moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Leopardy zaparkowały w Żaganiu

Mają wzmocnione opancerzenie, elektryczny napęd wieży i kamery termowizyjne. Kilkanaście czołgów Leopard w wersji 2A5 trafiło do Żagania. To ostatnie ze 119 pojazdów, które polska armia kupiła w 2013 roku od Bundeswehry. Umowę na dostawę czołgów za 180 mln euro podpisali wówczas ministrowie Polski i Niemiec.– Z rampy kolejowej 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu rozładowano ostatni transport czołgów – mówi kpt. Rafał Nowak, rzecznik Brygady. – Do Żagania przyjechało kilkanaście czołgów w najnowszej wersji 2A5. Ostatni Leopard z rampy kolejowej zjechał w sobotę po południu – dodaje.

Czołgi do Żagania trafiły na podstawie umowy zawartej w listopadzie 2013 roku przez ministrów obrony Polski i Niemiec. Szefowie resortów uzgodnili wówczas, że Polska zakupi 119 czołgów: 105 w wersji 2A5 oraz 14 w starszej wersji 2A4. Kontrakt wart jest 180 mln euro. Zgodnie z umową do Polski dotrze jeszcze około 150 sztuk sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Będą to m.in. wozy zabezpieczenia technicznego i dowodzenia, samochody ciężarowe o średniej i małej ładowności oraz laserowe symulatory strzelań Agdus. – Dostaliśmy już część sprzętu, m. in. ciężarówki. Głównej dostawy spodziewamy się w przyszłym roku – uzupełnia rzecznik Brygady.

Leopardy zastąpiły używane w Żaganiu PT-91 Twardy. – Decyzja o przezbrojeniu Brygady w czołgi Leopard 2A5 stworzyła żołnierzom szansę rozwoju, zdobycia przez nich nowych kwalifikacji i doświadczeń. Przyspieszyła też inwestycje – mówi płk dypl. Krzysztof Pokropowicz. W ramach Programu „Leopard” w Żaganiu w 2016 roku będą modernizowane budynki koszarowe i garaże.

Niemieckie czołgi przyjeżdżały do Żagania partiami od 16 maja 2014 roku. Ostatni transport, który do Polski dotarł kilka dni temu. przywitał m.in. gen. dyw. Jarosław Mika. – Terminowość i bezpieczeństwo realizowanych dostaw to wynik dobrej współpracy naszych żołnierzy z operatorem przewozów kolejowych, spółką PKP Cargo, która realizuje przewozy ciężkiego sprzętu – mówi dowódca 34 Brygady Kawalerii Pancernej.


Leopard 2A5 to nowocześniejsza wersja czołgu 2A4 (będących w wyposażeniu m.in. 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie), które są używane w polskiej armii od 2002 roku. „Piątki” mają elektryczny system napędu wieży oraz inny system sterowania bronią. Mają wzmocnione opancerzenie i są wyposażone w kamerę cofania. Charakterystyczna jest też ich wieża, która ma kształt klina. W środku wieży znajduje się mata przeciwodpryskowa, a panele boczne czołgu skonstruowano ze wzmocnionego pancerza kompozytowego. Leopardy 2A5 mają kamery termowizyjne, dzięki którym dowódca – niezależnie od działonowego – może obserwować pole walki. Za pomocą termowizyjnego peryskopu zamontowanego na pancerzu obraz jest przekazywany do wnętrza wieży. Takie rozwiązanie pozwala działać podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Zaletą „piątki” jest także lepszy system nawigacji GPS.

– To są nowoczesne czołgi, ale nie nowe. W związku z tym Leopardy, zanim zostaną wprowadzone do służby, muszą przejść jeszcze przeglądy normatywne. Czekamy także na wydanie numerów rejestracyjnych – mówi kpt. Nowak. Przywiezione przed kilkoma dniami do Polski do służby trafią za kilka miesięcy.

Do obsługi czołgów kupionych od Bundeswehry muszą przygotować się także żołnierze. Wojskowi uczą się obsługi Leopardów w Ośrodku Szkolenia w Świętoszowie.

W 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej służy ponad 600 żołnierzy. Docelowo ma ich być około 2,5 tysiąca. Brygada składa się z kilku jednostek: 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów, 2 Flandryjskiego Batalionu Czołgów, batalionu zmechanizowanego, batalionu logistycznego, batalionu dowodzenia, Drezdeńskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, dywizjonu przeciwlotniczego, kompanii rozpoznawczej i kompanii saperów.

Pancerniacy z Żagania służyli w misjach w Iraku i Afganistanie. Pod Hindukuszem zajmowali się także szkoleniem armii afgańskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze


W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto wojskowego sportu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jak wyszkolić pilota F-16?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ogień w podziemiu
Sprawa katyńska à la española
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
Kurs z dzwonem
V Korpus z nowym dowódcą
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO