moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwszy sprawdzian drużyn, załóg i sekcji

Strzelanie, odpieranie ataku na konwój, tworzenie punktów kontrolnych na drogach czy przeszukiwanie budynków – czterystu żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej ćwiczyło na poligonie w Świętoszowie. Był to sprawdzian batalionu zmechanizowanego, który szykuje się do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO. Żołnierze rozpoczną go za rok w składzie brytyjskiej brygady.

Pierwszy sprawdzian z przygotowań do działania w Siłach Odpowiedzi NATO odbył się w Świętoszowie. 400 wojskowych z pododdziałów batalionu zmechanizowanego szykowało się do niego w dzień i w nocy. Na poligon przywieźli prawie sto sztuk sprzętu, m.in. wozy dowodzenia, bojowe wozy piechoty, 120-mm moździerze, wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz pojazdy zabezpieczenia technicznego, medycznego i logistyczne. Certyfikacji poddawane zostały najmniejsze komórki organizacyjne batalionu: drużyny, żołnierze obsługujący uzbrojenie, załogi i sekcje.

W obronie granic i na misji

Zmechanizowani trenowali działania związane z obroną granic oraz operacjami na misji. Ćwiczyli odpieranie ataku na konwój, przygotowywali stałe i ruchome punkty kontrolne na drogach, przeszukiwali budynki. Bardzo ważne były także zajęcia ze strzelania. Ogień prowadzono ze wszystkich rodzajów uzbrojenia: broni strzeleckiej, armat BWP, 120-milimetrowych moździerzy, ppk Spike. Żołnierze strzelali z linii otwarcia ognia, ale też wykonywali tzw. strzelania sytuacyjne, które oparto na scenariuszach z misji w Afganistanie.

Po krótkim szkoleniu rozpoczął się egzamin. Drużyny musiały się wykazać w obronie i natarciu, podczas patrolowania, rozpoznawania obiektów oraz akcji MEDEVAC – ewakuacji rannego przy użyciu śmigłowca.Sztabowcy oceniali także umiejętność nawiązywania łączności i prowadzenia korespondencji radiowej, terenoznawstwo, taktykę, obronę przed bronią masowego rażenia. – Nie wystarczy, że żołnierz potrafi przygotować radiostację do pracy i nawiązać łączność. Musi wiedzieć, jak zachować się w różnych sytuacjach na polu walki lub w rejonie wykonywania zadań – mówi ppłk Wojciech Strzelecki, dowódca batalionu.

W brytyjskiej brygadzie

Polski batalion zmechanizowany dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO będzie pełnił w składzie 20 Brytyjskiej Brygady Pancerno-Zmechanizowanej zwanej „The Iron Fist”. Żołnierzy ze Świętoszowa będzie wspierać kompania zmotoryzowana na Rosomakach z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Niedawno Polskę odwiedził generał brygady Ian Mortimer, dowódca brytyjskiej brygady. Z polskimi oficerami ustalał szczegóły współpracy i koncepcję dalszego szkolenia batalionu. Przy okazji pobytu w Świętoszowie brytyjski dowódca obserwował szkolenie ogniowe pododdziałów piechoty. – Generał Mortimer dobrze je ocenił – mówi ppłk Strzelecki.
Na dyżurze w Siłach Odpowiedzi NATO nawet najmniejsze pododdziały muszą być gotowe do wykonywania wszelkiego rodzaju działań. Może się bowiem zdarzyć, że kompanie czy plutony znajdą się w nieprzyjaznym terenie w oderwaniu od głównych sił.

– Wiem, że na swoich ludzi mogę liczyć. Mam doskonale przygotowanych i wyszkolonych dowódców drużyn. Każdy z nich brał udział w misji w Afganistanie. Większość żołnierzy plutonu również uczestniczyła w co najmniej jednej zmianie polskiego kontyngentu. Dlatego wiem, że certyfikację przejdą bardzo dobrze – uważa ppor. Jakub Żołdź, dowódca plutonu.

Brytyjski dowódca przyjedzie do Polski także podczas certyfikacji plutonów na przełomie lutego i marca. Latem egzaminowi zostaną poddane kompanie, a jesienią będzie zorganizowany test całego batalionu. 

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze

~Kratol
1450177080
~nick - wstyd jak wstyd Oni mają tym "walczyć"
FF-6C-B3-6A
~nick
1450107120
Wstydzili by sie z takim sprzętem pokazywać żenada
34-2C-71-AA
~Kratol
1450078800
Ratuj Go. Można. Lepiej być inwalidą niż kaleką. p.s. Bardzo nowoczesna lampa na tym pojeździe . czy to było już w standardzie czy to któraś modernizacja ? No i ta belka na : namiot , ognisko i wyjazd z bagna .. .
FF-6C-B3-6A

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Weterani i bokser „Master”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Psiakrew, harmata!
Mundury w linii... produkcyjnej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
NATO na północnym szlaku
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ogień w podziemiu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Cena wolności
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Jeśli nie Jastrząb, to…
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Hiszpański palimpsest
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jak wyszkolić pilota F-16?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kurs z dzwonem
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, epilog
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO