moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Udany weekend wojskowych sportowców

W stolicy Kataru plut. Piotr Małachowski wygrał inauguracyjny mityng Diamentowej Ligi. Triumfował z wynikiem 68 m 3 cm – najlepszym w tym roku na świecie. W Meksyku triatlonistka st. szer. Agnieszka Jerzyk wywalczyła srebro w zawodach o Puchar Świata. A polskie zapaśniczki na turnieju kwalifikacyjnym w Stambule zapewniły sobie przepustki na igrzyska w Rio de Janeiro.


Aktualny mistrz świata w rzucie dyskiem i trzykrotny triumfator klasyfikacji generalnej Diamentowej Ligi znakomicie rozpoczął nowy sezon. Plutonowy Piotr Małachowski swój najlepszy rzut w Doha – stolicy Kataru – oddał w ostatniej kolejce. Wcześniej zawodnik wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk posyłał dysk na odległość: 61,31 m, 64,40 m, 62,90 m, 65,81 m i 65,33 m. Zaraz za nim uplasował się Philip Milanov z Belgii. Wynikiem 67,26 m ustanowił nowy rekord swojego kraju. Drugi z Polaków – Robert Urbanek – rzutem na odległość 65,13 m zapewnił sobie czwarte miejsce. Obaj nasi reprezentanci uzyskali przepustki na lipcowe mistrzostwa Europy oraz sierpniowe igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

Polska świętowała także na zawodach o Puchar Świata w meksykańskim Huatulco. St. szer. Agnieszka Jerzyk, reprezentantka poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, wywalczyła tam drugą lokatę. Pierwsza była Szwajcarka Jolanda Annen, która pokonała Polkę o 13 s.

Nasza triatlonistka po pływaniu miała 48 s straty do najlepszej zawodniczki. Jerzyk znakomicie spisała się w biegu na 10 km, w którym uzyskała drugi wynik. W efekcie na mecie dwukrotna złota medalistka wojskowych igrzysk w Rio de Janeiro z 2011 roku zameldowała się na drugiej pozycji. Trzecia była Ukrainka Julija Jelistratowa, która straciła do Polki osiem sekund. Niestety druga z triatlonistek poznańskiego WZS nie ukończyła zawodów w Huatulco. St. szer. Maria Cześnik musiała się wycofać z rywalizacji w trakcie wyścigu kolarskiego. Zawody w Meksyku rozegrano na dystansie olimpijskim – 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu.


Natomiast dwie inne reprezentantki WZS Poznań podczas tego weekendu wywalczyły przepustki na igrzyska w Rio de Janeiro. Na II Światowym Turnieju Kwalifikacyjnym w Stambule świetnie spisały się zapaśniczki: st. szer. Iwona Matkowska i st. szer. Monika Michalik. Wyjazd do Rio zapewniał zawodniczkom jedynie awans do finału zawodów w Stambule. Obie dotarły do tej strefy rywalizacji. Matkowska w kategorii wagowej do 48 kg kolejno pokonała: Norweżkę Silje Kippernes, Białorusinkę Vanesę Kaladzinskają i Mongołkę Narangerel Erdenesukh. Natomiast Michalik w kategorii do 63 kg wygrała z Azerką Elis Manolową, Rumunką Krisztą Incze i Francuzką Koumbą Larroque. W finale Matkowska przegrała z Vinesh Phogat z Indii, a Michalik pokonała Szwedkę Hennę Johansson.

Turniej w Stambule był ostatnim, na którym można było uzyskać prawo do startu na igrzyskach w Brazylii. Wcześniej przepustki do Rio wywalczyły jeszcze dwie zapaśniczki, obie z WZS Poznań: st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus (kategoria wagowa do 69 kg) i szer. Katarzyna Krawczyk (53 kg). Obie zdobyły kwalifikacje na Europejskim Turnieju Kwalifikacyjnym w serbskim Zrenjaninie. W Serbii przepustkę do Rio wywalczył też ich kolega z poznańskiego WZS st. szer. Radosław Baran (97 kg). Poza żołnierzami w zapasach w stylu wolnym Polskę w Rio de Janeiro reprezentować będą jeszcze Magomedmurad Gadzhiev (65 kg), Zbigniew Baranowski (86 kg) i Robert Baran (125 kg). Niestety w Stambule ostatniej szansy uzyskania nominacji nie wykorzystali nasi zapaśnicy w stylu klasycznym i tym samym po raz pierwszy od 60 lat na igrzyskach olimpijskich nie wystartuje żaden z polskich „klasyków”.

SZUS

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pytania o europejską tarczę
W obronie wschodniej flanki NATO
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
I zdobyliśmy!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po przeprawie ruszyli do walki
Bohater odtrącony
Orzeł dla bohaterów
Rajd ku czci saperów
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Krwawa noc pośród puszczy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowe Oscary przyznane!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pierwsi na oceanie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ta ziemia do Polski należy…”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO