moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszył pierwszy w Koszalinie kurs na kaprali

W Centrum Szkolenia Sił Powietrznych rozpoczął się wczoraj kurs podoficerski dla niemal 200 szeregowych. Po raz pierwszy z egzaminów wstępnych zostali zwolnieni ci, którzy byli ranni podczas służby i mają status weterana poszkodowanego. Do tej pory prawo to przysługiwało jedynie poszkodowanym z kategorią „zdolny z ograniczeniami”.

To pierwszy kurs podoficerski prowadzony w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Jest to związane z tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej zwiększyło w tym roku o 400 miejsc limity dotyczące szkolenia dla przyszłych kaprali. Takiej liczby kursantów nie były w stanie przyjąć szkoły podoficerskie, które dotychczas prowadziły szkolenie. W koszalińskim Centrum kurs rozpoczął się w poniedziałek. Bierze w nim udział 191 szeregowych. Wśród nich jest 16 weteranów poszkodowanych.

W tym roku po raz pierwszy przyjęto zasadę, że z egzaminów wstępnych zostaną zwolnieni wszyscy żołnierze, którzy zostali ranni podczas służby i mają status weterana poszkodowanego. Do tej pory do egzaminów nie musieli przystępować jedynie ci żołnierze, którzy mają kategorię „zdolny z ograniczeniami”(Z/O). Przyznawana jest ona tym weteranom, którzy w trakcie służby doznali poważnych urazów i mają orzeczony stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu. Nie wszyscy żołnierze poszkodowani podczas służby otrzymują kategorię Z/O. Nie ma jej chociażby st. szer. Jacek Szurko, celowniczy z 17 Brygady Zmechanizowanej. Został on ranny w Afganistanie, w 2011 roku, gdy pod rosomakiem, którym jechał, wybuchł improwizowany ładunek. – Miałem uszkodzony łokieć i obrażenia twarzy. Wciąż nie odzyskałem czucia w dolnej wardze, a w lewej ręce mam upośledzony chwyt, co utrudnia np. strzelanie. Dziś mam też problemy z nogą i ze słuchem. Nie mam kategorii Z/O, ale zmierzam się o nią ubiegać – mówi żołnierz.

Ranni na misjach chcą się kształcić

Właśnie z myślą o takich żołnierzach Dowództwo Generalne postanowiło zmienić obowiązujące zasady i zwolnić z egzaminów wstępnych wszystkich żołnierzy, którzy mają status weterana poszkodowanego oraz średnie wykształcenie, odpowiedni staż służby oraz piątkę z opinii służbowej. Pozostałych kandydatów obowiązują egzaminy obejmujące m.in. WF czy sprawdzian z umiejętności praktycznych. – Bardzo się cieszę z takiej szansy. Gdy w listopadzie ubiegłego roku starałem się o przyjęcie na szkolenie, czułem, że jestem na przegranej pozycji właśnie ze względu na stan zdrowia – zauważa st. szer. Szurko, który w wojsku służy od dziewięciu lat.

Na kursie w Koszalinie znalazł się też st. szer. Łukasz Flajszer, działonowy operator KTO Rosomak z 17 Brygady Zmechanizowanej. Flajszer był w Afganistanie na I zmianie. – Nie miałem wypadku, fizycznie nie mam żadnych obrażeń. Mam natomiast stwierdzone PTSD – mówi żołnierz z 12-letnim stażem służby. – Ale powoli wychodzę na prostą, próbuję walczyć o siebie. I dodaje, że w przyszłym roku chce podjąć studia.

W kursie biorą również udział weterani poszkodowani, którzy w jednostkach zajmują stanowiska przeznaczone dla „zdolnych z ograniczeniami” (są to głównie etaty w administracji). Wśród nich jest st. szer. Janusz Perżyło, który służy w 3 Batalionie Zmechanizowanym w Zamościu. – Zostałem poszkodowany podczas IX zmiany PKW w Afganistanie. Byłem wówczas celowniczym. Podczas jednego z patroli sprawdzaliśmy wioskę. Zostaliśmy ostrzelani z broni maszynowej i RPG. Miałem urazy wielonarządowe, wstrząs mózgu, niedowład kończyny dolnej – opowiada st. szer. Perżyło, który w armii służy od dziesięciu lat. Starszy szeregowy ma 35% uszczerbku na zdrowiu. Cały czas kontynuuje leczenie i rehabilitację.

800 godzin szkolenia podoficerskiego

W koszalińskim Centrum naukę rozpoczęło niemal 200 szeregowych z całego kraju, m.in. z jednostek pancernych, przeciwlotniczych i marynarki wojennej. – Ich szkolenie obejmie 800 godzin nauki i potrwa pół roku – mówi kpt. Jarosław Barczewski, rzecznik prasowy Centrum.

Kurs będzie prowadzony według takiego samego programu, jaki obowiązuje w pozostałych szkołach podoficerskich, i będzie się składać z trzech części. W trakcie pierwszej, ogólnej, żołnierze będą ćwiczyć m.in. umiejętności strzeleckie, opanowywać zasady pracy z bronią czy taktyki. Nowością będą zajęcia z metodyki, podczas których szeregowi poznają reguły dowodzenia oraz podstawy prowadzenia zajęć z żołnierzami. To wiedza niezbędna do objęcia pierwszych stanowisk podoficerskich – dowódców drużyn i załóg.

W trakcie kolejnego kwartału żołnierze przejdą szkolenie specjalistyczne. Poznają m.in. zagadnienia z obrony przeciwlotniczej, rozpoznania i walki radioelektronicznej oraz radiolokacji.

Żołnierze poszkodowani ze względu na stan zdrowia nie przejdą pełnego szkolenia ogniowego. Nie będą też uczestniczyć w takich samych jak pozostali kursanci zajęciach z taktyki, musztry czy wychowania fizycznego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Jarosław Barczewski

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1463049780
~sajmon - nie sądziłem, że wojsko tego "uczy". Chyba się zaciągnę.
FE-CF-D0-0D
~sajmon
1462890420
,,nowością będą zajęcia z metodyki" ? Przecież od zawsze to kluczowe zajęcia na każdej szkole podoficerskiej, to głównie metodyki każdy szeregowy musi się uczyć aby być w stanie dowodzić drużyną... Pani Paulino warto wiedzieć o czym się pisze...
DD-31-51-04

Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
They Will Check The Training Results in Combat
Bohater odtrącony
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Flota Bayraktarów w komplecie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
I zdobyliśmy!
Krwawa noc pośród puszczy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pytania o europejską tarczę
Gry wojenne w szkoleniu
Broń Hitlera w rękach AK
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po przeprawie ruszyli do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO