moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany przy sterze u górali w Kłodzku

Żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku pożegnali swojego dowódcę ppłk. dypl. Artura Dziadułę. Obowiązki dowódcy przyjął zastępca mjr dypl. Piotr Rupa.

W czasie uroczystego apelu w obecności dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (21 BSP) płk. dypl. Zenona Brzuszki oraz zaproszonych gości żołnierze 22 bpg pożegnali dowódcę podpułkownika Artura Dziadułę, który po trzech latach dowodzenia jednostką i Garnizonem Kłodzko został wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe w Centrum Operacji Lądowych.

W uroczystości, która odbyła się 30 marca, udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych regionu, dowódcy jednostek wchodzących w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, komendanci i dyrektorzy instytucji wojskowych oraz byli żołnierze i dowódcy związani z jednostką.

Głównym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru 22 kbpg oraz podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Ustępujący przekazał także przechodni karpacki kełef, który jest symbolem huculskej władzy dowódczej, podobnie jak ciupaga podhalańska. Dowódca 21 BSP w swoim wystąpieniu podziękował zdającemu obowiązki za wzorową i pełną zaangażowania służbę. Powiedział: – Pułkownik Dziaduła zawsze imponował swoją wiedzą, doświadczeniem i lojalnością, tak wobec przełożonych, jak i podwładnych. To bardzo ważna cecha, bo dobrym dowódcą się jest wtedy, gdy się patrzy na swoich podwładnych, na ich potrzeby, ale i również realizuje zadania postawione przez wyższych przełożonych.

Obejmujący obowiązki mjr dypl. Piotr Rupa zapewnił, że batalion nie zwolni tempa i dalej utrzyma wysoki poziom dyscypliny szkoleniowej.

Pułkownik dypl. Artur Dziaduła jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, którą ukończył w 1991 roku. Losy wojskowe pułkownika związane były głównie z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich. Służbę w szeregach podhalańczyków rozpoczął w 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich, gdzie zajmował stanowiska dowódcze i sztabowe. W 2000 roku ukończył Akademię Obrony Narodowej i rozstał się ze strukturami 21 BSP obejmując tym samym posadę szefa sekcji, a następnie szefa sztabu w 1 Batalionie Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. Jednak po 4 latach pułkownik Dziaduła powrócił do 5 batalionu strzelców podhalańskich, gdzie objął stanowisko z-cy dowódcy. W latach 2009/2010 brał udział w VI zmianie PKW w Afganistanie. Po rozstaniu się z 5 batalionem pułkownik rozpoczął służbę w dowództwie brygady na stanowisku szefa sekcji, a w czerwcu 2013 roku objął stanowisko dowódcy 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, które piastował aż do dnia 30 marca 2016 roku.

Batalion pod dowództwem pułkownika był silnym ogniwem brygady. Żołnierze z kłodzka w tym okresie byli zauważani i chwaleni nie tylko w brygadzie, ale także w Wojskach Lądowych. Warto przypomnieć, że w zawodach użyteczno-bojowych plutonów zmechanizowanych wojsk lądowych żołnierze z kłodzka systematycznie, z roku na rok, uzyskiwali coraz lepsze lokaty, by w końcu w 2015 roku sięgnąć po złoto. Górale z kłodzka brylowali też w sporcie. Odnosili zwycięstwa w licznych zawodach, a w ogólnej klasyfikacji nigdy nie opuszczali brygadowego podium. Żołnierze pułkownika Dziaduły brali też wielokrotnie udział w ważnych ćwiczeniach i szkoleniach, nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Zdobyli miedzy innymi odznakę sprawności jednostek wojsk górskich w Niemczech w 2015 r. oraz szkolili się wspólnie z żołnierzami zaprzyjaźnionej 7 Brygady Zmechanizowanej w Czechach.

Tekst kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: szer. Ireneusz Panasewicz

dodaj komentarz

komentarze


Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ogień w podziemiu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
V Korpus z nowym dowódcą
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szarża „Dragona”
Zmiany w dodatkach stażowych
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Głos z katyńskich mogił
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojsko inwestuje w Limanowej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jeśli nie Jastrząb, to…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO