moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czas na futbolową reprezentację

W przyszłym roku ma powstać futbolowa reprezentacja polskiej armii. Weźmie udział w eliminacjach do II Wojskowego Pucharu Świata w Omanie w 2017 roku i VII Igrzyskach Wojskowych w Chinach dwa lata później. Ekipę tworzą dwaj trenerzy: kpt. Jakub Wołyński z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca i st. chor. Tomasz Mucha z dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. „Polska Zbrojna” włącza się w budowę reprezentacji WP! Jeśli chcesz się znaleźć w notesie selekcjonerów, napisz do nas na: jacek.szustakowski@zbrojni.pl.

W listopadzie zeszłego roku żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej wygrali międzynarodowy turniej w piłce nożnej, który odbył się w Świętoszowie przy okazji ćwiczeń „Black Eagle”. Niektórzy z nich mają szansę zagrać w reprezentacji Wojska Polskiego.

Na VI Igrzyskach Wojskowych w Korei Południowej zakończonych w październiku złote medale w piłce nożnej zdobyły reprezentacje Brazylii (wśród kobiet) i Algierii (mężczyzn). Niestety, w żadnym turnieju nie wystąpiły reprezentacje Wojska Polskiego. Nasi piłkarze zresztą nigdy nie pojawili się na wojskowych igrzyskach. Żołnierze kopią bowiem piłkę w wielu drużynach, ale nie w reprezentacji polskiej armii, bo… jej nie ma. Jeszcze nie ma. Od przyszłego roku polscy żołnierze mają w końcu powrócić na międzynarodowe areny. Budowana jest futbolowa reprezentacja.

Powrót na areny

– Nie wyobrażam sobie, aby na kolejnych igrzyskach w Chinach zabrakło biało-czerwonych – mówił mjr Tomasz Bartkowiak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przed jesiennym wyjazdem polskiej ekipy do Korei. Kilka miesięcy wcześniej spotkał się z przedstawicielami armii należącymi do Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM – Conseil International du Sport Militarire). Mówił potem o wolnym miejscu dla Europy w turnieju piłkarskim na VI Igrzyskach Wojskowych i marzyło mu się, aby zagrali tam Polacy. Na budowę reprezentacji było już jednak za mało czasu i nie było już na to środków.

Kiedy po igrzyskach w Korei major Bartkowiak dowiedział się o II Wojskowym Pucharze Świata w Piłce Nożnej w Omanie, chwycił się go jako dobrej okazji do budowy reprezentacji. Jej docelową imprezą mają być jednak chińskie igrzyska dwa lata później. – Przed zawodami w Omanie w przyszłym roku zostaną rozegrane eliminacje europejskie. Trzy najlepsze drużyny z Europy zapewnią sobie udział w II Wojskowym Pucharze Świata – mówi major. – Planujemy zgłosić do tych eliminacji naszą reprezentację. Po ostatnich międzynarodowych sukcesach lotników w futsalu przekonałem się, że mamy w naszej armii wielu zdolnych piłkarzy, z których by można utworzyć reprezentację i dać jej szansę sprawdzenia w turniejach pod flagą CISM – dodaje oficer z Dowództwa Generalnego RSZ.

Wszyscy mogą się dostać do reprezentacji

Misję wyselekcjonowania zawodników do reprezentacji Wojska Polskiego powierzono dwóm trenerom: kpt. Jakubowi Wołyńskiemu z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca i st. chor. Tomaszowi Musze z dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Szkoleniowcy, którzy trenowali III- i IV-ligowe drużyny i grali w IV lidze, mają przygotować koncepcję budowy żołnierskiej ekipy. Jeśli w najbliższym czasie, czyli jeszcze przed rozpoczęciem rundy wiosennej, plany przygotowań ekipy WP do Pucharu Świata i igrzysk w Chinach zostaną zatwierdzone, odbędzie się zapewne pierwsze zgrupowanie dla kandydatów do reprezentacji.

– Razem z kapitanem Wołyńskim reprezentujemy 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej. Nie oznacza to jednak, że w reprezentacji Wojska Polskiego widzimy miejsca tylko dla swoich piłkarzy. Droga do niej jest otwarta dla wszystkich. Niezależnie od tego, jaki mają stopień na pagonach, z jakiego rodzaju sił zbrojnych pochodzą i w jakiej klasie rozgrywkowej grają – twierdzi st. chor. Tomasz Mucha. – Już kiedyś próbowano oprzeć reprezentację na marynarzach. Nie podobało nam się to i sami nie chcemy popełnić tego błędu – dodaje kpt. Jakub Wołyński.

W 2012 roku, kiedy to w Polsce rozgrywano piłkarskie mistrzostwa Europy, miał się też odbyć wojskowy turniej z udziałem militarnych reprezentacji z krajów, które brały udział w cywilnym czempionacie. Ostatecznie nie doszło do tej imprezy, jak i do utworzenia reprezentacji gospodarzy, w której budowę zaangażowała się również „Polska Zbrojna”. Udało nam się wtedy znaleźć kilkunastu nowych piłkarzy (spoza znanych nam klubów wojskowych i cywilnych, w których grali żołnierze) gotowych poddać się selekcji do wojskowej reprezentacji. Teraz włączamy się w kolejną próbę budowy piłkarskiej ekipy WP. Jeśli chcecie się wpisać do selekcjonerskich notesów trenerów Wołyńskiego i Muchy, napiszcie do nas na adres e-mailowy: jacek.szustakowski@zbrojni.pl.

Przełamać stagnację

Trenerzy chcą w końcu przełamać stagnację, jaka zapanowała w wojskowej piłce. Polscy żołnierze nie tylko nie pojawili się nigdy na wojskowych igrzyskach. Tylko raz – w 1993 roku – wystąpili w wojskowym czempionacie. W Maroku reprezentacja WP, oparta na piłkarzach rezerw warszawskiej Legii, zajęła wtedy 5. miejsce. W fazie grupowej biało-czerwoni pokonali 2:0 USA i 4:0 Tanzanię. Natomiast w grupie półfinałowej przegrali 1:3 z Egiptem, późniejszym zwycięzcą turnieju, oraz 1:2 z Niemcami (brąz). Srebro zdobyło wówczas Maroko.

W 1993 roku reprezentacja Wojska Polskiego, oparta na piłkarzach rezerw warszawskiej Legii, w wojskowym czempionacie zajęła 5. miejsce. Legionistów wspierali zawodnicy trzecioligowego Wawelu Kraków i pierwszoligowego Zawiszy Bydgoszcz.

W 1994 roku misję wywalczenia awansu do I Letnich Igrzysk Wojskowych w Rzymie powierzono żołnierzom zasadniczej służby wojskowej z III-ligowego Wawelu Kraków i wspierającemu ich pierwszoligowcowi Krzysztofowi Bizackiemu z Ruchu Chorzów. Trzecioligowcy byli jednak zbyt słabi, aby wygrać dwumecz z Holendrami, którzy w swoim składzie mieli między innymi zawodników z pierwszej drużyny Ajaxu Amsterdam. Po porażkach 1:3 w Wezep i 1:5 w Krakowie piłkarzom Wawelu już nie proponowano udziału w eliminacjach do kolejnych wojskowych igrzysk i czempionatów. Po ponad 20 latach ponowiono próbę udziału naszych piłkarzy w międzynarodowej rywalizacji pod flagą CISM. Reprezentację Wojska Polskiego planowano oprzeć na reprezentacji Marynarki Wojennej. Jednak ostatecznie marynarze nie wystąpili w eliminacjach do światowego czempionatu.

Od Pragi do Omanu

To ma się wreszcie zmienić. Bo jest o co walczyć – żołnierskich imprez piłkarskich jest coraz więcej.

Wojskowe mistrzostwa świata rozgrywane są od 1946 roku. Pierwszy tytuł w Pradze wywalczyła reprezentacja Anglii. Od 2001 roku o medale rywalizują również futbolistki. Pierwszymi złotymi medalistkami zostały Niemki. W ostatnich latach czempionaty nie były rozgrywane regularnie. Od 1995 roku, kiedy to dla uczczenia 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej pod patronatem CISM odbyły się I Letnie Igrzyska Wojskowe w Rzymie, piłkarze walczą o medale na wszystkich igrzyskach. Pomiędzy trzecimi igrzyskami w Katanii w 2003 roku i czwartymi w Indiach w 2007 roku odbył się w niemieckim Warendorfie (w 2005 roku) ostatni „pozaolimpijski” czempionat. Z kolei pomiędzy igrzyskami w Rio de Janeiro w 2011 roku i w Mungyeong w 2015 roku zamiast mistrzostw świata zorganizowano w 2013 roku w Baku I Wojskowy Puchar Świata, w którym udział wzięło 16 męskich drużyn.

W 2017 roku w Omanie odbędzie się II Wojskowy Puchar Świata w Piłce Nożnej, dwa lata później zaś w Chinach zorganizowane zostaną VII Igrzyska Wojskowe, w programie których będą turnieje piłkarskie. W ramach rywalizacji o medale wojskowych igrzysk toczy się jednocześnie walka o światowy prymat w poszczególnych dyscyplinach sportu wybranych przez CISM. W Korei Południowej piłkarze walczyli po raz 45. o medale, a piłkarki po raz 12.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: arch. 10 BKPanc, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Podróż po AWACS-ie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pływacy i maratończycy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Układ nerwowy Mieczników
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
They Will Check The Training Results in Combat
Przysięga w Limanowej
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Nie szpital, a instytut
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WAM wraca po latach
„Grand Quadriga ‘24”
NATO on Northern Track
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pokazali bojowego ducha
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
By Polska była bezpieczna
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO