moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uroczyste przekazanie obowiązków Dowódcy Garnizonu Warszawa

W samo południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku Dowódcy Garnizonu Warszawa.


Ministra Obrony Narodowej reprezentował podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski. Obecni byli także: I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Anatol Wojtan, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Mirosław Różański oraz dowódca Operacyjny RSZ generał broni Marek Tomaszycki. W uroczystości uczestniczyli także trzej ordynariusze polowi Wojska Polskiego: Biskup Polowy WP Józef Guzdek,  Prawosławny Ordynariusz Wojskowy bp prof. dr hab. Jerzy Pańkowski oraz Ewangelicki Biskup Wojskowy ks. płk Mirosław Wola.

Dowództwo Garnizonu Warszawa to perełka wśród sił zbrojnych – powiedział szef Gabinetu Politycznego Bartłomiej Misiewicz reprezentujący podczas uroczości ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Zaznaczył, że Garnizon Warszawa wypełnia wiele bardzo ważnych zadań, a jego żołnierze są obecni w całej Polsce i poza jej granicami - wszędzie tam, gdzie jest to ważne z punktu widzenia historii Polski, ale także naszego bezpieczeństwa.

Wiceminister obrony Bartłomiej Grabski podkreślił, że DGW jest instytucją ważną zarówno z punktu widzenia sił zbrojnych, jak i stolicy. Obaj przedstawiciele MON w swoich przemówieniach dziękowali generałowi Grudzińskiemu za dotychczasową służbę i życzyli sukcesów nowemu dowódcy.

Czy muszę mówić, jak bardzo jestem zaszczycony, jaki to honor dla mnie, być dowódcą Garnizonu Warszawa? Sądzę, że nie - powiedział pułkownik Robert Głąb obejmujący obowiązki dowódcy GW. Zamierzam być mądrym dowódcą, ale mądrym waszą mądrością, roztropnym waszą roztropnością - mówił, zwracając się do swoich podwładnych.


Generał Grudziński wspominał, jak 37 lat temu po raz pierwszy uczestniczył w uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dzisiaj dzięki Bogu słońce świeci, ale nie zawsze tak było. Stałem w szyku i przy temperaturze -30 stopni, bo takie też bywały zimy w Polsce, i przy upałach, które miały również powyżej 30 stopni, ale za każdym razem odczuwałem ogromną satysfakcję, że mogę być w miejscu - wspominał generał.

Cała moja kariera wojskowa dzisiaj dobiega schyłku, bo takie są prawa kadrowe, ale jestem dumny z tego, że dałem się w życiu przekonać, żeby zostać żołnierzem. I gdybym dziś mógł wybrać ponownie, zdecydowałbym się na tę właśnie drogę – powiedział były dowódca.

Nowomianowany dowódca Garnizonu Warszawa płk Robert Głąb ostatnio służył w zarządzie obrony powietrznej i przeciwrakietowej w dowództwie generalnym. W latach 2012-15 był szefem zarządu w Sojuszniczym Dowództwie Komponentu Sił Powietrznych NATO (HQ AIRCOM) w Ramstein w Niemczech. Wcześniej, od 2010 r. był szefem sekretariatu w Dowództwie Sił Powietrznych. Płk Głąb służbę wojskową rozpoczął w 1988 r. w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej Kraju, gdzie w 2004 r. doszedł do stanowiska szefa szkolenia, a w 2006 r., szefa sztabu brygady. Jest absolwentem m.in. Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim oraz licznych kursów zagranicznych. W 2009 r. ukończył studia operacyjno-strategiczne w Akademii Połączonych Dowództw i Sztabów w Shrivenham w Wielkiej Brytanii, a w 2010 r. studia obronne na King’s College w Londynie.

Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego rozpoczynając uroczystość na Placu Marszałka J. Piłsudskiego odegrała hymn państwowy, a następnie porucznik Robert Herman z Batalionu Reprezentacyjnego WP wraz z żołnierzami dokonał uroczystej zmiany posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Aktem przekazania sztandaru generał dywizji Wiesław Grudziński oficjalnie oddał dowodzenie stołecznym garnizonem swojemu następcy. Aby uczcić tę chwilę podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski wspólnie ze zdającym i obejmującym stanowisko dowódcy Garnizonu Warszawa złożyli wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Muzycy odegrali "hymn" wojskowy każdego żołnierza - Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. W składzie wojskowej asysty honorowej zgodnie z ceremoniałem wojskowym wystąpił także Szwadron Kawalerii WP.


Kulminacyjnym punktem uroczystości była defilada pododdziałów. Przed zebranymi maszerowała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego w umundurowaniu 4 rodzajów Sił Zbrojnych dowodzona przez kapitana Krzysztofa Gawrońskiego. Za kompanią honorową wystąpiły poczty sztandarowe jednostek wojskowych podległych DGW: 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia z Sieradza, Pułku Ochrony i 10 Pułku Samochodowego z Warszawy, 10 Pułku Dowodzenia z Wrocławia oraz JW 2286 z Opola.

Dowództwu Garnizonu Warszawa podlega 3,8 tys. żołnierzy i 2 tys. pracowników cywilnych. Instytucja jest bezpośrednio podporządkowana ministrowi obrony narodowej. Zajmuje się zabezpieczeniem ceremonialnym uroczystości w kraju i poza granicami, zapewnia transport i ochronę głównym instytucjom wojska oraz umożliwia działanie naczelnym organom państwa w czasie pokoju, kryzysu i wojny. W ubiegłym roku DGW świętowało 20-lecie istnienia.

Tekst: ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch / DGW

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. szt. Konrad Kaczmarz

dodaj komentarz

komentarze


Sandhurst: końcowe odliczanie
 
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Front przy biurku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
SOR w Legionowie
Ameryka daje wsparcie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Zachować właściwą kolejność działań
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Italii, za wolność waszą i naszą
Sprawa katyńska à la española
Wojna na detale
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Rekordziści z WAT
NATO on Northern Track
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gunner, nie runner
Ramię w ramię z aliantami
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Pod skrzydłami Kormoranów
Wytropić zagrożenie
Na straży wschodniej flanki NATO
Kadisz za bohaterów
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEye dla wojska
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Wojna w świętym mieście, epilog
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Święto stołecznego garnizonu
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Metoda małych kroków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szybki marsz, trudny odwrót
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Posłowie dyskutowali o WOT
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO