moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyła „Wielkanocna Paczka dla Bohatera”

St. sierż. rez. Tomasz Sawicki oraz prawie 40 wolontariuszy (mundurowi i rekonstruktorzy) od sześciu lat przygotowują paczki dla potrzebujących pomocy kombatantów II wojny światowej i walk po 1945 roku. W tym roku zbierają żywność, środki czystości i koce, a także kartki z życzeniami. Przed świętami wielkanocnymi przekażą je kombatantom.


– Akcję „Paczka dla Bohatera” organizuję od 6 lat. Robię to z potrzeby serca, bo choć jestem byłym żołnierzem i nie wypada mi płakać, czasami coś ściska mnie za gardło, gdy widzę, w jakich warunkach żyją niektórzy kombatanci – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki, który służył w 15 Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. – To kwestia nie tylko niskich emerytur, ale również wielu bardzo osobistych tragedii. Każdy z bohaterów ma inną historię. Każdy z nich potrzebuje zauważenia.

Początki akcji nie były łatwe, ponieważ nie każdy z bohaterów chciał być odnaleziony. – To osoby, które niekoniecznie ufają każdemu, kto zapuka do ich drzwi – wyjaśnia Sawicki. Inicjatorom akcji trudno też było zdobyć adresy potrzebujących. Pomogli im kpt. Zbigniew Piasecki ps.„Czekolada”, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, por. Wieńczysława Ganicka ps. „Mała”, żołnierz Szarych Szeregów oraz Danuta Szyksznian ps. „Sarenka”, żołnierz AK, łączniczka Okręgu Wilno. – Można powiedzieć, że wystawili nam swego rodzaju referencje, dzięki którym nasi bohaterowie zechcieli się z nami spotkać i opowiedzieć swoje historie czy wskazać, czego im brakuje - wyjaśnia Sawicki.

W tegorocznej akcji „Wielkanocna Paczka dla Bohatera” obdarowanych zostanie ponad 130 osób. Zbierana jest żywność z długim terminem ważności: mąka, cukier, kasze, słodycze, makarony, potrzebne są też środki czystości: żele pod prysznic, pasty do zębów, mydła, szampony, ale też koce. – Nie zbieramy ubrań ze względu na to, że trudno byłoby trafić z odpowiednimi rozmiarami – wyjaśniają wolontariusze.

Tomasz Sawicki prosi również o kartki świąteczne, laurki i rysunki, które przekaże kombatantom. – Oni bardzo cieszą się z takich pamiątek. Zdarzyły się historie, że oddzwaniają lub odpisują do nadawców – mówi Tomasz Sawicki. – Jeśli więc ktoś nie może sobie pozwolić na zakup żywności dla kombatantów, może podarować im świąteczną kartkę albo po prostu pomóc nam rozpropagować akcję na Facebooku. To dla nas duża pomoc.

Podarunki do 19 marca można przynosić lub wysyłać do koordynatorów akcji. W Szczecinie zajmuje się tym Tomasz Sawicki (tel. 508 182 185). W Koszalinie trzeba kontaktować się z Rafałem Semołonikiem (tel. 509 752 732), w Czaplinku – z Marcinem Krężelem (tel. 602 531 586). W Warszawie dary zbierają: Edyta Bajan (tel. 504 198 646), Radosław Hołodniuk (tel. 533 339 100), Marcin Wyszyński (tel. 501 552 454), Agata Ring (tel. 731 809 478). Słupszczanie proszeni są o kontakt z Anną Mielczarek (tel. 793 413 165). Paczki do 13 marca mogą też podarować osoby mieszkające w Londynie, gdzie zbiórkę koordynują: Magdalena Pyra (tel. 07424847380), Magdalena Kamińska (tel. 07979482048) i Agata Wolska (tel. 07983235797).

Wolontariusze będą rozwozić paczki przez dwa dni: 19 i 20 marca. – Chcemy zdążyć przed Wielkanocą, by nasi bohaterowie mieli dobre święta – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: organizatorzy akcji

dodaj komentarz

komentarze


Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
 
Piekielny ogień dla polskiej armii
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej miejsc na studiach w LAW
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Polska wśród światowych liderów
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Finlandia w NATO
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Czy pracownicy wojska założą mundury?
B9 stawia na solidarność
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Śladem profesjonalistów
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Razem gotowi na wszystko
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Włosi na straży polskiego nieba
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Słowa jak pociski
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
WOT i „Anakonda”
Bez szklanego sufitu
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Cegiełka na morzu
Wojsko poza schematem
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Pół wieku w zespole
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Narada przed szczytem NATO
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Litwini kupią zestawy Grom
„Nasze granice w Monte Cassino”
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Nowy regulamin dla żołnierzy
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Maszerowali, lecz nie ginęli
Do końca walczył z tyranią
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Najsprawniejsi wieloboiści
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Topaz dla Bułgarii
Anakonda na Bałtyku
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Nowy wymiar wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO