moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielonarodowa brygada rozpoczęła cykl ćwiczeń

Stu oficerów z Litwy, Polski i Ukrainy ćwiczyło razem w Lublinie. Przez prawie dwa tygodnie doskonalili swoje umiejętności w kierowaniu podległymi jednostkami. Dziś kończy się pierwszy trening sztabowy „Brave Band” dowództwa Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG. To cykl szkoleń przygotowujących tę formację do ćwiczenia „Triple Brave”.


Brygada 25 stycznia osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. Opracowano już związane z nią dyrektywy i procedury. Są one testowane podczas ćwiczeń i w razie potrzeby weryfikowane. – „Brave Band” to pierwszy krok do osiągnięcia przez brygadę pełnej zdolności operacyjnej. Ćwiczenia te zwiększą naszą gotowość do reagowania na zagrożenia oraz umiejętność wspólnej pracy – mówi generał brygady Adam Joks, dowódca LITPOUKRBRIG.

Trwające od 2 do 12 lutego szkolenie prowadził ppłk Eligijus Senulis, szef sztabu brygady. – Uczymy się działać w wielonarodowym zespole, wymieniać informacje między sekcjami oraz rozdzielać rozkazy do batalionów litewskich, polskich i ukraińskich – opisuje cel ćwiczeń ppłk Oleksandr Gain, oficer prasowy brygady. Mjr Wojciech Jakubczuk, szef sekcji wizyt i protokołu LITPOUKRBRIG dodaje, że głównym zadaniem ćwiczeń jest zgranie ze sobą komórek sztabowych dowództwa brygady, szczególnie tych obsadzonych przez wielonarodowy personel. – Trening podzielono na dwie fazy. Pierwsza trwała pięć dni i dotyczyła planowania. Proces ten był kontynuowany w drugim etapie, tylko tym razem sztab brygady przygotowywał plany w oparciu o rozwinięte stanowisko dowodzenia – wyjaśnia major.


„Brave Band” (w tłumaczeniu: Odważna drużyna) to cykl szkoleń zaplanowanych na ten rok, które przygotują brygadę do ćwiczenia „Triple Brave” (Potrójna odwaga). Ćwiczenia te przeprowadzi we wrześniu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, wspólnie ze sztabem brygady. W styczniu 2017 roku DG RSZ ma sprawdzić przygotowanie brygady do osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej. Stopień jej gotowości do dowodzenia wyznaczonymi pododdziałami w operacji poza granicami kraju, oceni wówczas Dowództwo Operacyjne RSZ.

Dowództwo i sztab Wielonarodowej Brygady mieści się w Lublinie. Jej trzonem operacyjnym są trzy bataliony: polski 5 Batalion Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, ukraiński batalion aeromobilny i litewski zmechanizowany. Brygadą dowodzi obecnie gen. Adam Joks, jego zastępcą jest oficer ukraiński, a szefem sztabu Litwin.

Docelowo brygada ma liczyć 4000 żołnierzy. Nie będzie miała jednego miejsca stacjonowania. Przypisane jej bataliony szkolą się w swoich krajach. W przypadku rozkazu wyjazdu na misję, brygada będzie się formować w wyznaczonym miejscu. Mogą ją wówczas wesprzeć inne specjalistyczne oddziały wchodzące w skład poszczególnych armii.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze

~Mateusz
1455415020
Istnienie takiej brygady jest bez sensu. To jest polityczny pokaz, nic więcej. Powinniśmy inwestować w nasze brygady a nie rozmieniać się na drobne. Ciekawa propozycja: https://www.youtube.com/watch?v=_kKKLnvXegY Z krajami takimi jak Litwa czy Ukraina powinniśmy walczyć (oczywiście nie dosłownie) o mniejszości narodowe czy kwestie wołyńska a nie robić dziwne brygady. Więcej ćwiczeń powinno być w krajach wyszechradzkich- wszystkie są w Nato i mamy wspólne interesy. Panie Polak, z Turcją w żadne zacieśnianie sojuszy bym nie wchodził- skrajnie antagonizują Rosję, wspierają kalifat. Turcja nie uznała rozbiorów Rzeczypospolitej, poniewaz rozbiory wzmacniały znacząco największych wrogów Turcji- Ąustrie i Rosje. To było czysto polityczne zagranie, a nie szacunek.
7A-81-E2-0C
~były żołnierz zawodowy
1455295620
moim zdaniem tworzenie takiej formacji jest bez sensu. Równie dobrze mogłaby powstać brygada w oparciu o armię Senegalu i Malezji. za przeproszeniem i ta i tamta służyć nie będzie. Gdyby powołana brygada stacjonowała na terenie Ukrainy a głównym jej zadaniem była obrona suwerenności tego państwa, to rozumiem. znając życie nawet gdyby rosyjscy bandyci doszli do Lwowa to pies z kulawą nogą nawet by nie drgnął. Życzę dalszych sukcesów bezsensownej brygadzie w sztabowym likwidowaniu zagrożeń na wschodzie Ukrainy. Szkoda że polska obsada kadrowa bierze za to pensję.
85-7A-D2-AB
~Polak
1455282240
Moim zdaniem ta brygada w zestawieniu tych państw ( Ukrainy i Litwy ) jest śmieszne i bez sensu. Po co szkolić się z narodowościami, które plują na Polską historię i niszczą Polskie cmentarze albo gloryfikują UPA? Rozumiem, szkolenie to rzecz podstawowa ale przecież można nawiązać współpracę militarną z innymi państwami np. z Węgrami. Mają wypożyczone myśliwce, które są obecnie domeną ich armii. Dlaczego nie są prowadzone ćwiczenia sił powietrznych w powiązaniu z Węgrami ? Albo rozpocznijmy szkolenia z Turcją, nie dość, że jeden z najpotężniejszych sojuszników w regionie to jeszcze tak samo jak Węgry to szanuje Polską historię, jako jedyny nie uznał rozbiorów na Polskich ziemiach. Szkolenia powinny iść w parze z historią a Ukrainę niech szkolą bratanki wujka Sama.
7D-8A-D7-AD

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rakiety dla Jastrzębi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zbrodnia made in ZSRS
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Święto wojskowego sportu
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
V Korpus z nowym dowódcą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Hiszpański palimpsest
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kurs z dzwonem
Przygotowania czas zacząć
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mundury w linii... produkcyjnej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Zmiany w dodatkach stażowych
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Cena wolności
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Psiakrew, harmata!
Szpej na miarę potrzeb
Wojsko inwestuje w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO