moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Złoto dla polskich judoczek!

Z trzema medalami wracają Polacy z mistrzostw judo w Europie, które odbyły się w Kazaniu w Rosji. W ostatnim dniu czempionatu Polki pokonały 3:2 reprezentantki gospodarzy, zdobywając tym samym złoty medal. Z kolei męska drużyna stanęła na trzecim miejscu na podium. W rywalizacji indywidualnej jedyny krążek dla Polski – brązowy – wywalczył Piotr Kuczera.

Na mistrzostwach w Kazaniu na podium stanęły: st. mar. Daria Pogorzelec, mar. Karolina Tałach (obie z Wojskowego Zespołu Sportowego w Gdyni) oraz szer. Arleta Podolak i szer. Agata Ozdoba (z WZS Wrocław). W męskiej drużynie znaleźli się natomiast: st. szer. Łukasz Błach i szer. Jakub Wójcik (z WZS Wrocław) oraz szer. rez. Damian Szwarnowiecki (najprawdopodobniej niedługo także zostanie zawodnikiem wrocławskiego WZS).

Polki na pierwszym miejscu

Polki w drodze po złoto kolejno wygrywały po 3:2 z Węgierkami, Niemkami i Rosjankami. W półfinale z reprezentantkami Niemiec zwycięstwa odniosły: Agata Perenc, Arleta Podolak i Agata Ozdoba. Niezwykle emocjonujący był finałowy mecz z Rosjankami. Po pierwszej walce Polki przegrywały 0:1. Agata Perenc przegrała w dogrywce (miała o jedną karę shido więcej od rywalki). W drugiej walce wynik spotkania wyrównała Arleta Podolak. Jednak Agata Ozdoba karami przegrała swój pojedynek. W czwartej walce do wyrównania doprowadziła Katarzyna Kłys, która 11 sekund przed końcem pojedynku zdobyła zwycięski punkt. O podziale medali musiała więc zadecydować ostatnia potyczka pomiędzy Katarzyną Furmanek i Ksenią Chibisovą, podczas której Polka wykonała efektowny rzut i wygrała przez ippon.

– Rosjanki po raz kolejny przegrały z Polkami. Jestem bardzo zadowolony, że nasze judoczki potwierdziły, że należą do światowej czołówki – mówi ppłk Leszek Korszun, szef wrocławskiego WZS. – W zeszłym roku Polki zdobyły tytuł wicemistrzyń świata, a na wojskowych igrzyskach wywalczyły srebro – przypomina oficer. Występ zawodniczek chwali również chor. mar. Adam Poździk, trener-koordynator kobiecej reprezentacji Wojska Polskiego w judo. – Polki potwierdziły, że w zawodach drużynowych potrafią się zmobilizować i nie boją się żadnych rywalek – ocenia chor. mar. Poździk. I zauważa, że Rosja wystawiła w Kazaniu bardzo silną drużynę. – Gratuluję również chłopakom, którzy sprawili dużą niespodziankę swoim brązowym medalem – dodaje chorąży.

Mężczyźni wracają z brązem

W turnieju mężczyzn złoto zdobyła reprezentacja Gruzji, a srebro – Rosji. Brązowe medale wywalczyli reprezentanci Polski i Azerbejdżanu. W meczu o brązowy medal pierwszy pojedynek zakończył się zwycięstwem Pawła Zagrodnika. Drugi punkt Polacy wygrali walkowerem, gdyż rywal Damiana Szwarnowieckiego nie wyszedł na matę. W trzeciej walce st. szer. Łukasz Błach przegrał z Jaromirem Musilem. W czwartej walce Patryk Ciechomski wygrał z Dawidem Klammertem dzięki czemu biało-czerwoni mogli stanąć na trzecim miejscu na podium. – Medal chłopaków jest miłą niespodzianką. Przed mistrzostwami nie liczyliśmy, że tak daleko zajdą. Szkoda tylko, że nasza reprezentacja gorzej wypadła w rywalizacji indywidualnej – przyznaje st. sierż. Mirosław Wolszczak, trener-koordynator męskiej reprezentacji Wojska Polskiego w judo.

W rywalizacji indywidualnej na czempionacie w Kazaniu jedyny medal dla Polski wywalczył w kategorii do 90 kg 21-letni Piotr Kuczera. Reprezentant Polonii Rybnik w debiucie w mistrzowskiej imprezie spisał się znakomicie. W pojedynku o brązowy medal rywalem Kuczery był Serb Aleksandar Kukolj. Zwycięstwo przed czasem przyniosła Polakowi akcja punktowana na waza-ari i skuteczne trzymanie przerywające walkę.

SZUS

autor zdjęć: EJU (European Judo Union), archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
Rajd ku czci saperów
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Serwis K9 w Polsce
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Śladami ojca
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pierwsi na oceanie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ta ziemia do Polski należy…”
Abramsy w pętli
Po przeprawie ruszyli do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO