moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Życzenia z okazji Święta Niepodległości

Aż 200 tysięcy bezpłatnych pocztówek czeka na każdego, kto będzie chciał złożyć bliskim życzenia z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości. Można wysłać kartkę tradycyjną lub elektroniczną. Jedną z pocztówek zdobi projekt niezrealizowanego banknotu z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Akcja „Mamy Niepodległą!” potrwa do 11 listopada.Pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskiej akcji „Mamy Niepodległą!” jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Chodzi o wysyłanie pocztówek z życzeniami z okazji odzyskania niepodległości w listopadzie 1918 roku. Akcja ma podkreślić wyjątkowość tego święta i zachęcić Polaków do wspólnych obchodów rocznicy. Po raz pierwszy muzeum namawiało do składania życzeń w listopadzie 2013 roku.

Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W pierwszej edycji organizatorzy przygotowali 112 tys. kartek, rok później 180 tys. – W tym roku bijemy kolejny rekord. Przygotowaliśmy aż 200 tysięcy kartek – mówi Anna Osiadacz, kierownik Działu Promocji i Komunikacji Muzeum Józefa Piłsudskiego.


Darmowe pocztówki ze znaczkami można otrzymać w siedzibach ZHP, w niemal 200 miastach, na przykład w Warszawie można po nie przyjść do biura obsługi mieszkańców w urzędach gmin. Kartki mają być rozdawane m.in. na Rynku w Kielcach (8 listopada) czy w Łodzi podczas V Pikniku Niepodległościowego w Manufakturze (11 listopada). Lista wszystkich miejsc, w których można dostać (ale także wysłać) pocztówkę, znajduje się na stronie internetowej Muzeum Józefa Piłsudskiego. – Otrzymaną kartkę można również wrzucić do zwykłej skrzynki pocztowej. Na pewno dotrze do adresata – zapewnia Anna Osiadacz z Muzeum Józefa Piłsudskiego.

W tym roku do wyboru są trzy wzory kartek. Pierwsza z nich to projekt banknotu (o nominale 5 milionów złotych) z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Autorem projektu jest Andrzej Heidrich, polski grafik, projektant wszystkich polskich banknotów, które od połowy lat 70. znajdują się w obiegu. Kolejną pocztówkę zaprojektowała graficzka, studentka poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, Katarzyna Bakuła. Kartka przedstawia portret Marszałka z muralu, który zaprezentowano w Warszawie 12 maja 2015 roku, czyli dokładnie w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Trzecią pocztówkę wykonał Marek Sayan Skwarski – zwycięzca rozpisanego przez muzeum konkursu na najlepszy projekt upamiętniający Święto Niepodległości. – W konkursie wzięło udział około 100 osób, a zwycięzcę wybierali między innymi artyści Andrzej Pągowski i Marcin Władyka – mówi Anna Osiadacz.

Oprócz tradycyjnych pocztówek organizatorzy przygotowali również wersje elektroniczne. Można je ściągnąć ze strony mamyniepodlegla.pl. Na e-kartkach znajduje się miejsce do wpisania życzeń oraz adresu odbiorcy.

W poprzednich edycjach kartki zaprojektowali m.in. artyści Piotr Młodożeniec, Andrzej Pągowski, Józef Wilkoń, Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel), Jan Konarzewski i Henryk Sawka.

Inauguracja tegorocznej edycji odbyła się 5 listopada w Centrum Weterana Misji poza Granicami Kraju, które jest partnerem akcji. Pierwsze kartki podpisali Krzysztof Jaraczewski, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego, Jerzy Jóźkowiak, prezes Zarządu Poczty oraz ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. – Czujemy się spadkobiercami tradycji żołnierzy Józefa Piłsudskiego przez dziedzictwo znaczeń i czynów bojowych wykonywanych dla dobra ojczyzny – podkreślał ppłk Leszek Stępień.

Z kolei Anna Osiadacz zwracała uwagę, że obchody rocznicy powinny skłaniać nie tylko do refleksji „czym jest dla nas niepodległość i jak trudno było ją odzyskać po 123 latach niewoli”, lecz także do wspólnego i radosnego świętowania. – Cieszymy się i jesteśmy dumni z niepodległej Polski, dlatego ta akcja jest radosna. Chcemy, by każdy mógł się w nią włączyć, dzieląc się z bliskimi radością i życząc im wszystkiego dobrego w niepodległej Polsce, którą dzisiaj mamy – podkreślała Osiadacz.


Okolicznościowe pocztówki otrzymają żołnierze przebywający na misjach poza Polską. Kartki wysłali do nich uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki.

Akcja „Mamy Niepodległą!” potrwa do 11 listopada.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Muzeum Józefa Piłsudskiego

dodaj komentarz

komentarze

~Siusiak123
1541433540
Po co mi to do życia potrzebne ????
98-75-06-D8
~Katol - Inkwizytor
1446917340
Jedzie pociąg z daleka , na nikogo nie czeka ,konduktorze łaskawy byle nie do Bezdan .. .
FF-6C-B3-6A
~Katol - Inkwizytor
1446907620
Mnie by bardziej pasował np. pociąg.
FF-6C-B3-6A

Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Wojna na detale
Na straży wschodniej flanki NATO
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu
Gunner, nie runner
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejne FlyEye dla wojska
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Strażacy ruszają do akcji
SOR w Legionowie
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wytropić zagrożenie
Wojna w świętym mieście, część druga
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Rekordziści z WAT
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Charge of Dragon
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Front przy biurku
Morze Czarne pod rakietowym parasolem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO