moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cykl ćwiczeń przed szczytem NATO

Przed lipcowym szczytem NATO na polskich poligonach odbędzie się cykl ćwiczeń potwierdzających gotowość Sojuszu do sprawnej reakcji na współczesne zagrożenia. Do końca czerwca Polacy będą gościć kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy z 21 państw. Najbliższe ważne przedsięwzięcie szkoleniowe rozpocznie się już 9 marca.

Między 9 a 16 marca po raz dwudziesty odbędą się ćwiczenia zarządzania kryzysowego CMX16. W tym czasie państwa członkowskie NATO sprawdzą procedury podejmowania decyzji na poziomie polityczno-militarnym. Scenariusz ćwiczeń uwzględnia wspólną obronę przed fikcyjnymi, ale realistycznymi zagrożeniami. Obejmują one m.in. elementy wojny hybrydowej oraz możliwość uruchomienia działań przewidzianych w 4. i 5. artykule Traktatu Północnoatlantyckiego, które obejmują konsultacje w obliczu zagrożenia oraz gwarantują pomoc zbrojną w przypadku napaści na jedno z państw Sojuszu. CMX16 jest ćwiczeniem dowódczo-sztabowym, co wyklucza użycie realnych sił.

W szkolenie zaangażowany zostanie wojskowy, paramilitarny oraz cywilny personel państw członkowskich, Kwatery Głównej oraz obu dowództw strategicznych NATO: ACO (Allied Command Operations, czyli Sojusznicze Dowództwo ds. Operacji) oraz ACT (Allied Command Transformation – Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji). W Polsce koordynatorem ćwiczeń jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a uczestnikami m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, trzech ministerstw – Spraw Zagranicznych, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji – oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W charakterze obserwatora wystąpi Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Dziś, w przededniu rozpoczęcia ćwiczeń, przygotowaniami do CMX16 zajął się również rząd. Rada ministrów przyjęła dokument „Ocena aplikacyjnej sytuacji zagrożeń” i stanowisko Polski do przedstawienia przez ambasadora RP przy NATO podczas Rady Północnoatlantyckiej (NAC) 9 marca 2016 r. dotyczącej ćwiczenia NATO CMX16. Dokument opatrzony jest klauzulą poufny. Rząd przyjął również projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z Organizacją Szczytu Traktatu Północnoatlantyckiego w Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie w 2016 roku, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Tysiące wojsk sojuszniczych w Polsce

CMX16 to najbliższe z szeregu ćwiczeń w Polsce, które odbędą się przed lipcowym szczytem NATO. To właśnie w Warszawie zostanie wyznaczona nowa strategia Paktu dotycząca reakcji na zagrożenia wynikające z obecnej sytuacji geopolitycznej. Podsumowana zostanie również realizacja postanowień przyjętych we wrześniu 2014 roku podczas poprzedniego szczytu NATO, który odbył się w walijskim Newport. Oceniony zostanie m.in. postęp w formowaniu tzw. szpicy, czyli sił bardzo wysokiej gotowości (VJTF – Very High Readiness Joint Task Force). Dla Polaków oznacza to nie tylko konieczność potwierdzenia zdolności określonych na poprzednim szczycie NATO, ale również wzmożoną i stałą obecność wojsk sojuszniczych na polskich poligonach.


– Dla Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym w tym roku będzie „Anakonda-16” – podkreśla ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy DGRSZ. – Podobnie jak inne ćwiczenia, wpisuje się ono w proces wzmacniania naszej własnej, narodowej zdolności obronnej oraz manifestuje naszą gotowość do kolektywnej obrony wszystkich państw Sojuszu – tłumaczy.

– Jako organizator ćwiczenia jesteśmy odpowiedzialni za cały scenariusz, wedle którego „Anakonda” będzie się rozgrywała przed wybuchem fikcyjnej wojny i skupia się na zagrożeniach hybrydowych – opisuje plan ćwiczeń ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego RSZ. – Szczegóły są tajne. Zakładamy, że ćwiczący zostaną zapoznani tylko z założeniami wyjściowymi i będą sami podejmować decyzje na bieżąco. Tylko w ten sposób mogą utrzymać gotowość do obrony – zaznacza.

W manewrach, które odbędą się na wszystkich polskich poligonach, weźmie udział ponad 25 tysięcy żołnierzy, w tym 12 tysięcy z Polski oraz około 13 tys. z 21 innych państw. Największy zagraniczny kontyngent wystawią Amerykanie – około 10 tys. żołnierzy. Będą też liczne reprezentacje armii Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Planowane jest także zaangażowanie w działania sporej liczby żołnierzy rezerwistów oraz służb cywilnych. Jednocześnie odbywać się będą ćwiczenia towarzyszące „Anakondzie”: „Renegade” i „Kaper”, których scenariusze przewidują reakcję w wypadku uprowadzenia statków morskich i powietrznych, oraz „Baltops” przewidujące desant na plaży w okolicach Ustki.

W scenariusz „Anakondy” wpisane będą również ćwiczenia wojsk amerykańskich w Europie (USAREUR): „Saber Strike 16” oraz „Swift Response 16”. Pierwsze z nich dotyczy przemieszczenia żołnierzy przez Polskę do państw bałtyckich oraz Rumunii i Bułgarii. „Swift Response” natomiast zakłada przybycie wojsk powietrznodesantowych, które wedle zapowiedzi gen. Bena Hodgesa, dowódcy sił lądowych USA w Europie, przylecą do Polski bezpośrednio z Fort Bragg w Karolinie Północnej. To właśnie przerzut żołnierzy amerykańskich przez Atlantyk należy do najtrudniejszych części „Anakondy”.

– Liczba żołnierzy uczestniczących w ćwiczeniach świadczy o rozmachu „Anakondy-16”, ale dla nas najważniejsza jest liczba zaangażowanych w nią państw. Daje nam to nie tylko możliwość sprawdzenia naszych zdolności do przyjęcia sojuszników na terenie naszego kraju, ale również pewność sojuszniczego poparcia oraz wywiązywania się z artykułów traktatu waszyngtońskiego – dodaje ppłk Piotr Walatek.

Certyfikacja dyżuru szpicy

Jeszcze przed warszawskim szczytem NATO dowodzenie siłami bardzo szybkiego reagowania VJTF obejmie Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie. Wiąże się to z serią intensywnych ćwiczeń, które mają go przygotować do osiągnięcia najwyższego stopnia gotowości. Najważniejszym z nich będzie „Brilliant Jump”, podczas którego w drugiej połowie maja do Polski zostanie przemieszczony hiszpański batalion wchodzący w skład szpicy. Następnie na poligonie w Żaganiu odbędzie się jego certyfikacja do dyżuru w 2017 roku. W tym samym czasie Korpus Północno-Wschodni będzie nadzorował ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Brilliant Capability”. Część oddziałów hiszpańskich zostanie później w Polsce, by wziąć udział w „Anakondzie”.

Na 2016 rok Ministerstwo Obrony Narodowej zatwierdziło prawie 300 różnych szkoleń, z czego połowa zostanie przeprowadzona z zaangażowaniem wojsk sojuszniczych NATO oraz armii partnerskich. Polscy żołnierze będą również uczestniczyli w manewrach poza granicami naszego kraju. Ponadto, w pierwszej połowie roku odbędzie się wspólne szkolenie w ramach operacji „Atlantic Resolve” (Stryker Detachmnet – USA) oraz w ramach „NATO Assurance Measures” (Maple Detachment – Kanada).

– Zawsze jesteśmy jednym z tak zwanych ćwiczących elementów zgrupowania lub wykonujemy zadania HNS, czyli wsparcia państwa gospodarza – dodaje ppłk Szczepan Głuszczak. – Pomagamy pod względem logistycznym i transportowym zabezpieczyć funkcjonowanie pododdziałów państw partnerskich na terenie naszego kraju. To doskonała okazja, by ćwiczyć współdziałanie oraz prezentować jedność Sojuszu w sprawach bezpieczeństwa – podkreśla.

Michał Zieliński

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Kolejne FlyEye dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna na detale
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kadisz za bohaterów
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Front przy biurku
Święto stołecznego garnizonu
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna w świętym mieście, epilog
SOR w Legionowie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Rekordziści z WAT
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wytropić zagrożenie
Strażacy ruszają do akcji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gunner, nie runner
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO