moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Tarcza Polski” to szansa dla wojska i polskiej zbrojeniówki

Program budowy systemu obrony powietrznej to największy i najważniejszy z programów modernizacji polskiej armii. O tym, jak zapewnić wojsku nowoczesny sprzęt i kadry, a polskim firmom zbrojeniowym zamówienia – dyskutowali w Akademii Obrony Narodowej żołnierze, naukowcy i przedstawiciele biznesu.

Punktem wyjścia do debaty na temat „Obrona powietrzna w systemie bezpieczeństwa państwa. Współczesne wyzwania i kierunki rozwoju” było określenie znaczenia budowy „Tarczy Polski”. – Silna obrona powietrzna uniemożliwi przeciwnikowi uzyskanie przewagi w powietrzu, to warunek konieczny powodzenia działań na polu walki. Dlatego rozbudowa tych zdolności jest kluczowa w budowie całego defensywnego potencjału państwa – dowodził mjr Jarosław Rozmanowski z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych podczas spotkania w Akademii Obrony Narodowej.

Do podobnych wniosków doszli specjaliści z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. Na konferencji przedstawili wnioski z przeprowadzonej gry strategicznej. Jej scenariusz zakładał napaść zbrojną na kraje bałtyckie, a zadaniem ekspertów ds. bezpieczeństwa i obronności była analiza ścieżek rozwoju wydarzeń. Jedną z głównych rekomendacji dla krajowego systemu obronnego – oprócz rozbudowy sił specjalnych czy cyberobrony – był zakup rakiet dalekiego zasięgu, które nie tylko zapewnią ochronę wojsk, lecz także będą odpowiednio silnym argumentem odstraszającym i politycznym.

– Tak jak nikt nie wychodzi z domu bez parasola, tak i wojsko nie może działać bez ochrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. To dobrze, że jej znaczenie zostało dostrzeżone i podjęto decyzje o rozbudowie systemu – mówił gen. bryg. Stefan Mordacz, szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej w Inspektoracie Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego. Jego zdaniem uruchomienie programu „Tarcza Polski” to kluczowy element rozbudowy armii.

Znaczenie obrony powietrznej i skala stojącego przed Polską wyzwania widoczne są także w wymiarze finansowym. – Budżet na „Tarczę Polski” jest największy spośród wszystkich programów modernizacji technicznej. To około 30 procent całości planowanych wydatków – powiedział Marek Borejko, dyrektor programu „Tarcza Polski” w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Zapewniał także, że PGZ ma potencjał, by być aktywnym partnerem w realizacji tego programu. Na przełomie 2014 i 2015 roku powołano dwa oddzielne konsorcja składające się z 11 podmiotów grupy PGZ. Mają one realizować zamówienia w ramach programów „Wisła” oraz „Narew”. Obecne decyzje – wybór Stanów Zjednoczonych jako dostawcy zestawów Patriot i uruchomienie programu offsetowego – oznaczają konkretne zadania także dla polskiej zbrojeniówki. – Chcemy być największym offsetobiorcą w tym programie. Współpraca z USA w ramach „Wisły” ma umożliwić PGZ realizację programu „Narew” siłami krajowego przemysłu obronnego – dodał Borejko. Jak ocenia PGZ, w całym łańcuchu zamówień, który mogą rozpocząć kontrakty dla rodzimej zbrojeniówki, będzie współpracowało nawet 100 firm. – To będzie ogromny impuls rozwojowy dla całego polskiego przemysłu – zapewniał Borejko.

– Mamy do czynienia z największym w historii wojska budżetem na jeden program. Niestety, pojawiają się wątpliwości, czy jesteśmy odpowiednio przygotowani do tego zadania – zaznaczył płk dr hab. Adam Radomyski. Zdaniem wykładowcy Wydziału Zarządzania i Dowodzenia AON, w ministerstwie obrony brakuje specjalnej komórki, która koordynowałaby wszystkie działania w tym zakresie – od określenia potrzeb, przez wybór odpowiednich rozwiązań i opracowanie doktryn użycia i szkolenia, aż po wdrożenie ich w struktury armii.

Poza uczelnią z Rembertowa współorganizatorami konferencji były Wojskowa Akademia Techniczna, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Akademia Marynarki Wojennej, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Narodowe Centrum Studiów Strategicznych oraz Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Partnerem strategicznym była Polska Grupa Zbrojeniowa.

„Tarcza Polski”, czyli system obrony powietrznej, docelowo ma składać się z trzech podsystemów: bardzo krótkiego zasięgu – do zwalczania celów oddalonych o kilka kilometrów, krótkiego zasięgu – do walki ze statkami powietrznymi lub pociskami rakietowymi oddalonymi maksymalnie o 25 kilometrów oraz średniego zasięgu – do zwalczania celów znajdujących się w odległości do 100 kilometrów, w tym m.in. pocisków balistycznych. Zgodnie z „Planem modernizacji technicznej na lata 20132022” jako pierwszy ma być kupiony podsystem średniego zasięgu, który otrzymał kryptonim „Wisła”. Kolejnym etapem budowy „Tarczy Polski” ma być pozyskanie zestawów rakietowych krótkiego zasięgu – „Narew”.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze

~mjr Rozmanowski
1448533920
~Katol - ten "powszechny portal militarny" czytany jest również przez specjalistów, a nikt nie chce być dyskredytowany przez "osoby rozeznane w temacie", szczególnie za nie swoje, lecz przypisane mu słowa. Co do samej konferencji to część referatów dotyczyła właśnie "cywilnych laików", a w tym artykule tego zabrakło. System Obrony Powietrznej to system narodowy, który obok Sił Zbrojnych tworzą organa państwowe z układu pozamilitarnego oraz ludność cywilna, która ma prawo do ochrony przed zagrożeniami z powietrza, tj. sprawnie działający system powszechnego alarmowania oraz schrony przeciwlotnicze dla całego społeczeństwa jak również wiedza nabyta w ramach edukacji na temat postępowania na wypadek zagrożenia (bo kto dzisiaj wie jak należy postępować po uruchomieniu systemu alarmowania - włączeniu "syren" oraz gdzie w ma się udać na wypadek zagrożenia z powietrza czy innego zagrożenia militarnego lub terrorystycznego), a właśnie takie tematy podejmowała ta konferencja. Tytuł nawiązujący do "Tarczy Polski" błędnie utożsamia system Obrony Powietrznej wyłącznie z projektami WISŁA i NAREW, co w mojej ocenie wśród czytelników może być postrzegane jako "woda na młyn".
95-2B-08-77
~Katol
1448442480
~mjr Rozmanowski - z całym szacunkiem pozwolę sobie na mała dygresję. To juz jest pozim znacznie wykraczający po za powszechny portal militarny - szacunek dla PZ- choć w mych "floksszturmowych" rozważaniach cywilnego laika to woda na młyn .. .
FF-6C-B3-6A
~Katol - Inkwizytor
1448434980
cyt:"był zakup rakiet dalekiego zasięgu" - podobnie jak Finowie nie widzę sensu... .
FF-6C-B3-6A
~mjr Rozmanowski
1448389800
Nie mówiłem o panowaniu w powietrzu, a o uzyskaniu pożądanego stopnia kontroli przestrzeni powietrznej. Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia i prowadzenia działań we wszystkich wymiarach jest minimum korzystna sytuacja w powietrzu. Panowanie w powietrzu to najwyższy stopień kontroli przestrzeni powietrznej, który oznacza dla strony przeciwnej brak możliwości prowadzenia efektywnych działań, a ewentualne straty są niewspółmierne do korzyści, a raczej ich braku.
62-11-23-81
~Katol - Lajkonik
1448375280
.. zapomniałem dodać + programowalne pociski 35 mm . Koszt ? Niższy jak 2x Okręty Podwodne na Bałtyk tz 2 x 600 000 000 euro.
FF-6C-B3-6A
~Katol - pediatra
1448374620
Jak to wojsko... . Dyskusja o projekcie który jest już praktycznie "klepnięty". A ja chcę konfederację cyt: " bez masowego i nowoczesnego C-RAM w Polsce - opartego na radarach Bystra i działku z san RCADS 35 mm HYDRA + AWACS ( może być na sterowcach). - nie wygramy z pociskami typu Kalibr-NK. .. . p.s. Dla pierwszych prelegentów stawiam ciasto.
FF-6C-B3-6A

NATO na północnym szlaku
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Front przy biurku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kolejne FlyEle dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Kadisz za bohaterów
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przygotowania czas zacząć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Wojna na detale
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zachować właściwą kolejność działań
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO