moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rok lotniczych atrakcji

Na polskich lotniskach odbyło się w tym roku co najmniej kilkanaście pikników. Sezon dla miłośników podniebnych pokazów był więc wyjątkowo udany. Wiele się też działo w grupach akrobacyjnych: w „Żelaznym” pojawiły się kobiety, a „Biało-Czerwone Iskry” mają nowego lidera i ćwiczą show na sześć samolotów. Rok 2016 zapowiada się równie interesująco. Nie zabraknie imprez lotniczych, a Iskry być może otworzą Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie.
Największe w kraju, radomskie Air Show organizowane jest w trybie dwuletnim. W mijającym roku prezentowało się na nim wyjątkowo dużo maszyn – ponad 250 z 20 państw. – Nowe rozwiązania organizacyjne pozwoliły nam osiągnąć swoje maksimum – ocenia liczebność i skład występujących ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Air Show. Umiejętności zaprezentowali nie tylko najbardziej cenieni polscy piloci, ale również jedne z najlepiej rozpoznawalnych zespołów zagranicznych, jak np. „Frecce Tricolori” z Włoch czy „Patruille Suisse” ze Szwajcarii. Akrobacje obserwowało kilkadziesiąt tysięcy gości, w tym przedstawiciele rządu. – Organizujemy jedne z największych pokazów lotniczych w Europie, jednak dla nas to również okazja do przeprowadzenia ćwiczeń ze współpracy cywilno-wojskowej. Za organizację Air Show 2015 odpowiadało niemal trzy tysiące osób, w tym służby mundurowe, lekarze, ratownicy medyczni oraz wolontariusze – dodaje ppłk Goławski.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy odbędzie się następna, XV edycja Air Show. Jednak rok 2016 będzie ciekawy dla pasjonatów lotnictwa. Przede wszystkim będzie można podziwiać akrobacje kpt. Adriana Rojka z 23 Bazy lotnictwa Taktycznego, który w mijającym sezonie zasłynął z mistrzowskiego pilotażu MIGa-29M. W przyszłym sezonie ewolucje powietrzne wykona też kpt. Robert Gałązka z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Został on wyszkolony jako pilot pokazowy F-16D i jest niemal pewne, że zadziwi swoimi umiejętnościami także uczestników pokazów międzynarodowych.


Zaiskrzy na Światowym Dniu Młodzieży?

W zespole akrobacyjnym „Biało-Czerwone Iskry” rok przebiegał pod znakiem szkoleń. Został powołany nowy lider zespołu – kpt. Maciej Kopiel. Loty wykonywał również nowy pilot indywidualny – kpt. Przemysław Ćwikłak. Mimo dużych zmian, grupa zaprezentowała się na pokazach zarówno w Polsce, jak i za granicą. – W tym roku najważniejsze dla nas było radomskie Air Show oraz parady wojskowe 15 i 28 sierpnia. Bardzo ważnym wydarzeniem było również 55-lecie zespołu „Frecce Tricolori” zorganizowane we włoskim Rivolto. Podczas dwóch dni imprezy daliśmy bardzo udany show na sześć samolotów – podsumowuje kpt. Maciej Kopiel.

Aby w przyszłym roku „Biało-Czerwone Iskry” mogły znów wystawić do akrobacji zespół w składzie sześciu samolotów, potrzebują kolejnych ćwiczeń. Ze względu na odbywające się we Włoszech przeszkolenia na samoloty AJT, do których powołano trzech dotychczasowych pilotów, do Iskier dołączą: kpt. Krzystof Klaczyński, ppor. Mateusz Kubiat oraz ppor. Marcin Kossakowski. Grupa w nowym składzie pojawi się co najmniej na kilku pokazach. – Otrzymujemy zaproszenia z całego świata, jednak ostateczne decyzje zapadną w marcu. Mogę tylko dodać, że naszym pokazem zainteresowani są Norwegowie. Jest również inicjatywa, żeby przelotem otworzyć Światowy Dzień Młodzieży – mówi kpt. Kopiel.

„Żelazne” kobiety

Podczas tegorocznego Air Show w szeregach grupy akrobacyjnej „Żelazny” po raz pierwszy stanęły kobiety. Swój pokaz szybowcowy dały Agata Nykaza oraz Magda Stróżyk. Przedstawiciele grupy zapowiadają, że nie będzie to wyjątek. – W Aeroklubie Poznańskim są kobiety, które aspirują do bycia pilotem „Żelaznego”. W związku z tak dużym zainteresowaniem oraz umiejętnościami, które te panie posiadają, planujemy otwarcie zespołu mieszanego, damsko-męskiego. Docelowo miałby on latać na Zlinach – zapowiada Romana Seifert, rzecznik prasowy „Żelaznego”. To nie koniec nowości w zespole. W 2015 roku „Żelazny” obchodził 15-lecie istnienia i w tymże roku grupa pozyskała strategicznego partnera. Dało jej to nowe możliwość, zamierza więc rozszerzyć skład zespołu. – W przyszłym roku dołączy do nas jeden samolot. Dążymy jednak do tego, by w naszych barwach jednocześnie latało 10 maszyn. Chcemy to osiągnąć na jubileusz lotnictwa polskiego w 2018 roku – zapowiada Romana Seifert.


Akrobacje’16

Kalendarz pokazów lotniczych na nadchodzący rok otworzy AEROFestival 2016, który odbędzie się 28-29 maja w Poznaniu. Podobne imprezy zostaną zorganizowane również w Lesznie oraz Bielsku-Białej. Pasjonaci, którzy dla obserwacji podniebnych wyczynów gotowi są pojechać zagranicę, powinni zainteresować się wrześniowymi NATO Days w Ostrawie. Zbliżona impreza odbędzie się również na Słowacji. Pod nazwą Slovak International Air Fest 2016 kryją się największe pokazy lotnicze w tej części Europy. Wrzesień to również czas austriackiego AirPower 2016. Biorąc pod uwagę, że część największych imprez czeka jeszcze na ostateczne potwierdzenie, szykuje się sezon pełen podniebnych akrobacji.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Weterani i bokser „Master”
Przygotowania czas zacząć
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Cena wolności
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Optyka dla żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ogień w podziemiu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Psiakrew, harmata!
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Odstraszanie i obrona
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kurs z dzwonem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Święto wojskowego sportu
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część pierwsza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO