moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żegnaj żołnierzu, żegnaj przyjacielu!
„Życie skończyłeś jak prawdziwy wojownik – podczas wykonywania zadania bojowego. Nigdy nie zapomnimy poświęcenia, jakim wykazałeś się podczas operacji w Afganistanie”, tymi słowami pożegnał śp. starszego szeregowego Rafała Nowakowskiego dowódca IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego generał brygady Sławomir Wojciechowski podczas uroczystej zbiórki, która odbyła się 8 października 2011 roku w bazie Ghazni.

Poległego towarzysza broni pożegnali Polacy, Amerykanie i Afgańczycy. W uroczystościach wzięli udział nie tylko żołnierze IX, ale także X zmiany PKW ze swoim dowódcą generałem brygady Piotrem Błazeuszem. W ostatniej drodze w Ghazni Rafałowi towarzyszyła asysta honorowa oraz proporce Polskich Sił Zadaniowych. „Już na zawsze zapisałeś swoje imię w naszych wspomnieniach, a także na kartach chlubnej historii 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej”, powiedział generał Wojciechowski. Podkreślił również, jak wielkim poświęceniem była służba Rafała oraz jak wysoką cenę zapłacił, wykonując postawione przed jego plutonem zadanie. „Jesteśmy Ci za to wdzięczni. Dziękujemy Ci za wszystko. Żegnaj żołnierzu, żegnaj przyjacielu!”, zakończył dowódca PKW.

„Byłeś dla nas osobą, o której nie da się zapomnieć. Zawsze uśmiechnięty, pełen radości życia i optymizmu, którym potrafiłeś obdarować wielu innych wokół. Pomagałeś wszystkim, nie oczekując niczego w zamian”, wspominał poległego żołnierza dowódca Zgrupowania Bojowego „Bravo” podpułkownik Tomasz Biedziak.
„Byłeś niezwykle obowiązkowy, sumienny i odważny, o czym świadczy Twój udział w ponad setce patroli, konwojów i wykonywaniu wielu innych trudnych zadań bojowych. Towarzyszyłeś swoim kolegom podczas <> jak nazwaliście podróż do Giro. Lubiany, pogodny i wesoły do końca”, napisał o swoim podwładnym dowódca 2 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej (2 kpzmot) porucznik Artur Zielichowski. „Wiedz, że będziesz żył wiecznie w pamięci wszystkich, którzy mieli zaszczyt z Tobą służyć. Cześć Ci i chwała za to, jakim byłeś żołnierzem i co prezentowałeś sobą jako człowiek. Cześć i chwała wszystkim poległym w służbie poza granicami Polski. Śpij spokojnie kolego!”, zakończył swoje wspomnienia dowódca 2 kpzmot.

Kapelan PKW ksiądz podpułkownik Jerzy Suchecki poświęcił trumnę z ciałem poległego żołnierza i odmówił modlitwę za duszę śp. Rafała Nowakowskiego, a następnie okrytą biało-czerwoną flagą trumnę przeniesiono do śmigłowca, który zabrał polskiego żołnierza w ostatnią podróż do domu. Zgodnie ze zwyczajem para śmigłowców Mi-17 wykonała pożegnalny lot nad bazą Ghazni.

Dzień wcześniej ksiądz Suchecki odprawił w intencji poległego żołnierza mszę świętą. „Nie żegnamy się dzisiaj z Tobą. Mówimy tylko do zobaczenia, do spotkania się na wiecznej warcie”, zakończył mszę kapelan IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Natomiast salwą honorową z trzech armatohaubic Dana pożegnali swojego przyjaciela żołnierze z bazy Warrior. Wieczorną uroczystość, która odbyła się 5 października, rozpoczęła msza święta odprawiona przez kapelana księdza komandora podporucznika Jana Zapotocznego. W blasku pochodni misjonarze wspominali poległego dzień wcześniej żołnierza. Po zakończeniu uroczystości koledzy indywidualnie żegnali się ze swoim towarzyszem broni, oddając mu honor.

Starszy szeregowy Rafał Nowakowski rozpoczął służbę wojskową w 2003 roku. Był żołnierzem 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, gdzie służył na stanowisku strzelca w batalionie piechoty zmotoryzowanej. W Afganistanie pełnił obowiązki młodszego celowniczego. Był kawalerem. Miał 30 lat.
Pośmiertnie został awansowany do stopnia sierżanta i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego.

Fot.: mjr Szczepan Głuszczak, por. Maciej Łukarski

dodaj komentarz

komentarze


Sprawa katyńska à la española
 
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przygotowania czas zacząć
SOR w Legionowie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna na detale
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Barwy walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO