moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generał Scaparrotti dowodzi NATO na Starym Kontynencie

NATO powinno wesprzeć Ukrainę w walce o terytorium i suwerenność – podkreśla gen. Curtis Scaparrotti, który został dowódcą sojuszniczych wojsk w Europie. Amerykański generał, który dotychczas dowodził siłami Stanów Zjednoczonych na Półwyspie Koreańskim, zastąpił na nowym stanowisku gen. Philipa Breedlove’a.


Dowodzenie siłami Sojuszu w Europie gen. Curtis Scaparrotti objął wczoraj w Kwaterze Głównej NATO. – Jest wiele do zrobienia: zwiększenie NATO-wskiej obecności na wschodniej flance, zapewnienie stabilności poza granicami Sojuszu, poprawa odporności na ataki hybrydowe oraz wzmocnienie sojuszniczych zdolności do cyberobrony. Cieszę się, że do wykonania tych zadań poprowadzi nas gen. Scaparrotti – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Generał Scaparrotti dał się poznać jako zwolennik znaczącego zwiększenia obecności armii Stanów Zjednoczonych w Europie Wschodniej. W trakcie kwietniowych przesłuchań przed komisją obrony amerykańskiej Izby Reprezentantów zapewniał, że samoloty US Air Force będą brały udział w misji „Air Policing” na niebie państw bałtyckich, a okręty US Navy poprowadzą operacje na Bałtyku i Morzu Czarnym. Pytany o obecność wojsk lądowych na wschodniej flance Sojuszu stwierdził, że rozumie, iż tego typu decyzje, jak ustanowienie rotacyjnej lub stałej obecności amerykańskich wojsk, muszą być analizowane pod względem kosztów. – Jednak moim zdaniem stała obecność wojsk na granicy NATO miałaby znacznie większy potencjał odstraszania – dodał.

Podczas spotkania z dziennikarzami generał zwrócił szczególną uwagę na konflikt, który rozgrywa się na Ukrainie. Według niego, dopóki Moskwa nie zacznie znów przestrzegać międzynarodowych norm i zasad NATO, może liczyć wyłącznie na „ograniczoną” współpracę z rosyjskimi wojskowymi. Zaznaczył również, że NATO powinno wesprzeć Ukrainę dostawami sprzętu niezbędnego do walki o swoje terytorium. – Przyjrzę się tej sprawie jako naczelny dowódca sił NATO w Europie. Muszę ocenić, jaki rodzaj broni i zdolności operacyjnych byłby najbardziej przydatny dla Ukrainy – powiedział Scaparrotti.

Podczas uroczystego przekazania dowodzenia Jens Stoltenber podziękował ustępującemu gen. Breedlove’owi za trzy lata służby. – Dzięki pańskiej wizji i zdolnościom przywódczym zwiększyliśmy poziom gotowości Sojuszu, wzmocniliśmy siłę odstraszania i umocniliśmy partnerstwo wewnątrz NATO – podkreślał Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO przypomniał najważniejsze wydarzenia kadencji gen. Breedlove’a: zakończenie operacji bojowej i rozpoczęcie szkoleniowo-doradczej misji „Resolute Support” w Afganistanie, wdrożenie postanowień szczytu NATO w Newport oraz przygotowanie Sojuszu do kolejnego spotkania, w lipcu tego roku w Warszawie.

Generał Curtis Scaparrotti jest absolwentem akademii w West Point (rocznik 1978). Służbę w wojsku rozpoczął w 82 Dywizji Powietrznodesantowej. Na różnym szczeblu dowodzenia brał udział w wielu operacjach, min. w Zairze, Liberii, Bośni czy Somalii. Wraz z 1 Dywizją Pancerną walczył w Iraku w misji „Iraqi Freedom”, dowodził także 82 Dywizją Powietrznodesantową w Afganistanie. W sierpniu 2013 roku objął dowództwo nad wojskami Stanów Zjednoczonych na Półwyspie Koreańskim.

EK, MC

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
 
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Uwolnić zakładników
Sokół czuwa w Tatrach
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Kolejne zakupy dla wojska
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Orka po koreańsku
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Terytorials na etacie
Polsko-koreańskie rozmowy
Wiara bez wiedzy
Realia, a nie teoria
Zielony talizman Polaków
Ekspresowa pomoc
Wszystkie Pilice w wojsku
PKW Orlik gotowy na misję
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Narodziny polskich sił morskich
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Szef MON-u o planach obrony kraju
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Saperzy na wschodzie Polski
Porozumienie Sikorski-Stalin
Fiński debiut w Sojuszu
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
PKW Orlik już w Estonii
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Najdłuższa noc
Podchorążowie świętują
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Futsal na zakończenie rywalizacji
Polski dzień strzelania w Rumunii
Out of the Shadow
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Unijna pomoc dla Ukrainy
Abramsy jadą na ukraiński front
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
32 krążki pływaków-żołnierzy
PGZ rośnie w siłę
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spoczęli w ojczyźnie
Zanim wyruszą do Bagdadu
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
„Sokół” wylądował
Pierwszy polski Homar
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Misja: obronić Finlandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO