moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niemiecka technologia dla Leoparda 2 PL

Niemiecka firma opracuje projekt modernizacji czołgu do standardu Leopard 2 PL, zbuduje jego prototyp i próbną partię pojazdów, liczącą kilkanaście sztuk. Taki kontrakt Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” zawarły dziś z Rheinmetall Landsysteme GmbH. Koncern przekaże też know – how niezbędne do tego, by Leopardy 2A4 były potem unowocześniane w Polsce.Umowa jest warta około 130 milionów euro i ma być przełomem dla rodzimej zbrojeniówki, która nie ma obecnie ani wystarczających technologii, ani praw niezbędnych do przeprowadzenia modernizacji czołgów Leopard 2A4. Tymczasem podpisany 18 lutego kontrakt przewiduje, że niemiecka firma nie tylko opracuje projekt zmodernizowanego czołgu Leopard 2PL i jego dokumentację techniczną. Zachodni specjaliści zbudują również prototyp czołgu oraz wykonają liczącą kilkanaście sztuk partię próbną, ale pozostałe czołgi mają już być unowocześniane w Polsce. – Rheinmetall Landsysteme udzieli „Bumarowi-Łabędy” wsparcia technicznego w uruchomieniu produkcji wozów seryjnych oraz dostarczy niezbędnych narzędzi i przekaże know-how – wyjaśnia Wojciech Gargała, specjalista ds. marketingu polskich zakładów.

Z ramienia Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. umowę parafowali dzisiaj prezes Adam Janik i członek zarządu Zbigniew Siuśka. Natomiast w imieniu Rheinmetall Landsysteme GmbH podpisali go: szef koncernu Ben Hudson i Michael Andrzej Kara z zarządu.

Do zawarcia kontraktu doszło dzięki umowie na unowocześnienie 128 czołgów Leopard 2A4, którą Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z Polską Grupą Zbrojeniową i Zakładami Mechanicznymi „Bumar – Łabędy” 28 grudnia 2015 roku. Jej wartość wynosi 2 miliardy 415 milionów złotych. Polskie wojsko wskazało w niej rodzimemu przemysłowi obronnemu partnera, który ma dostarczyć know-how na modernizację Leopardów: właśnie niemiecki koncern Rheinmetall Landsysteme GmbH.

W kontrakcie określono, że unowocześnianiem wyprodukowanych w Niemczech czołgów podstawowych będzie się w Polsce zajmowało kilka firm wchodzących w skład narodowego holdingu. Poza Łabędami są to: PCO S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. w Poznaniu, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych "OBRUM" sp. z o.o. oraz Rosomak S.A.

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznania zajmą się przeglądami i remontami czołgów oraz naprawą zespołów napędowych. PCO S.A. dostarczy do Leopardów 2PL kamery termowizyjne celownika działonowego i przyrządu obserwacyjnego dowódcy, a także optoelektroniczne przyrządy obserwacyjne kierowcy, w tym kamerę do obserwacji przestrzeni z tyłu czołgu.

Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. dostarczą elektryczne napędy obrotu wieży i układy stabilizacji uzbrojenia. Rosomak S.A. zajmie się produkcją elementów pancerza dodatkowego, a Ośrodek Badawczo-Rozwojowy OBRUM Sp. z o.o. z Gliwic modernizacją posiadanych przez wojsko symulatorów i trenażerów czołgów Leopard 2A4.
Modernizacja 128 polskich czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL rozpocznie się już w tym roku i potrwa do 2020 roku. W 2021 roku podjęta zostanie decyzja, czy unowocześnionych zostanie również 14 czołgów Leopard 2A4, które dostarczone zostały dwa lata temu razem ze 105 maszynami modelu 2A5.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1456437420
Z Rosją było 17 czy 18 wojen, policz dokładnie gdzie zgineło więcej Polaków.
6F-FC-C5-7D
~ja
1455893820
Nie łudźmy się. Niemcy już tworzą nowy czołg Leopard 3 z najnowocześniejszymi technologiami zdolny pokonać wszystkie czołgi produkowane nie tylko na wschód od swojej granicy. Nam tych tajemnic nie udostępnią nigdy! Radzę pamiętać: Jak świat światem Niemiec Polaka nigdy nie był bratem. Pamiętajcie również że Rosja przed którą się broniliśmy walczyła z nami kilka miesięcy a Niemcy "puszczali" nas z dymem przez kominy krematoriów przez kilka lat. I kto jest naszym większym wrogiem?
9B-28-B0-D4
~ja
1455816600
A na wieży powinien być zamontowany karabin zdalnie sterowany spod pancerza. Czas najwyższy by chronić życie żołnierza w maksymalnym stopniu
C0-95-3C-E8
~ja
1455816420
>W 2021 roku podjęta zostanie decyzja, czy unowocześnionych zostanie również 14 czołgów Leopard 2A4, które dostarczone zostały dwa lata temu razem ze 105 maszynami modelu 2A5< Przecież to oczywiste że powinny być zmodernizowane!
C0-95-3C-E8

Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto wojskowego sportu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Ramię w ramię z aliantami
Wojsko inwestuje w Limanowej
Kurs z dzwonem
Odstraszanie i obrona
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ocalały z transportu do Katynia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ogień w podziemiu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rakiety dla Jastrzębi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Prawda o zbrodni katyńskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO