moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Europa na wojnie z terroryzmem

W serii zamachów, które miały miejsce w piątek w Paryżu zginęło 129 osób, wśród nich jest co najmniej 20 obcokrajowców. Terroryści ranili 352 osoby, przy czym 99 jest w stanie krytycznym. Za atakami stoi tzw. Państwo Islamskie. Europejskie służby bezpieczeństwa poszukują wspólników terrorystów. Ulice stolicy Francji patrolują żołnierze.


– Jesteśmy w stanie wojny, uderzymy we wroga, aby go zniszczyć we Francji, Europie i Syrii – mówił wczoraj wieczorem premier Francji Manuel Valls. Szef rządu podkreślił, że seria zamachów przeprowadzonych w Paryżu nie zmusi Francuzów do wycofania się z koalicji przeciw tzw. Państwu Islamskiemu (ISIS). Wręcz przeciwnie, premier zapowiedział kontynuowanie interwencji w Syrii i naloty na obozy bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

W podobnym tonie wypowiadał się wcześniej prezydent Francois Hollande, który określił paryskie ataki jako "wypowiedzenie wojny". – Będziemy bezlitośni wobec barbarzyńców z Państwa Islamskiego – podkreślał Hollande.  
Z całego świata do Francji spływają kondolencje i wyrazy poparcia dla walki z terroryzmem.

Kim byli zamachowcy

Coraz więcej wiadomo o dżihadystach, którzy przeprowadzili zamachy. Francuska prokuratura podała w sobotę wieczorem, że były trzy grupy terrorystów. Ataki bezpośrednio przeprowadziło 7-8 osób. Wszystko wskazuje na to, że byli szkoleni w obozach wojskowych w Syrii lub Iraku. 

Na podstawie linii papilarnych zidentyfikowano terrorystę zastrzelonego w hali koncertowej Bataclan. To urodzony we Francji 30-letni zamachowiec Omar Ismail Mostefa. Okazuje się, że był on znany francuskiej policji. Mimo, że ciążyło na nim aż osiem wyroków za drobne przestępstwa, ani razu nie trafił do więzienia. W 2010 roku służby bezpieczeństwa zaliczyły go do grona sympatyków radykalnych organizacji islamskich. Prawdopodobnie w 2014 roku wyjechał do Turcji, skąd przedostał się do Syrii. Według śledczych mógł tam przejść szkolenie wwojskowe. W nocy zatrzymano jego ojca i brata. 

Przy innym zamachowcu z Bataclan znaleziono paszport syryjski. Greckie służby bezpieczeństwa ustaliły, że tym dokumentem posługiwał się jeden z imigrantów, którzy przedostali się do Europy przez wyspę Lesbos. Z danych policji wynika, że mężczyzna został zarejestrowany jako azylant 3 października. W ten sam sposób na stary kontynent dostał się także trzeci z morderców. Media przypominają jednak, że znalezione przy ciałach zamachowców paszporty nie przesądzają o tożsamości zabójców. Bywa, że terroryści wykorzystują fałszywe lub skradzione dokumenty, by zmylić tropiącą ich policję.

Wczoraj wieczorem pojawiła się też wiadomość, że trzech z dżihadystów było obywatelami Belgii. Na belgijski trop naprowadzali też świadkowie tragedii. Wskazali oni, że zamachowcy poruszali się samochodem na belgijskich numerach rejestracyjnych. Śledczy ustalili, że vw polo został wynajęty w Belgii przez obywatela Francji. Później samochód z trzema mężczyznami był widziany na granicy francusko-belgijskiej. To doprowadziło policjantów do dzielnicy imigrantów w Brukseli, gdzie zatrzymano pięć osób podejrzanych o związki z terrorystami.  

Inny trop śledztwa prowadzi do Niemiec. Tu podczas rutynowej kontroli drogowej zatrzymano mężczyznę z Czarnogóry, w którego samochodzie znaleziono broń. Podejrzany był w drodze do Francji. Odmówił wyjaśnień po co wiózł broń maszynową, pistolety i ładunki wybuchowe. Z kolei serbskie media opublikowały zdjęcie paszportu należącego do jednego z morderców. Dokument został wystawiony na nazwisko 25-letniego Ahmeda Almuhamad, który 7 października miał pojawić się na terytorium Serbii jako uchodźca.

W niedzielę francuska policja odnalazła samochód, którym prawdopodobnie poruszali się zamachowcy. Czarny seat leon został porzucony na przedmieściach Paryża w Montreuil . W samochodzie znaleziono trzy karabiny kałasznikow.

Europa - nadzwyczajne środki ostrożności

We Francji trwa stan wyjątkowy. Ulice Paryża patrolują - obok uzbrojonych policjantów - żołnierze. Chronią oni nie tylko największe place, budynki administracji publicznej, lotniska i stacje kolejowe, ale również kościoły. Zaostrzone środki ostrożności wprowadzono na lotniskach i granicach. Wszyscy wjeżdżający i wyjeżdżający z Francji są drobiazgowo kontrolowani. Zamknięte są m.in. szkoły i uczelnie.  

W związku z zamachami w stolicy Francji, prezydent Andrzej Duda zwołał pilne spotkanie z kierownictwem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz przedstawicielami Centrum Antyterrorystycznego ABW. Po spotkaniu Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że z informacji, którymi dysponują polskie służby wynika, że nie ma zwiększonego ryzyka zamachami terrorystycznymi. Podobnie wypowiadała się Ewa Kopacz, odchodząca premier, która także spotkała się z kierownictwem Centrum Antyterrorystycznego.  Polska otrzymała też tajny raport francuskich agencji wywiadowczych, w którym potwierdzają, że w Polsce nie ma "zwiększonego zagrożenia".

Na prośbę Francji w poniedziałek odbędzie się spotkanie unijnych szefów dyplomacji, we wtorek natomiast ministrów obrony. Być może na koniec tygodnia zostaną zaplanowane rozmowy europejskich ministrów spraw wewnętrznych.

Francuska prokuratura przedstawiła w sobotę wieczorem przebieg tragicznych wydarzeń. 

21.20 - pierwszy atak nastąpił pod stadionem Stade de France, gdzie trwał mecz Francusko-Niemiecki. Trzech zamachowców próbowało dostać się na trybuny, jednak nie zostali wpuszczeni. To dlatego, że trwał już mecz a wówczas bramki przez które przechodzą kibice są zamykane. Terroryści wycofali się i na błoniach stadionu. O 21.20 ładunek wybuchowy zdetonował pierwszy z zabójców.  

21.25- w X dzielnicy Paryża (na rogu ulic Alibert i Bichat) zamachowcy strzelają do gości dwóch restauracji: "Le Petit Cambodge" i "Le Carillon". Ginie około 15 osób. Około 20 jest rannych.

21.35 - w XI dzielnicy Paryża, w pobliżu Placu Republiki, napastnicy otwierają ogień do osób siedzących w pizzerii "La Cosa Nostra". Zabijają 5 osób, ranią 16, w tym osiem ciężko.

21.43 -  strzały padają w XI dzielnicy Paryża. Przed restauracją na ulicy Charonne terroryści mordują 19 osób, ranią kolejnych 17 osób, przy czym 12 jest w stanie krytycznym.

21.43 - jeden z napastników zostaje zabity na Boulevard Voltaire.

21.50 - trzech-czterech dżihadystów dostaje się do sali koncertowej Bataclan (na Boulevard Voltaire). Na sali znajduje się około 1500 osób. Napastnicy krzycząc "Allah Akbar" otworzyli ogień do ludzi, według relacji świadków strzelają do leżących na ziemi. Po niemal trzech godzinach komandosi zaczynają szturm. Zamachowcy detonują "kamizelki szahida". Umiera ponad 80 osób (różne źródła szacują liczbę ofiar na 82- 89 osób). (za RMF/FM)

Terroryści byli uzbrojeni w karabiny Kałasznikow i zapasy amunicji. Media donoszą, że strzelali z nich do wyczerpania magazynków, błyskawicznie je wymieniali, a kiedy ich zabrakło, użyli ładunków wybuchowych potężnej mocy. Wszyscy mieli na sobie kamizelki z materiałami wybuchowymi wykonanymi z nadtlenku azotu. 

W zamachach zginęło 129 osób, wśród nich jest co najmniej 20 obcokrajowców. Terroryści ranili 352 osoby, przy czym 99 jest w stanie krytycznym.  według wstępnych ustaleń wśród ofiar zagranicznych znaleźli się Belgowie, Portugalczycy, Rumunii, Algierczycy, Chilijczycy, Meksykanie, Tunezyjczycy, Hiszpan, Marokańczyk, Brytyjczyk, Amerykanin i prawdopodobnie Szwed.

JT, TVP Info, Gazeta Wyborcza

autor zdjęć: FB Ministère de la Défense, TT Gendarmerie Nationale

dodaj komentarz

komentarze

~Kr@k
1496561520
"Nie lękajcie się brzmi jak IRONIA!
79-A5-08-88
~Katol
1447583280
"Musztarda po obiedzie" .
FF-6C-B3-6A

Kolejne FlyEye dla wojska
 
Gunner, nie runner
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Strażacy ruszają do akcji
Wojna na detale
Pod skrzydłami Kormoranów
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
SOR w Legionowie
Sprawa katyńska à la española
Wytropić zagrożenie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
W Italii, za wolność waszą i naszą
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO on Northern Track
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rekordziści z WAT
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO