moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwiedź koszary Szkoły Orląt

Ponad pół tysiąca osób zamierza odwiedzić jutro Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. Podczas dni otwartych będą mogli obejrzeć m.in. szkolne śmigłowce Cabri, odrzutowe Iskry i symulatory lotu. Gości czeka też spotkanie z pilotem. – Liczę, że ta wizyta pomoże moim uczniom podjąć decyzję o przyszłym zawodzie – mówi Kamila Brodzik, nauczycielka z Puław.

Dni otwarte w dęblińskiej uczelni organizowane są raz w roku. Zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. – W poprzednich latach za każdym razem odwiedzało nas około pół tysiąca osób. Teraz będzie podobnie. Swój udział zadeklarowały szkoły średnie z Białegostoku, Kielc i Puław. Przyjadą także duże grupy uczniów z Ryk i Konina – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Choć dni otwarte adresowane są przede wszystkim do kandydatów na studia, to uczelnie może zwiedzić każdy. – Zapraszamy już w środę. Wejście na teren szkoły będzie otwierane co pół godziny albo szybciej, jeśli zbierze się grupa około 20–30 osób – dodaje rzecznik szkoły.

Nie tylko sprzęt lotniczy

Goście będą mogli obejrzeć nowoczesną flotę powietrzną, na której szkolą się obecni i przyszli piloci, m.in. szkolne śmigłowce Cabri, odrzutowe Iskry, a także samoloty Diamond i Zlin. Maszyny będą czekać na zwiedzających w hangarach Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego.

Gratką dla uczniów będzie spotkanie z pilotem płk. Witoldem Sokołem. Oficer opowie o tajnikach szkolenia lotniczego, zawodzie pilota wojskowego i lotniczych pokazach.

Zwiedzający obejrzą także różne typy symulatorów lotu samolotów Orlik, Iskra i Bryza, śmigłowców Puszczyk oraz Schweizer 300 i Selekcjonera, czyli symulator śmigłowca Głuszec i samolotu F-16. Uczelnia pochwali się też symulatorem spadochronowym i urządzeniem treningowym do nauki katapultowania z pokładu samolotu. Ci, którzy pojawią się w koszarach szkoły, będą również mogli zobaczyć, jak działa system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej Śnieżnik-1.

Uczniowie będą mogli zwiedzić także niemal wszystkie laboratoria: Silników Lotniczych, Rozwiązań Konstrukcyjnych i Wyposażenia Statków Powietrznych, Materiałów Lotniczych, Grafiki Inżynierskiej, Aerodynamiki i Mechaniki Płynów. A przy stoisku Naukowego Koła Młodych Instruktorów odbędzie się prezentacja statków bezzałogowych. – Choć pokazujemy zazwyczaj sprzęt, z którego na co dzień korzystają nasi podchorążowie i cywilni studenci, to dla zwiedzających jest to zawsze nowość – mówi ppłk Wojtyś.

Gimnazjaliści też chcą do Dęblina

– Do Dęblina jedziemy po raz pierwszy. Uczniowie bardzo chcą zobaczyć sprzęt lotniczy. To będzie dla nich jedyna okazja, by wejść na teren szkoły i poznać ją od kuchni – mówi Agnieszka Nizgorska, opiekun z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie. Dęblińską uczelnię odwiedzi 80 uczniów z pięciu klas mundurowych z Konina.

Po raz pierwszy z wizytą będą też gimnazjaliści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. KEN w Puławach. – Myślę, że dla moich uczniów dużą atrakcją okażą się nie tylko maszyny sił powietrznych, lecz także sam fakt, że będą mogli zobaczyć żołnierzy w mundurach i porozmawiać z podchorążymi – mówi Kamila Brodzik, nauczycielka z puławskiej szkoły.

Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o uczelni. Na zwycięzców czekają m.in. pamiątkowe albumy o Szkole Orląt.

Podczas dni otwartych tradycyjnie już swoje stoiska wystawią Wydział Lotnictwa, Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, biuro karier oraz samorząd uczniowski. Tu uczniowie będą mogli zapoznać się z zasadami rekrutacji i przebiegiem nauki. – Część chłopców z klasy jest zafascynowana wojskiem i samolotami. Dlatego nasz wyjazd do Dęblina traktuję trochę w kategoriach doradztwa zawodowego. Za rok uczniowie staną przed wyborem drogi zawodowej. Być może dzięki wizycie w Dęblinie zdecydują się na naukę w liceum lotniczym, a potem w szkole oficerskiej – dodaje Kamila Brodzik.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych kształci na dwóch wydziałach studentów wojskowych i cywilnych. Do wyboru są cztery kierunki: lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe oraz logistyka.
W Dęblinie odbywają się także studia podyplomowe, kursy doskonalenia zawodowego oraz kursy kwalifikacyjne dla żołnierzy na kolejny stopień wojskowy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. WSOSP, BBN

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
„Ryś” z laserem
Pokazali bojowego ducha
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Honor weteranom misji!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Podróż po AWACS-ie
NATO on Northern Track
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAM wraca po latach
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Piedimonte – samobójcza misja
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Cień atomowej zagłady
Nie szpital, a instytut
Broń Hitlera w rękach AK
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO