moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Piłkarze walczyli w Gniewinie o awans do reprezentacji

Kandydaci do reprezentacji Wojska Polskiego w piłce nożnej przez cztery dni trenowali w Centrum Sportowym w Gniewinie na Pomorzu. Podczas zgrupowania rozegrali mecz z czwartoligową drużyną tamtejszego Klubu Sportowego Stolem. Żołnierze wygrali 6:0. Ostateczny skład reprezentacji na turniej eliminacyjny do II Wojskowego Pucharu Świata zostanie ogłoszony w czerwcu.


Piłkarska reprezentacja Wojska Polskiego, która jest w trakcie kompletowania, szykuje się do II Wojskowego Pucharu Świata w Piłce Nożnej. Turniej odbędzie się w styczniu w Omanie. W uznawanej za wojskowe mistrzostwa świata imprezie Europę będą reprezentować trzy drużyny. O przepustki do Omanu powalczy osiem reprezentacji. Turnieje kwalifikacyjne zaplanowano na maj i czerwiec. Biało-czerwoni zagrają w dniach 22–26 czerwca w niemieckim Augustdorfie. 22 czerwca Polska zmierzy się z Niemcami, 24 czerwca z Holandią i 26 czerwca z Litwą. Do Niemiec będzie mogło pojechać 21 piłkarzy.

Pierwsze zgrupowanie

22 kandydatów do reprezentacyjnej drużyny Wojska Polskiego zakończyło wczoraj pierwsze czterodniowe zgrupowanie. Piłkarze ćwiczyli w centrach sportowych, w których podczas Euro 2012 trenowała reprezentacja Hiszpanii. Ostateczny skład żołnierskiej reprezentacji na czerwcowy turniej eliminacyjny do II Wojskowego Pucharu Świata zostanie ogłoszony po trzech kolejnych zgrupowaniach, które odbędą się w Żaganiu (16–19 maja i 13–17 czerwca) i w Gniewinie (31 maja – 3 czerwca). – Przed wyjazdem do Niemiec planujemy jeszcze trzy krótkie zgrupowania. Chcemy na nich sprawdzić kilku nowych zawodników. Musimy wybrać najlepszych z najlepszych, aby na turniej wystawić jak najsilniejszy skład – mówi st. chor. Tomasz Mucha, pierwszy trener wojskowej reprezentacji. – W Niemczech trzeba rozegrać trzy mecze w ciągu sześciu dni. Chłopcy zdają sobie sprawę, że muszą trenować nie tylko z klubowymi drużynami, lecz również indywidualnie – dodaje szkoleniowiec.


Film: Jacek Szustakowski

Pierwsze zgrupowanie selekcyjne dla kandydatów do wojskowej reprezentacji odbyło się na początku kwietnia w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Z 90 piłkarzy, którzy poddali się selekcji, 22 przyjechało do Gniewina, aby walczyć o miejsce w reprezentacyjnej drużynie. – Przez niepełne cztery dni udało nam się przeprowadzić sześć treningów. Zrealizowaliśmy wszystkie założenia – przyznaje trener Mucha. – Zgrupowanie miało także zintegrować chłopaków. Chcieliśmy, aby zawodnicy wiedzieli, na co kogo stać na boisku.

Potrzebne wzmocnienie

Główną siłą nowo budowanej reprezentacji są piłkarze grający na co dzień w III i IV lidze oraz w okręgówkach. Trzecioligowców jest obecnie sześciu. – Mam nadzieję, że piłkarze z IV ligi i niższych klas będą chcieli dorównać trzecioligowcom. To tylko wzmocni rywalizację i podniesie poziom drużyny – twierdzi trener Mucha. – Po każdym treningu w grupie trenerów dokonywaliśmy szczegółowej analizy. Nie ukrywamy, że szukamy jeszcze wzmocnień na kilku pozycjach – dodaje szkoleniowiec.


O uznanie trenerów zabiegało w Gniewinie m.in. czterech bramkarzy. Jeden z nich st. szer. Kamil Ulman, młodszy mechanik radiotelefonista z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, od miesiąca jest bramkarzem Hetmana Białystok (liga okręgowa). Wcześniej grał w trzecioligowym Mazurskim Klubie Sportowym Ełk. – Trwa zdrowa rywalizacji o miejsca w reprezentacji. Wszyscy wiemy, po co tutaj przyjechaliśmy. Treningi były ciężkie, ale odbywały się w świetnych warunkach – mówi bramkarz z Białegostoku. – Czekamy na kolejne zgrupowania.

– W drużynie panuje świetna atmosfera. Dobrze się poznaliśmy i wspieramy się na boisku – twierdzi mar. Mateusz Wachowiak z 6 Ośrodka Radioelektronicznego w Gdyni, który o naborze do reprezentacji dowiedział się z portalu polska-zbrojna.pl. – Gdy przeczytałem artykuł, postanowiłem, że muszę dostać się do tej drużyny. Od razu wysłałem swoje zgłoszenie. Bardzo chciałem na testach pokazać się trenerom z jak najlepszej strony. I chyba się udało, skoro dostałem powołanie na pierwsze zgrupowanie – mówi marynarz.

Pierwsze zwycięstwo

W drugim dniu zgrupowania nowo tworzona reprezentacja Wojska Polskiego rozegrała w Gniewinie pierwszy mecz kontrolny. Rywalem wojskowych była miejscowa drużyna Klubu Sportowego Stolem. Zespół z Gniewina to beniaminek pomorskiej IV ligi. KS Stolem na tym szczeblu rozgrywek grał ostatnio w sezonie 2002/2003. Zawodnikiem drużyny z Gniewina jest m.in. mar. Wachowiak. – W tym sezonie naszym głównym celem jest utrzymanie się w IV lidze. Obecnie zajmujemy 10. miejsce – mówi marynarz. – W ostatniej kolejce wygraliśmy na wyjeździe 9:0 z Gryfem 2009 Tczew – podkreśla.

Drużyna z Gniewina w sparingu z żołnierzami do 20. minuty miała przewagę na boisku. Gospodarzom jednak nie udało się pokonać bramkarza gości. Drużyna utworzona z kandydatów do reprezentacji Wojska Polskiego przed pierwszym meczem kontrolnym odbyła tylko dwa wspólne treningi. Piłkarze nie zdążyli się więc jeszcze dobrze poznać, ale z czasem zaczęli konstruować coraz składniejsze akcje i przejęli inicjatywę. Do przerwy wojskowi prowadzili 2:0. Pierwszego gola strzelił szer. Marcin Żeno z 35 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej ze Skwierzyny, na co dzień grający w trzecioligowym zespole Miejskiego Klubu Sportowego Ilanka Rzepin. Natomiast drugą bramkę zdobył mar. Wachowiak.


W drugiej połowie trenerzy obu drużyn dokonali wielu zmian w składach. Zmiennicy w zespole wojskowych starali się udowodnić, że wcale nie są gorsi od kolegów, którzy rozpoczęli grę. Gospodarze nie mogli sobie poradzić z agresywniej grającymi żołnierzami. W rezultacie wojskowi strzelili jeszcze cztery gole, a piłkarze Stolemu żadnego. Na listę strzelców wpisywali się kolejno: szer. Łukasz Przątka, st. szer. Adam Reise (zdobył bramkę z rzutu karnego), st. szer. Damian Kosiński i st. szer. Adam Reise.

Szkoleniowiec był zadowolony. – To był pierwszy nieoficjalny sparing tej reprezentacji. Wysoka wygrana z dobrym zespołem z IV ligi może cieszyć. Od początku budujemy w drużynie wiarę w zwycięstwo – podkreśla pierwszy trener reprezentacji. – Nie straciliśmy żadnej bramki. Jednak razem z trenerami zauważyliśmy wiele niedociągnięć. Czeka nas jeszcze naprawdę dużo pracy – dodaje st. chor. Mucha.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ta ziemia do Polski należy…”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po przeprawie ruszyli do walki
Zawsze gotowi do pomocy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Krwawa noc pośród puszczy
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Gry wojenne w szkoleniu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Orzeł dla bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pytania o europejską tarczę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO