moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tweetup ministerstwa obrony

Prawie 100 internautów przyjechało do 1 Brygady Pancernej w Warszawie, aby porozmawiać z kierownictwem MON i najważniejszymi oficerami Wojska Polskiego. Spotkanie w formie tzw. Tweetupu zorganizował resort obrony. Z okazji wydarzenia konto na portalu założył minister Antoni Macierewicz, który podczas dyskusji odpowiadał m.in. na pytania o modernizację.


W spotkaniu, które odbyło się dziś w 1 Brygadzie Pancernej w Warszawie Wesołej uczestniczył minister obrony Antoni Macierewicz, wiceministrowie Bartosz Kownacki, Tomasz Szatkowski i Grzegorz Fałkowski, szef Sztabu Generalnego gen. broni Mieczysław Gocuł, dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki, zastępca dowódcy deneralnego gen. dywizji Jan Śliwka, pełnomocnik MON ds. obrony terytorialnej Grzegorz Kwaśniak, dowódca 1 Brygady Pancernej gen. bryg. Stanisław Czosnek, a także rzecznicy prasowi jednostek wojskowych.

Minister Macierewicz rozpoczął od podsumowania stu dni swojej pracy w resorcie obrony. – Chciałbym, abyście zobaczyli nie tylko te 100 dni, ale żebyście Państwo poznali też ekipę i ludzi, którzy razem ze mną przygotowują zmiany i będą je dalej przeprowadzać – mówił szef resortu do gości, którzy na co dzień komentują w internecie sprawy obronności.

Minister zwrócił uwagę, że „czasy wymagają szybkiej komunikacji i krótkich zdecydowanych decyzji, a Twitter w takim przypadku jest właściwym środkiem komunikacji”. Zachęcał gości do swobodnych rozmów i relacjonowania ich na Twitterze. Z tej możliwości skorzystało blisko 100 osób. Wśród nich byli dziennikarze, blogerzy oraz aktywni użytkownicy mediów społecznościowych.


Rozmawiano m.in. o modernizacji armii, kwestiach bezpieczeństwa, relacjach międzynarodowych w sferze obronności. Minister Macierewicz odpowiadał na przykład analitykowi Markowi Świerczyńskiemu z „Polityka Insight”, na pytanie dotyczące systemu zarządzania polem walki. „Dwie firmy i dwa wielkie lobby niszczyły się wzajemnie” – zacytował szefa MON dziennikarz. Z kolei wiceszef MON Tomasz Szatkowski odpowiadał m.in. na pytania o szanse współpracy z Czechami w sprawie platformy gąsienicowej.

Wojciech Kaliszczak, szef oddziału komunikacji społecznej Dowództwa Operacyjnego cytował na swoim profilu wypowiedzi dotyczące ćwiczeń „Anakonda 2016”. Dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych zapowiedział, że manewry będą „doskonałym sprawdzianem sojuszniczego współdziałania” oraz, że „w najważniejszych w Polsce ćwiczeniach weźmie udział większość państw NATO”.

– To bardzo trafiona inicjatywa, żałuje tylko, że spotkanie trwało tak krótko – mówił gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego. Podkreślał również, że dziennikarze mają bardzo dużą wiedzę. – Czasem rozmawia się lepiej z dziennikarzami niż z nie jednym ekspertem, którego opinie nie mają wiele wspólnego z analizami strategicznymi i zrozumieniem środowiska – mówił szef SGWP. Generał wyraził też nadzieję że w przyszłości odbędą się kolejne spotkania w podobnej formule.


Pomysł spotkania podobał się także ppłk. Szczepanowi Głuszczakowi, rzecznikowi prasowemu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Idea Tweetup jest dosyć świeża, ale to nie znaczy, że nie odkryta przez wojsko – podkreślał oficer. Przypomniał, że spotkania przedstawicieli armii z internautami odbywały się już wcześniej. – Dzięki temu można poznać ludzi, z którymi na co dzień kontaktujemy się siedząc przed monitorem – powiedział ppłk Głuszczak. – To okazja, żeby porozmawiać osobiście, nie ograniczając się tylko do 140 znaków na Twitterze – podsumował.

Minister obrony narodowej Antonii Macierewicz z okazji dzisiejszego spotkania założył własne konto na Twitterze. Do tej pory wojskowe informacje na portalu ukazywały się za pośrednictwem oficjalnego konta ministerstwa obrony oraz rzecznika prasowego Bartłomieja Misiewicza.


Zwieńczeniem spotkania był pokaz szkolenia załóg czołgów 1 Brygady Pancernej. Żołnierze ugościli też internautów wojskową grochówką.

Twitter to medium społecznościowe, które charakteryzuje się wymianą krótkich, bo zaledwie 140-znakowych komunikatów. Tweetup to rodzaj nieformalnego spotkania użytkowników portalu. Jego celem jest zintegrowanie środowiska, które na co dzień wymienia się wiadomościami w internecie. Podobne spotkania, poza ministrem obrony narodowej, organizował już prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Zapis na Twiterze z dzisiejszego spotkania można śledzić po hasztagu #TweetupMON.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Tajna misja polskiej agentki
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Którą drogą do armii?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Eurofightery znowu w Polsce
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Polska przystań brytyjskich jeńców
Air Show ’25 – do zobaczenia
Palmiry – miejsce kaźni
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pierwszy skok
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wojna o porządek świata
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowy szef CWCR
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Offset dla „Wisły”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Bruksela przed szczytem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesna łączność dla armii
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lista trupich główek
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Dobrowolsi – czas start!
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO