moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Większe limity na kursach podoficerskich

Dwa dodatkowe kursy podoficerskie zostaną zorganizowane w tym roku dla szeregowych. Szansę na zdobycie stopnia kaprala będzie miało 400 żołnierzy. Pierwsze półroczne szkolenie ruszy w maju w Koszalinie, drugie odbędzie się jesienią w Zegrzu. O miejsce na kursie mogą się ubiegać szeregowi z co najmniej pięcioletnim stażem służby i średnim wykształceniem.

 

Każdego roku w kursach dla szeregowych zawodowych ubiegających się o awans do korpusu podoficerskiego bierze udział ponad 1000 osób. Jednak w tym roku szansę na uzyskanie stopnia kaprala otrzyma więcej żołnierzy. – Jest potrzeba przeszkolenia większej niż dotąd liczby szeregowych, przewidzianych do objęcia stanowisk podoficerskich. W korpusie potrzebujemy więcej żołnierzy o specjalnościach na przykład obrony przeciwlotniczej czy eksploatacji sprzętu radiolokacyjnego. Dlatego na szczeblu Dowództwa Generalnego zapadła decyzja o zwiększeniu limitów i uruchomieniu w tym roku dwóch dodatkowych kursów dla szeregowych – mówi st. chor. sztab. Krzysztof Gadowski, starszy podoficer Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kursy organizowane są zazwyczaj w trzech szkołach podoficerskich: Sił Powietrznych w Dęblinie, Marynarki Wojennej w Ustce i Wojsk Lądowych w Poznaniu. Uczelnie te nie będą jednak w stanie przeszkolić nowych kandydatów. – Dlatego zdecydowaliśmy, że dwa dodatkowe kursy odbędą się w centrach szkolenia: Sił Powietrznych w Koszalinie oraz Łączności i Informatyki w Zegrzu – tłumaczy płk dypl. Włodzimierz Chupka, szef Oddziału Kształcenia Zawodowego Inspektoratu Szkolenia DG RSZ.

Edycja koszalińska

Szansę na udział w szkoleniu otrzymają szeregowi z minimum pięcioletnim stażem służby i średnim wykształceniem, skierowani przez dowódców swoich jednostek. Ich rekrutacja na kurs będzie jednak wyglądać tak samo jak w szkołach podoficerskich. Aby dostać się na szkolenie, będą musieli najpierw zdać egzaminy wstępne. Pierwsze – na szkolenie w Koszalinie – rozpoczną się już 11 kwietnia. Tu o jedno ze 190 miejsc będzie rywalizować 300 żołnierzy z całej Polski.

Podczas trzech dni szeregowi będą się zdawać testy sprawnościowe, ze znajomości regulaminów czy praktycznych umiejętności ogniowych. Przejdą też rozmowę kwalifikacyjną, podczas której będą premiowane punktami m.in. udział w misjach, dodatkowe umiejętności i certyfikaty, a także znajomość języków. – Na czas egzaminów do Koszalina zostaną oddelegowani instruktorzy z dęblińskiej szkoły podoficerskiej – dodaje płk Chupka.

Kadra jest przygotowana

Najlepsi spośród tych, którzy zdadzą egzaminy wstępne rozpoczną kurs 6 maja. Będzie on prowadzony według programu kształcenia obowiązującego w szkołach podoficerskich. Kurs będzie się składał z trzech części: ogólnej, specjalistycznej i praktyk dowódczych. Zajęcia w blisko 70 procentach będą się odbywać na poligonach, strzelnicy oraz placach ćwiczeń.

Wykładowcami na kursie będą instruktorzy z koszalińskiego Centrum. – To specjaliści zajmujący się kształceniem zawodowym w wojsku. Zapewniam, że są doskonale przygotowani merytorycznie i metodycznie do prowadzenia takich szkoleń. Na pewno więc żaden z kandydatów na podoficerów nie straci na jakości szkolenia – mówi płk Chupka.

Dodatkowy limit miejsc planowany jest także w jesiennej edycji kursów. Wtedy kurs podoficerski zostanie zorganizowany w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Będzie mogło w nim wziąć udział 220 szeregowych.

Corocznie kursy podoficerskie kończy ponad 1000 szeregowych zawodowych. Najwięcej z nich (ok. 700) kształci się w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Około 270 kształci się w dęblińskiej szkole, a ponad 120 w Ustce. Najbliższe egzaminy na kurs w szkołach podoficerskich w Dęblinie i Poznaniu zaplanowano na 14-18 marca. O 280 miejsc będzie się ubiegać około 700 szeregowych zawodowych z jednostek wojskowych z całego kraju.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1458064860
Wciąż stare KAŁACHY!
20-0B-24-33

WAT-owskie eksperymenty na ISS
 
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Mobilne dowodzenie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Przysięga w Limanowej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
Ratownicy na medal
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Cień atomowej zagłady
Pokazali bojowego ducha
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Podróż po AWACS-ie
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Honor weteranom misji!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
By Polska była bezpieczna
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Ameryka daje wsparcie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAM wraca po latach
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Piedimonte – samobójcza misja
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO