moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie z żagańską brygadą

27 kwietnia z żagańską 34 Brygadą Kawalerii Pancernej pożegnali się podpułkownik Zbigniew Śliżewski, szef sztabu brygady, i podpułkownik Robert Szumny, dowódca batalionu logistycznego.

Oficerów uroczyście pożegnano w obecności całego stanu osobowego brygady i wojskowej asysty honorowej, którą stanowiły poczet sztandarowy i kompania honorowa 34 BKPanc dowodzona przez kapitana Marcina Wdowiaka.

Szef sekcji personalnej brygady major Dariusz Kląskała odczytał decyzję Ministra Obrony Narodowej dotyczącą awansu i wyznaczenia ppłk Śliżewskiego na stanowisko służbowe zastępcy dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, gdzie z dniem objęcia obowiązków zostanie mianowany do stopnia pułkownika. Ppłk Szumny będzie pełnił dalszą służbę wojskową również w Świętoszowie, ale w 43 Wojskowym Oddziale Gospodarczym jako zastępca komendanta oddziału.

Dowódca 34 BKPanc pułkownik dypl. Krzysztof Pokropowicz podziękował żegnanym oficerom za nienaganną służbę, zaangażowanie i ogromny wkład włożony w funkcjonowanie brygady. – Dzisiaj bez logistyki nic się nie da zrobić. Robert udowodniłeś, że jesteś człowiekiem, który nie boi się wyzwań. Nigdy nie brakuje Ci chęci do działania i wiem, że tak będzie nadal. Za służbę w naszej brygadzie serdecznie dziękuję. Myślę, że wszystko, co tutaj osiągnąłeś, z powodzeniem wykorzystasz na nowym stanowisku zastępcy komendanta 43 WOG – powiedział płk Pokropowicz, kierując słowa do ppłk. Szumnego.

Następnie zwracając się do szefa sztabu, dowódca brygady powiedział: – Już od wczoraj myślę, jak wyrazić wdzięczność za wszystkie lata służby ppłk. Śliżewskiego w naszej brygadzie. Zbyszek, masz cechy, które dzisiaj zanikają w służbie wojskowej, takie jak: rzetelność, uczciwość żołnierska, lojalność wobec podwładnych i przełożonych. Jesteś człowiekiem o ogromnym autorytecie, wzorem determinacji w służbie. Zawsze byłeś pierwszy w pracy i ostatni wychodziłeś, dzień w dzień. Trudno jest w kilku słowach oddać Twój wysiłek, wkład i trud w to, czego dokonałeś w brygadzie. Za to wszystko chcemy Ci dzisiaj podziękować. Taka jest kolej służby wojskowej, że są początki i jest koniec. Dzisiaj kończysz służbę w 34 BKPanc. Nie wątpię, że podołasz nowym wyzwaniom, obowiązkom i będziesz filarem dla dowódcy 10 BKPanc.

– Dziękuję za tak uroczyste pożegnanie z ukochaną 34 BKPanc. Niewątpliwie jest to jeden z najważniejszych momentów w moim życiu. Tu, w naszej brygadzie spotkałem wyjątkowych ludzi, żołnierzy, pracowników wojska, z którymi osiągaliśmy wyniki i sukcesy w pracy. To nasza wspólna zasługa, od szeregowego, po wszystkie koleżanki i kolegów, z którymi współpracowałem. Przez ostatnie lata pracowaliśmy w bardzo ograniczonym składzie i to szczególnie napawa mnie dumą, że mogłem pracować z tak wspaniałymi ludźmi. Jestem przekonany, że to doświadczenie, które tutaj zdobyłem, będę mógł skutecznie wykorzystać w moim nowym miejscu pracy. Oczywiście nigdy nie zapomnę 34 BKPanc, ale teraz z całym oddaniem poświęcę się dla służby w 10 BKPanc – powiedział wzruszony ppłk Śliżewski.

Bohaterowie uroczystości w dowód wdzięczności z rąk dowódcy brygady odebrali szable oficerskie, pisemne podziękowania oraz pamiątkowe tableau. Ostatnim punktem apelu była defilada pododdziałów brygady, którą stojąc w pierwszym szeregu odebrali żegnający się z 34 BKPanc oficerowie.

***

Podpułkownik Zbigniew Śliżewski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu (1983), Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (1999). Ponadto ukończył kurs dowódców batalionów (Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów - 1988), kurs „Liderzy XXI wieku” (Zarządzanie bezpieczeństwem i tworzenie strategii obronnych) w Europejskim Centrum Studiów Bezpieczeństwa im. Georga C. Marshalla (1998). Dodatkowo ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Zielonogórskim z zarządzania w sektorze publicznym w sytuacjach kryzysowych (2009), a także Podyplomowe Studia Operacyjno – Strategiczne Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (2011). Po ukończeniu szkoły oficerskiej pełnił służbę w 11. Dywizji Pancernej na stanowiskach dowódcy plutonu, kompanii, szefa sztabu batalionu szkolnego oraz dowódcy batalionu czołgów w 8. Pułku Czołgów (1983-1990). W latach 1990-1994 był dowódcą batalionu piechoty zmechanizowanej w 99., a później 89. Pułku Zmechanizowanym. Kolejne lata to służba w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej na stanowiskach sztabowych i jako dowódca batalionu czołgów. Od marca 2000 do marca 2001 roku pełnił funkcję szefa wydziału operacyjnego w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w siłach ONZ w Syrii. Podczas kolejnej misji w ramach IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku w 2005 roku, pełnił funkcję szefa centrum dowodzenia dywizji. Od 1 lipca 2007 był szefem sztabu 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. 2 maja 2016 roku, rozkazem wyższych przełożonych, ppłk Śliżewski wyznaczony został na stanowisko służbowe zastępcy dowódcy 10BKPanc w Świętoszowie. Z dniem objęcia obowiązków zostanie mianowany do stopnia pułkownika.

Podpułkownik Robert Szumny jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich w Poznaniu. Po jej ukończeniu, w latach 1990-2000 pełnił służbę w 5. Dywizji Zmechanizowanej w Gubinie na stanowiskach od oficera do szefa zaopatrzenia mps. Następnie w 2000 roku został wyznaczony na stanowisko w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, gdzie pełnił funkcję szefa służby mps i szefa służby materiałowej. W 2008 roku przybył do 34BKPanc, gdzie objął stanowisko szefa sekcji logistyki S-4, a w 2012 roku został dowódcą batalionu logistycznego. Z dniem 4 maja 2016 roku ppłk Szumny, wyznaczony został na stanowisko zastępcy komendanta 43. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Świętoszowie.

Tekst: kpt. Rafał Nowak

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze


Zielony talizman Polaków
 
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
„Sokół” wylądował
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Abramsy jadą na ukraiński front
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Narodziny polskich sił morskich
Ekspresowa pomoc
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
PGZ rośnie w siłę
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wszystkie Pilice w wojsku
Szef MON-u o planach obrony kraju
Realia, a nie teoria
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Unijna pomoc dla Ukrainy
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Uwolnić zakładników
Misja: obronić Finlandię
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Pierwszy polski Homar
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Terytorials na etacie
Out of the Shadow
Kolejne zakupy dla wojska
Sokół czuwa w Tatrach
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Zwycięstwo bez zwycięstwa
PKW Orlik już w Estonii
Podchorążowie świętują
Orka po koreańsku
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Polsko-koreańskie rozmowy
PKW Orlik gotowy na misję
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Zanim wyruszą do Bagdadu
32 krążki pływaków-żołnierzy
Operacja NATO przy granicy z Rosją
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Polski dzień strzelania w Rumunii
Najdłuższa noc
Fiński debiut w Sojuszu
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Futsal na zakończenie rywalizacji
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Porozumienie Sikorski-Stalin
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Saperzy na wschodzie Polski
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
„Pług” idzie na śmierć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO