moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strach ma oczy uchodźcy

Po wojennej traumie ludziom trudno się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Na początku towarzyszy im euforia i nadzieja, bo wreszcie są bezpieczni. Ale kiedy dopada ich szara rzeczywistość, doznają szoku. Dociera do nich ogrom różnic między dotychczasowym a nowym życiem. Pojawia się bezradność – o tym w reportażu Michała Zielińskiego w „Polsce Zbrojnej”.


Doktor Piotr Łubiński, specjalista do spraw bezpieczeństwa, przekonuje, że obawy przed uchodźcami są na wyrost. Ponieważ niezależnie od nich terroryści, jeśli zechcą, i tak do Europy przyjadą. – Jeżeli terrorysta zechce dostać się na terytorium Polski, to zapewne zrobi to z paszportem budzącym zaufanie. Nikt nie zaryzykowałby, że ktoś taki utonie na środku Morza Śródziemnego – zaznacza.

– Rozumiem nastroje panujące w Polsce, ale trudno mi tolerować sprzedawanie absurdów i manipulowanie naszymi emocjami – mówi Lidia Chylewska-Barakat, która od wielu lat pracuje z uchodźcami. Jako psycholog zajmowała się w Syrii osobami mającymi zaburzenia będące efektem wojennych przeżyć. Jej pacjentami były dzieci i dorośli, którzy doświadczyli wielokrotnych gwałtów, tortur, porwań. Większość z nich była świadkiem czyjejś śmierci lub przed śmiercią uciekała. Po takich przeżyciach zmiana sposobu patrzenia na świat jest możliwa, ale wymaga długotrwałej, żmudnej terapii.

Nie da się stawić czoła problemom uchodźców bez zrozumienia i akceptacji. Gdy dotknięta traumą osoba ma trudności z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, konflikt wewnętrzny może wymknąć się spod kontroli. – Uchodźcom na początku towarzyszy euforia i mnóstwo nadziei. Znika zagrożenie śmiercią i zranieniem. Wreszcie są bezpieczni. Jednocześnie często mają kłopot z realną oceną rzeczywistości i warunków, w których się znaleźli – tłumaczy Lidia Chylewska-Barakat. Gdy zatem w życie takiego człowieka wkracza szara, często trudna rzeczywistość, doznaje on szoku. To właśnie wtedy do uchodźcy dociera ogrom różnic między dotychczasowym a nowym życiem. Pojawia się bezradność oraz brak wiary w swoje możliwości. Wreszcie – przytłoczenie różnicami kulturowymi. – Najskuteczniejszymi sposobami na przerwanie tego procesu są zaangażowanie we wspólne zadania, stwarzanie okazji do wymiany doświadczeń i zwyczajów. Pomaga wiedza, która nie jest zniekształcona stereotypami, lękiem czy agresją – mówi psycholog. – Dzieciom jest łatwiej, bo są otwarte z natury, chyba że przekażemy im nasze uprzedzenia – dodaje.

Cały reportaż Michała Zielińskiego dostępny jest w numerze 11 miesięcznika „Polska Zbrojna”.

PZ

autor zdjęć: Maciej Moskwa Testigo

dodaj komentarz

komentarze

~Ja
1446759840
Malutkie sprostowanie. Na YouTube wpiszcie zamiast UKULTUROWANIE - >Kulturowe wzbogacanie Europy< albo obejrzyjcie filmik pod wskazanym linkiem https://www.youtube.com/watch?v=EML6GsVF_6s
DB-EE-17-DE
~ja
1446728580
Skończcie z tą POprawnością polityczną. Są bogate kraje arabskie. Dlaczego uchodźcy do nich nie uciekają? Bo to zaplanowane działania w związku z ISLAMIZACJĄ EUROPY. Arabowie/Islamiści mnożą się jak króliki. Nietrudno przewidzieć co będzie się działo najpóźniej za 2-3dekady w Europie: SZARIAT/KALIFAT i podobne działania sprzeczne z zasadami demokracji i kultury europejskiej. Zresztą, takie kraje jak Polska, Czechy i podobne nie zapraszały obcych pod swój dach ,dlatego nie mają obowiązku pomocy obcym kulturowo. Zapraszali Niemcy, więc naważone piwo niechaj wypiją. Cokolwiek by nie mówić i pisać trzeba pomagać Polakom, także repatriantom a nie obcym. W Polsce jest dość biedy i biednych rodzin które wiążą koniec z końcem. Dlaczego zatem nie pojawiają się artykuły w waszym portalu o konieczności niesienia pomocy właśnie "im" bo to ONI będą bronić kraju na wypadek wojny a nie islamskie dzikusy (sorry) Kto ma wątpliwości do czego prowadzi akceptacja przybyszów obcych kulturowo do Europy która zatraca poczucie odpowiedzialności za swoje społeczeństwa, niech wpisze w wyszukiwarkę BESTGORE ISLAM lub HOLOKAUST CHRZEŚCIJAN. Ciekawe filmiki są też na YouTube. Wystarczy tam wpisać: ISLAM lub UKULTUROWIENIE a zobaczycie co czeka wasze dzieci, wnuki. Wszelkie dyskusje na temat podjęcia przez imigrantów pracy i działania na rzecz PKB czy też dyskusje na temat ICH asymilacji są jałowe. ONI nie chcą pracować, nie chcą się asymilować. Chcą rozrabiać bezkarnie na obcym terenie. Do tego dochodzą jeszcze problemy z chorobami które tutaj przywiozą. DOŚĆ TEJ NAIWNOŚCI!
20-3C-5D-DD

NATO on Northern Track
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zachować właściwą kolejność działań
Zbrodnia made in ZSRS
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
SOR w Legionowie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Prawda o zbrodni katyńskiej
Front przy biurku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szpej na miarę potrzeb
Święto stołecznego garnizonu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kadisz za bohaterów
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejne FlyEle dla wojska
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO