moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bez ugody
Jeśli rodziny poległych na misjach nadal chcą domagać się miliona złotych zadośćuczynienia, muszą złożyć cywilne pozwy do sądu.

Zadośćuczynień za śmierć bliskich w Iraku i afganistanie chce 69 osób − żony, dzieci oraz rodzice 27 żołnierzy i jednego cywila − za naruszenie dóbr osobistych: krzywdę, osamotnienie i rozerwane więzi rodzinne. Dotychczas nie doszło do zawarcia ugody. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia rozpatruje te sprawy łącznie z roszczeniami rodzin ofiar katastrofy wojskowego samolotu Bryza, który w marcu 2009 roku rozbił się na lotnisku Gdynia-Babie Doły, gdyż część rodzin reprezentowanych jest przez tę samą kancelarię.

PODSTAWY PRAWNE

Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, ale rozprawy są krótkie. Sędzia pyta jedynie, czy strony są gotowe do zawarcia ugody: wystarczy krótkie „nie” lub „tak”. Na sali nie ma rodzin, są tylko pełnomocnicy obu stron (oraz przedstawiciele MON). Tylko w sprawie katastrofy Bryzy MON zawiera sądowe ugody. Resort podkreśla, że − w przeciwieństwie do lotników − żołnierzom wyjeżdżającym na misje resort wykupił polisy ubezpieczeniowe i dlatego nie ma podstaw prawnych, by wypłacić zadośćuczynienie.

Wiceminister obrony Czesław Mroczek mówi, że chociaż „na gruncie przepisów prawa nie ma tutaj odpowiedzialności resortu, MON dostosuje się do rozstrzygnięcia sądu”. „W pełni wywiązujemy się z obowiązku zabezpieczenia naszych żołnierzy i ich rodzin”, podkreśla Mroczek. „Wszystkim żołnierzom, którzy wyjeżdżają na misje, wykupujemy polisę. Jeżeli następuje uszczerbek na zdrowiu bądź śmierć żołnierza, wypłacane jest odszkodowanie”.

Długa jest lista świadczeń, jakie MON wypłaca rodzinie żołnierza, który zginie podczas misji. Są to: jednorazowe odszkodowanie w wysokości osiemnastokrotności wynagrodzenia (dla żony lub dziecka) lub jego dziewięciokrotności (dla innych członków rodziny). Z polisy wykupionej przez MON przysługuje także odszkodowanie w  wysokości 250 tysięcy złotych. wojsko wypłaca również inne świadczenia: zasiłek pogrzebowy, zapomogi finansowe, renty rodzinne, stypendia oraz na kontynuowanie nauki lub zmianę zawodu. Rodziny poległych mogą liczyć też na pomoc przy  uregulowaniu spraw związanych z zakwaterowaniem w lokalu po zmarłym żołnierzu.

Prawnicy reprezentujący rodziny przed sądem przekonują, że w polskim prawie cywilnym nie ma tak zwanej zaliczalności świadczeń − pieniądze wypłacone na podstawie polisy ubezpieczeniowej nie mogą być zaliczone na poczet zadośćuczynienia. MON postanowiło pozostawić tę kwestię do rozstrzygnięcia sądowi.

Jeśli rodziny żołnierzy poległych na misjach, których sprawy rozpatrywano przed sądem, nadal zamierzają domagać się zadośćuczynienia od ministerstwa, muszą teraz złożyć pozew. Konieczne będzie przy tym wniesienie opłaty w wysokości 5 procent żądanej kwoty, chyba że sąd zwolni je z tego obowiązku. Suma żądanego zadośćuczynienia jest wysoka, więc dalszy proces będzie się toczył przed sądem okręgowym.

OBIETNICE MINISTRA

Z rodzinami poległych na misjach chce rozmawiać szef MON Tomasz Siemoniak. Spotkanie miało się odbyć pod koniec września, ale prawnicy odradzali rodzinom kontaktowanie się teraz z ministrem ze względu na kampanię wyborczą mimo zapewnień rzecznika prasowego MON Jacka Sońty, że resort nie traktuje tej sprawy jako związanej z wyborami. Minister Siemoniak zapowiedział, że zamierza również zająć się sprawą jednorazowego odszkodowania dla rodziny poległego. Chce on, by było ono znacząco wyższe niż obecne 18 pensji i nie różniło się w zależności od stopnia wojskowego. Taka zmiana wymaga nowych rozwiązań legislacyjnych. 

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Cena wolności
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto wojskowego sportu
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Psiakrew, harmata!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ocalały z transportu do Katynia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Hiszpański palimpsest
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem
Ogień w podziemiu
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Weterani i bokser „Master”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Animus Fortis, czyli mężny duch
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojsko inwestuje w Limanowej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO