komandor por. pil. Cezary Wiatrak to absolwent dęblińskiej Szkoły Orląt, Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Marynarki Wojennej. W 1990 roku, po ukończeniu Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, trafił do 37. Pułku Śmigłowców Transportowych. We wrześniu 1992 roku skierowano go do 18. Eskadry Lotnictwa Ratowniczo-Łącznikowego MW stacjonującej na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach. Od tego momentu jego kariera zawodowa związana jest z lotnictwem morskim. W 1995 roku powierzono mu dowodzenie kluczem 1. Puckiego Dywizjonu Lotniczego, sześć lat później, został zastępcą dowódcy eskadry. Od marca do lipca 2004 roku pełnił obowiązki szefa sekcji szkoleniowej 28. Puckiej Eskadry Lotniczej, a następnie kolejny raz został zastępcą dowódcy eskadry. W lutym 2011 objął dowodzenie Grupą Lotniczą 44. Bazy Lotnictwa Morskiego stacjonującą na lotnisku w Darłowie. Po ukończeniu podyplomowych studiów operacyjno-strategicznych w Akademii Obrony Narodowej, zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego RSZ, z dniem 2 listopada został wyznaczony na stanowisko dowódcy Grupy Działań Lotniczych 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. W jej skład wchodzi Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, klucz śmigłowców pokładowych a także klucz samolotów transportowych i klucz śmigłowców transportowych.

Komandor Cezary Wiatrak jest pilotem śmigłowców ratowniczych W-3RM Anakonda i transportowych Mi-17, latał również śmigłowcami Mi-2 i Mi-8. Posiada uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego II stopnia. W powietrzu spędził 2600 godzin. W trakcie służby był wielokrotnie wyróżniany, między innymi: Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę oraz statuetką „Ikara”. Za udział w akcji udzielania pomocy powodzianom na południu Polski w 1997 roku został odznaczony Krzyżem Zasługi Za Dzielność.

Kmdr por. pil. Wojciech Koliczko został dowódcą Grupy Lotniczej w Darłowie.

Nowy dowódca Darłowskiej Grupy Lotniczej to kmdr por. pil. Wojciech Koliczko, który w 1996 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych, a w 2006 roku - studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera. Lotniczą karierę rozpoczynał w nieistniejącym już 47. Szkolnym Pułku Śmigłowców w Nowym Mieście nad Pilicą. Tam przez blisko 5 lat służył na stanowisku pilota instruktora i odpowiadał za szkolenie przyszłych adeptów dęblińskiej „Szkoły Orląt”. W 2001 roku obejmując obowiązki pilota-nawigatora w 2. Dywizjonie Lotniczym w Darłowie związał się z lotnictwem morskim. Po przeformowaniu jednostek Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, kontynuował służbę w stacjonującej na darłowskim lotnisku 29. Eskadrze Lotniczej, początkowo jako dowódca śmigłowca, a następnie na stanowisku starszego pilota i wreszcie dowódcy klucza śmigłowców ratowniczych. W lutym 2011 roku został inspektorem bezpieczeństwa lotów 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, a po ponad dwóch latach, w marcu 2013, szefem Pionu Bezpieczeństwa Lotów bazy. Objęcie tego stanowiska wiązało się również z awansem na stopień komandora porucznika. Zgodnie rozkazem Dowódcy Generalnego RSZ z dniem 2 listopada został dowódcą Darłowskiej Grupy Lotniczej.

Komandor por. Wojciech Koliczko to pilot-instruktor z wieloletnim doświadczeniem. Posiada także uprawnienia pilota doświadczalnego II stopnia. W powietrzu spędził ponad 2000 godzin, głównie za sterami śmigłowców typu W-3. Latał również na śmigłowcach Mi-2. Podobnie jak kmdr por. pil. Cezary Wiatrak, za udział w akcji udzielania pomocy powodzianom na południu Polski w 1997 roku został wyróżniony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi Za Dzielność. W trakcie służby został też odznaczony Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Brązowym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.

Tekst: kmdr ppor. Czesław Cichy

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


V Korpus z nowym dowódcą
 
Ocalały z transportu do Katynia
Strażacy ruszają do akcji
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Szarża „Dragona”
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Barwy walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ogień w podziemiu
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Mundury w linii... produkcyjnej
Kurs z dzwonem
Rakiety dla Jastrzębi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO