moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Sokołowski: będzie więcej żołnierzy, sprzętu i szkoleń

Gen. bryg. Marek Sokołowski został dowódcą 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Podczas uroczystej zbiórki przyjął sztandar i oficjalnie objął stanowisko. - Moim priorytetem jest zwiększenie liczebności podległych mi brygad i jednostek oraz liczby szkoleń, dzięki czemu podniesiemy zdolność do wykonania zadań bojowych – zapowiadał gen. Sokołowski.

Uroczystość przekazania obowiązków odbyła się dziś na placu apelowym 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu. Dotychczasowy dowódca dywizji gen. dyw. Leszek Surawski przekazał sztandar jednostki swojemu następcy – gen. bryg. Markowi Sokołowskiemu. W zbiórce wzięły udział kompanie honorowe i poczty sztandarowe wszystkich dywizyjnych jednostek. Na uroczystość przyjechał także dowódca generalny RSZ, gen. broni Mirosław Różański.

Nowy dowódca zapewnił, że pracując ponad dwa lata na stanowisku szefa sztabu – zastępcy dowódcy 16 Dywizji, doskonale poznał jej potencjał i fachowość służących w niej żołnierzy. – Mam nadzieję, że przy wsparciu kierownictwa resortu obrony, wspólnie sprawimy, że nasz związek taktyczny znacznie powiększy swoją liczebność, a nowy sprzęt, który będziemy sukcesywnie otrzymywać, pozwoli znacznie zwiększyć zdolność obrony granic kraju – mówił do żołnierzy gen. bryg. Marek Sokołowski.

Generał podkreślił, że jego priorytetem będzie zwiększenie liczebności żołnierzy służących w jednostkach podlegających dywizji m.in. 1 i 9 Brygadzie. – Intensywnym szkoleniem doprowadzimy do tego, aby uzupełnione nowymi ludźmi bataliony jak najszybciej osiągnęły pełną zdolność do wykonania zadań bojowych – mówił w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Nowy dowódca zapowiedział, że dywizyjne jednostki będą sukcesywnie dozbrajane w najnowszy sprzęt. Chodzi m.in. o Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak w różnych wersjach, które – jak przekonywał gen. Sokołowski – niedługo powinny trafić do pododdziałów zmechanizowanych 16 PDZ.

Podczas ceremonii przekazania obowiązków swoich podwładnych pożegnał gen. dyw. Leszek Surawski. Podziękował on żołnierzom za wspólną służbę i wyraził przekonanie, że pod nowym dowództwem dywizja „będzie zwiększała swój potencjał bojowy i osiągała kolejne sukcesy szkoleniowe”. Później generał Surawski wpisał się do księgi pamiątkowej dywizji.

W uroczystości wzięli też udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dowódcy i szefowie jednostek i instytucji wojskowych, środowisk kombatanckich, duchowieństwo oraz przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych Elbląga.

Gen. bryg. Marek Sokołowski rozpoczął służbę wojskową w 1992 roku w 10 Batalionie Desantowo-Szturmowym na stanowisku dowódcy plutonu szturmowego, a później plutonu rozpoznawczego. Zajmował różne stanowiska dowódcze i sztabowe w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Wielokrotnie brał udział w misjach zagranicznych w Syrii, Iraku i Afganistanie. Za wzorową służbę został odznaczony licznymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi, w tym nadanym przez prezydenta „Krzyżem za Dzielność”. W 1992 roku ukończył Kurs Instruktorski w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, uzyskując tytuł instruktora judo, jest również posiadaczem 1 dana w tej dyscyplinie sporu. Ukończył kurs płetwonurków, ma także tytuł skoczka spadochronowego. W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ukończył kurs „Walki w bliskim kontakcie” oraz szkolenie z „Walki w bezpośrednim kontakcie z użyciem broni w tłumie i obszarach gęsto zaludnionych z wykorzystaniem strzelań specjalnych”. Czynnie uprawia krav magę.
Interesuje się historią, problematyką bezpieczeństwa publicznego i sportem, a w szczególności sportami obronnymi oraz nurkowaniem. Specjalizuje się w problematyce działań powietrzno-desantowych i desantowo-szturmowych oraz zagadnieniach związanych z walką z terroryzmem.
Od dwóch lat pełnił obowiązki szefa sztabu – zastępcy dowódcy 16 PDZ w Elblągu.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. Sławomir Tessar

dodaj komentarz

komentarze

~maciek
1463394420
Braniewo
31-72-1F-B7
~cz
1463234520
a gdzie stacjonuje 9 brygada? Generał będzie zwiększał liczebność w rozwiązanej brygadzie, chyba to jakiś żart?
D0-5F-3D-E9

MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pierwsi na oceanie
Rajd ku czci saperów
Uwaga, transformacja!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Gry wojenne w szkoleniu
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Po przeprawie ruszyli do walki
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Wojskowe Oscary przyznane!
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Zapraszamy na Festiwal
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
W obronie wschodniej flanki NATO
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO