moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Leopardy 2A5 wyszły w teren

W Polowym Parku Sprzętu Technicznego w Żaganiu stanęło kilkadziesiąt pojazdów, w tym 33 czołgi Leopard 2A5, które niedawno przyjechały z Niemiec. Na poligonie rozpoczęli bowiem ćwiczenia żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Po raz pierwszy w teren wyjechał w całości batalion wyposażony w najnowocześniejsze czołgi w polskiej armii.

Na terenie poligonowego obozowiska Karliki zakwaterowało się ponad 350 pancerniaków 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów oraz batalionu logistycznego. Tych pierwszych czekają trzy tygodnie intensywnego szkolenia. 1 Batalion Czołgów 34 Brygady ponad rok temu został wyposażony w czołgi Leopard 2A5, a od roku trenuje na nich w terenie. – Mamy już spore doświadczenia w szkoleniu załóg „A5-tek”. Dzięki temu zajęcia początkowe najmłodszych kompanii będą trwały krócej, niż jeszcze rok temu. W szybszym tempie będziemy również w stanie zgrać plutony i całe kompanie – zapewnia mjr Sławomir Jędrzejak, zastępca dowódcy batalionu.

Różny poziom wyszkolenia

Program zajęć batalionu czołgów dostosowano do stopnia wyszkolenia poszczególnych jego pododdziałów. Żołnierze pierwszej kompanii, która sformowana została na początku ubiegłego roku i przeszła już roczny cykl szkoleń, włączy się do zajęć w ostatniej fazie. Pododdział ten jest w pełni gotowy do wykonywania zadań bojowych, co udowodnił podczas największych zeszłorocznych ćwiczeń „Dragon-15”, które odbyły się jesienią na poligonie w Orzyszu z udziałem sojuszniczych wojsk z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Czołgiści drugiej kompanii mają trochę mniej doświadczenia. Czekają ich strzelania bojowe w dzień i w nocy oraz doskonalenie działań taktycznych, połączonych ze strzelaniem. Pododdział ten podczas pobytu na „Karlikach” przejdzie też trudne zajęcia zgrywające. Na koniec czołgiści tej kompanii zostaną poddani wszechstronnemu sprawdzianowi wyszkolenia, czyli tak zwanej certyfikacji.

Natomiast najpóźniej sformowane kompanie – trzecia i czwarta, które na poligon wyjechały po raz pierwszy – będą się w Żaganiu uczyły bojowego abecadła pancerniaków. Zakończyli niedawno indywidualne zajęcia w Ośrodku Szkolenia „Leopard” oraz kursy w Niemczech. Pierwsze dni na poligonie upłyną im więc na zgrywaniu się w załogach i wykonywaniu najprostszych manewrów taktycznych.

Czołgiści będą szkolili się w wykonywaniu marszów ubezpieczonych, zajmowaniu stanowisk w obronie czy wychodzeniu do natarcia. Zajęcia ze strzelania rozpoczną od prowadzenia ognia z wykorzystaniem laserowego symulatora „Agdus”. Dzięki niemu żołnierze ćwiczą w terenie, ale strzelają wirtualnie. Z lufy czołgu zamiast pocisku miotana jest wtedy w kierunku celu wiązka lasera. Trening ten pozwala dobrze zgrać załogę, a funkcyjnych uczy odruchowego wykonywania czynności, bez używania drogiej, bojowej amunicji. Będą z niej strzelali dopiero po pomyślnym zakończeniu treningów na symulatorze.

Siła batalionu

Stworzenie zgranego pododdziału o dużej wartości bojowej z ludzi, którzy dopiero niedawno poznali się i sformowali załogi czołgów oraz plutony, nie jest proste. Pomaga w tym jednak to, że część żołnierzy i dowódców ma już doświadczenie zdobyte podczas służby w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej na nieco starszej wersji Leopardów – 2A4. Przekazują swą wiedzę żołnierzom niedawno wcielonym do służby w batalionie.

– Moim zadaniem jest więc doprowadzić do takiej sytuacji, że funkcyjni w załogach po usłyszeniu polecenia będą wykonywali je szybko, odruchowo, bez zastanawiania się – mówi ppor. Piotr Trybuchowski, dowódca plutonu w trzeciej kompanii czołgów. Ma czteroletnie doświadczenie w dowodzeniu pododdziałem. Podczas szkolenia zwraca uwagę szczególnie na tych niedoświadczonych żołnierzy i nie ukrywa, że niektórzy jeszcze się gubią w poleceniach wydawanych jedno po drugim albo gdy szybko muszą wykonać kilka zadań na raz. Dodatkową trudnością jest to, że dewizą ppor. Trybuchowskiego jest, aby podczas wykonywania zadań bojowych padało jak najmniej słów. – Podczas walki nie ma czasu na tłumaczenia. Pada krótki, lakoniczny rozkaz, a każdy żołnierz natychmiast powinien wiedzieć, co i jak należy wykonać – tłumaczy. Podporucznik dowodzi 15 ludźmi w załogach czterech czołgów i uważa, że do takiej perfekcji można dojść szybko. A każdy dzień na poligonie, każdy wyjazd w teren, a zwłaszcza zajęcia całodobowe, zgrywają i wzmacniają pododdział.

W ostatnim dniu szkolenia, czyli 24 marca, po raz pierwszy zostaną przeprowadzone zajęcia zgrywające cały batalion. Zatem pierwszy raz jego dowódca, ppłk Andrzej Kasperski, będzie miał do dyspozycji cały, najlepiej wyposażony pododdział i będzie mógł ocenić jego siłę bojową.

Dzień później pancerniacy wrócą do garnizonu. Na krótko. Po świętach Wielkiej Nocy czołgiści trzeciej i czwartej kompanii znów wyruszą na poligon. Tym razem najważniejszym celem ćwiczeń w terenie będą strzelania. Nie symulowane, lecz z wykorzystaniem prawdziwej amunicji bojowej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
 
Wojna na detale
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Italii, za wolność waszą i naszą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
SOR w Legionowie
NATO on Northern Track
Na straży wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Front przy biurku
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO