moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska uczci żołnierzy niezłomnych

Wystawy, marsze pamięci, odczyty, spotkania edukacyjne, rekonstrukcje, pokazy filmów, promocje książek, wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, a nawet zawody strzeleckie – tak obchodzony będzie w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Upamiętnianie zaplanowano w całym kraju nie tylko na 1 marca, ale także na kilka kolejnych dni.Większość polskich miast uczci żołnierzy wyklętych 1 marca apelami pamięci, zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów pod tablicami przypominającymi ofiary systemu komunistycznego, pomnikami upamiętniającymi także Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową. We Wrocławiu z tej okazji odbędzie się również Marsz Pamięci połączony z inscenizacjami historycznymi, a zakończony wspólnym śpiewaniem piosenek patriotycznych. – Chcemy w ten sposób oddać hołd niezłomnym, przypomnieć ich historię – mówią organizatorzy ze Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Namioty wyklętych

Marsz Pamięci zaplanowano również w Krakowie po mszy w bazylice mariackiej. Ponadto 1 i 2 marca nauczyciele i uczniowie krakowskich szkół będą mogli wziąć udział w spotkaniach edukacyjnych. Złożą się na nie prezentacje multimedialne, wykłady i pokazy filmów poświęcone żołnierzom wyklętym i ich walce o wolną Polskę w latach 1944–1963.

W Łodzi i dziewięciu innych miastach (Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Opolu, Wrocławiu, Świnoujściu i Żyrardowie) cały dzień będzie można poznawać historię podziemia niepodległościowego dzięki „Namiotom Żołnierzy Wyklętych”. – Taką akcję organizujemy już po raz trzeci – informuje stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej. W namiotach rozstawionych w centralnych punktach miast będzie można spotkać kombatantów i rekonstruktorów, obejrzeć filmy, wystawy, prezentacje multimedialne oraz wysłuchać wykładów i koncertów.


W Gdańsku 1 marca rozpocznie się społeczną akcją zapalenia zniczy w al. im. Żołnierzy Wyklętych oraz apelem pamięci na cmentarzu garnizonowym. Natomiast 2 marca w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się pokaz filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Inka. Zachowałam się jak trzeba”.

Z kolei w klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie zostanie otwarta wystawa „Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945–1956”.

Trasa podziemia

Stolica Wielkopolski zaprasza 5 marca na promocję publikacji o polskim podziemiu. „Łączka” Karoliny Wichowskiej to opowieść o ekshumacjach na warszawskich Powązkach i identyfikacji odnalezionych tam szczątków żołnierzy niezłomnych. Z kolei komunistycznym represjom wobec działaczy polskich nurtów politycznych poświęcono „Studia nad działalnością aparatu bezpieczeństwa wobec polskich ruchów i środowisk politycznych w latach 1944–1989” wydane pod redakcją Krzysztofa Kaczmarskiego i Roberta Witalca.

Po raz trzeci w Poznaniu zaplanowano też 5 i 6 marca pokaz filmów gdańskiego festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1939–1989”. Będzie można zobaczyć dokumenty dotyczące polskiego podziemia antykomunistycznego, m.in. „WiN. Ostatnia nadzieja” Sławomira Górskiego czy „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” Dariusza Walusiaka.

Natomiast Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej w Zielonej Górze organizuje 9 marca dyskusję o książce Piotra Semki „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów 1944–1956”. – To opowieść o świecie ludzi, którzy odrzucili powojenny komunizm i pozostali wierni idei niepodległości – podaje IPN.


Jeszcze inaczej uczci żołnierzy wyklętych Lublin. Zostanie tam otwarty szlak poświęcony ich pamięci, obejmujący kilkadziesiąt miejsc związanych z podziemiem niepodległościowym. Trasę tę w towarzystwie przewodników PTTK i kombatantów będzie można przejść 5 marca. Natomiast lubelskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” zaprasza 5 i 6 marca na V Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie o Puchar Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku. Obchodzony jest 1 marca, w dniu stracenia w 1951 roku przywódców Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej walczącej z sowiecką okupacją.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Stowarzyszenie Odra-Niemen, Studenci Dla Rzeczypospolitej, Izabela Tomasiewicz,

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Palmiry – miejsce kaźni
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Bruksela przed szczytem
Lista trupich główek
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Abramsy pod dobrą opieką
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojna o porządek świata
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zamiana po włosku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowy szef CWCR
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wielki test w West Point coraz bliżej
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nowoczesna łączność dla armii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwszy skok
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Mocny sygnał od NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Dobrowolsi – czas start!
Tajna misja polskiej agentki
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO