moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielkopolska szykuje się na 31. Dni Ułana

Walczyli w powstaniu wielkopolskim, siali popłoch wśród bolszewików, a w czasie II wojny przeszli szlak bojowy z armią Andersa. W najbliższy weekend w Poznaniu i Wędrzynie odbędą się Dni Ułana, upamiętniające żołnierzy 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Wśród zaplanowanych atrakcji znajdą się m.in. zawody kawaleryjskie, defilada i pikniki.


31. Dni Ułana organizują Towarzystwo byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich oraz 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Ta ostatnia ma w swoich strukturach batalion czołgów, który kontynuuje tradycje poznańskiej jednostki. Dziś poznaliśmy przebieg tegorocznych obchodów.

Ułani na ulicach Poznania

Świętowanie rozpocznie się w najbliższy piątek. Tego dnia w Wędrzynie, gdzie stacjonuje wspomniany batalion, zostanie zorganizowana uroczysta zbiórka, a po niej rodzinny piknik. Jednak główne uroczystości odbędą się w Poznaniu. – W piątek na Hipodromie Wola ruszamy z dwudziestą szóstą edycją zawodów kawaleryjskich – informuje Piotr Stachecki z poznańskiego towarzystwa. W tym roku frekwencja będzie wyjątkowo liczna. – W planach mamy blisko 40 startów. Uczestników zgłosiło się nieco mniej, ale niektórzy będą dosiadali dwóch różnych koni – tłumaczy Stachecki. Większość jeźdźców to amatorzy, którzy na co dzień trenują i jednocześnie kultywują tradycje formacji kawaleryjskich. W piątek i sobotę będą musieli wykazać się biegłością w ujeżdżaniu, krosie, skokach, władaniu białą bronią i strzelaniu. Jurorzy ocenią też umundurowanie. – Ranga zawodów rośnie z każdym rokiem. W tej edycji wystartuje pięciu kawalerzystów z Niemiec, po raz pierwszy też na starcie stanie kobieta – zapowiada Stachecki.

zoom
Z kolei w sobotę, o godzinie 19.30 na placu Mickiewicza w centrum Poznania rozpocznie się capstrzyk 15 Pułku Ułanów. Pół godziny później pod pomnikiem pułku odbędzie się Apel Poległych. Następnego dnia w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej odprawiona zostanie msza, a ulicami Poznania przejdzie defilada. – Wezmą w niej udział między innymi członkowie naszego towarzystwa, którzy wchodzą w skład pododdziału konnego – mówi Stachecki. Przemarsz zakończy się na Cytadeli, gdzie odbędzie się wielki piknik rodzinny. Wśród atrakcji znajdzie się pokaz woltyżerki, wyszkolenia artyleryjskiego oraz dwie inscenizacje historyczne poświęcone wojnie obronnej z września 1939 roku oraz walkom armii gen. Władysława Andersa we Włoszech. – W obchody włączą się też nasi żołnierze. Uczestnicy imprezy będą mogli obejrzeć sprzęt, z którego korzystamy, między innymi transporter opancerzony Rosomak. Przygotujemy zarówno pokaz statyczny, jak i dynamiczny – podkreśla por. Dorota Kusiak z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.

Rogate czorty gonią bolszewików

15 Pułk Ułanów Poznańskich został utworzony w pierwszych dniach powstania wielkopolskiego. Po jego zakończeniu, kawalerzyści wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Walczyli na froncie litewsko-białoruskim, w bitwie warszawskiej, wreszcie ścigali rozbite oddziały nieprzyjaciela. Bolszewicy bali się ich jak ognia nazywając „rogatymi czerwonymi czortami” (od kształtu rogatywek i barwy otoku na nich). W dowód uznania za bohaterską postawę pułk został odznaczony Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. W dwudziestoleciu międzywojennym jednostka stacjonowała w Poznaniu, a chwały przysparzali jej między innymi oficerowie, którzy zdobywali najwyższe miejsca w Konnych Mistrzostwach Armii.

We wrześniu 1939 roku poznańscy ułani walczyli w bitwie nad Bzurą, a następnie brali udział w obronie Warszawy, do której dotarli 20 września. Ostatnia zbiórka odbyła się 28, w dniu kapitulacji stolicy. Jednostka została odtworzona w 1942 roku w Związku Radzieckim i weszła w skład armii Andersa. Przeszła cały szlak bojowy od Iraku, poprzez Liban, Palestynę, Egipt, południowe Włochy, Monte Cassino aż po Anconę i Bolonię. Ostatecznie pułk został rozformowany w 1947 roku, wielu jego żołnierzy pozostało na emigracji.


Udział w wojnie kawalerzyści okupili wieloma stratami. W walce straciło życie dwóch dowódców pułku. Ppłk Tadeusz Mikke zginął we wrześniu 1939 roku nad Bzurą, zaś ppłk Zbigniew Kiedacz w październiku 1944 roku podczas bitwy na linii Gotów. Potem wokół polskiej kawalerii narosło wiele mitów. Dla komunistycznej propagandy stała się ona symbolem zacofania II Rzeczpospolitej. Przy różnych okazjach przypominana była scena z filmu „Lotna”, która przedstawiała szarżę ułanów na niemieckie czołgi. – W rzeczywistości do czegoś takiego nie doszło – podkreśla Stachecki. – Kawaleria miała zupełnie inne zadania. Atutem ułanów była duża mobilność. Mogli bardzo szybko przemieszczać się po trudno przejezdnych terenach. A kiedy dotarli do celu zsiadali z koni i prowadzili walkę używając karabinów czy nawet działek przeciwpancernych. Wówczas wszystkie liczące się armie, także niemiecka, miały swoje kawalerie – dodaje.

Mity wokół kawalerzystów

Walka z mitami na temat kawalerii i rozpowszechnianie wiedzy na jej temat było jednym z celów utworzonego w 1991 roku Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół Ułanów Poznańskich. – Kiedy zaczynaliśmy działalność, żyło jeszcze sporo dawnych żołnierzy pułku. Dziś pozostali nieliczni, ale samo towarzystwo liczy przeszło 200 członków – mówi Stachecki. Prowadzą oni działalność edukacyjną, wydają „Zeszyty Historyczne”, organizują różnego rodzaju przedsięwzięcia kultywujące pamięć o poznańskich ułanach. – Nasi członkowie odtworzyli też dwa liczące czterdzieści osób pododdziały, które nawiązują do tradycji pułku konnego i zmotoryzowanego z czasów armii Andersa – opowiada Stachecki. Rekonstruktorzy z pierwszego jeżdżą konno, fechtują, strzelają, natomiast drudzy mają na wyposażeniu sprzęt i pojazdy z czasów II wojny światowej.

W 1996 roku decyzją ministra obrony Wielkopolska Brygada Kawalerii – na cześć dawnego pułku – otrzymała numer 15, zaś wchodzący w jej skład 1 Batalion Czołgów przejął barwy ułanów poznańskich. Po rozwiązaniu brygady batalion znalazł się w strukturach 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i przyjął nazwę 15 Batalionu Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława Andersa. – Nasi żołnierze posiadają sztandar nawiązujący do sztandaru 15. Pułku oraz izbę pamięci, w której gromadzą pamiątki po ułanach, zarówno oryginalne jak i repliki. Regularnie też biorą udział w uroczystościach związanych z pułkiem – zapewnia por. Kusiak.

Dni Ułana odbywają się na pamiątkę Święta 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Po raz pierwszy raz świętowano w kwietniu 1922 roku. Rok wcześniej, 22 kwietnia, marszałek Józefa Piłsudski udekorował sztandar pułku Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Order został przyznany za męstwo w wojnie polsko-bolszewickiej. II wojna światowa na wiele lat przerwała tradycję obchodów święta. Dopiero w 1986 roku na ulice Poznania, po raz pierwszy od 1939 roku, w dzień święta pułku wyjechali chłopcy w mundurach ułanów z czerwonymi otokami na rogatywkach i biało-czerwonymi proporczykami na kurtkach.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: płk Tomasz Szulejko, arch. 15 Pułku Ułanów Poznańskich

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Psiakrew, harmata!
Mundury w linii... produkcyjnej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Jeśli nie Jastrząb, to…
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, epilog
Animus Fortis, czyli mężny duch
Święto wojskowego sportu
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Hiszpański palimpsest
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Optyka dla żołnierzy
Weterani i bokser „Master”
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zbrodnia made in ZSRS
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Cena wolności
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO