Czołgiści z sześciu państw NATO walczyli o miano najlepszego plutonu. W amerykańskiej bazie w Niemczech zakończyły się zawody „Strong Europe Tank Challenge”. Reprezentujący Polskę zespół z 34 Brygady Kawalerii Pancernej zajął trzecie miejsce. Lepsi okazali się tylko Niemcy i Duńczycy. Wszystkie zwycięskie drużyny korzystały z czołgów Leopard.
Na poligonie US Army w niemieckim Grafenwöhr stawili się czołgiści z sześciu państw NATO. Polskę reprezentowała 34 Brygada Kawalerii Pancernej. Do Niemiec wyjechał cały pluton, czyli 16 żołnierzy i cztery czołgi Leopard 2A5. Takie samo wyposażenie, ale odpowiednio zmodernizowane, przywieźli na zawody Duńczycy. Do rywalizacji przystąpili też Włosi wyposażeni w czołgi Ariete oraz Słoweńcy i ich M-84. W zawodach wzięły również udział dwa amerykańskie plutony czołgów Abrams. W ostatniej chwili z rywalizacji o miano najlepszego plutonu wycofali się Czesi.
– „Strong Europe Tank Challenge” to współzawodnictwo między plutonami czołgów z różnych krajów. Rywalizujący żołnierze wykonują wiele zadań, które sprawdzają ich umiejętności, ale równocześnie mają oni okazję do lepszego poznania się – mówił kapitan Mike Cooksie, jeden z organizatorów zawodów. – To bardzo ważne, aby współpracować z innymi narodami tak blisko, jak to tylko możliwe. Wspólne szkolenia i integracja są kluczem do sukcesu podczas operacji międzynarodowych – dodał generał brygady Markus Laubenthal, dowódca US Army Europe.
Za realizację manewrów odpowiadali Amerykanie i Niemcy. To oni ustalali zasady, na jakich poszczególne drużyny wykonywały zadania. I często zaskakiwali tymi regułami żołnierzy. – Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Polsce pluton wycofuje się, kiedy następuje ostrzał. Natomiast według zasad amerykańskich do wykonania takiego manewru konieczna jest zgoda dowódcy – wyjaśnia sierżant Sebastian Kucharski, dowodzący jednym z polskich czołgów. – Nie stanowiło to dla nas problemu, jednak dowiadywaliśmy się o takich procedurach dopiero na miejscu i nie mogliśmy się wcześniej przygotować do ich realizacji – dodaje. Utrudnieniem był również fakt, że wszystkie meldunki i komendy były wypowiadane w języku angielskim.
Czołgi przede wszystkim
Podczas „Strong Europe Tank Challenge” czołgiści rozpoczynali zmagania bladym świtem. Do najważniejszych należały zadania defensywne i ofensywne. Scenariusz działań w obu konkurencjach był ujawniany dopiero przed startem. – O tym, co będziemy robić, dowiadywaliśmy się 40 minut przed rozpoczęciem działań. To niewiele czasu na przygotowanie załogi, ale daliśmy sobie radę – podkreśla sierż. Kucharski.
Film: 7th USArmy
Jeden ze scenariuszy przewidywał, że pluton, przystępując do ataku, najeżdża na pole minowe. Podczas wycofywania się z niego następował ostrzał. Wówczas czołgiści musieli obrać nowy kierunek i sami rozpocząć ostrzał. To właśnie celność strzałów liczyła się w tej konkurencji najbardziej, a nie było to łatwe zadanie. Największym wrogiem podczas wykonywania tych manewrów okazał się kurz. – Kiedy zmienialiśmy stanowiska oraz w czasie strzelania kłęby unoszącego się pyłu bardzo ograniczały nam widoczność – mówi Kucharski. Mimo to polska załoga zniszczyła podczas natarcia aż 75 procent wskazanych obiektów, w tym dwa w odległości 1800 metrów, a w działaniach obronnych – 17 na 23 możliwe. Dodatkowo nasi czołgiści uzyskali bardzo wysokie noty za działania taktyczne.
Po zsumowaniu punktów okazało się, że Polacy byli najlepsi w działaniach obronnych, a w natarciu uplasowali się na drugiej pozycji, ustępując miejsca tylko plutonowi z Niemiec.
Były również zadania związane ze szkodami spowodowanymi przez improwizowane ładunki wybuchowe. Plutony musiały między innymi przeprowadzić ewakuację z uszkodzonych pojazdów, wezwać pomoc, a także jak najszybciej zdjąć i założyć gąsienicę czołgu. Nie zabrakło też konkurencji związanych z działaniami w terenie skażonym i ewakuacją z pola walki.
Sprawność fizyczna
Ważne były również zadania, w których trzeba było się wykazać sprawnością fizyczną. Do takich należało m.in. bieganie, pokonywanie toru przeszkód, ale też… strzelanie. W tej konkurencji do ogólnej punktacji liczyła się bowiem nie tylko celność, ale i szybkość wykonania zadania – wszystko zgodnie z zasadami panującymi w amerykańskiej armii. – Podczas tego zmagania każdy żołnierz oddawał trzy strzały z pistoletu PM-83 – z pozycji stojącej, klęczącej i leżącej – mówi Kucharski. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że każdy strzał był oddawany z innego miejsca, a czas pokonania dystansu między kolejnymi punktami liczył się do ogólnej klasyfikacji. – Mimo że nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego systemu, to byliśmy najlepsi jeśli chodzi o celność – podkreśla sierżant.
Nowością dla naszych żołnierzy okazała się też konkurencja Mystery Event. Był to sprawdzian wytrzymałości. Drużyna wyposażona w kilkunastokilogramowy pocisk pokonywała na czas stumetrowy odcinek, a później musiała przebiec jak najwięcej pętli w ciągu 10 minut. Polakom udało się zrobić 51 okrążeń. – Przez ponad dwanaście godzin wykonaliśmy wiele trudnych fizycznie zadań, które od moich żołnierzy wymagały największego poświęcenia i zaangażowania – mówił porucznik Emil Kamiński, dowódca polskiego plutonu. Potwierdza to Kucharski. – Już samo przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi punktami było sporym utrudnieniem – przyznaje sierżant. Teren, na którym odbywały się zawody, był bowiem rozległy, nawet poruszanie się czołgami nie ułatwiało zadania. – Odległości między poszczególnymi punktami wynosiły po 20, 30 kilometrów. Jednego dnia pluton pokonał nawet ponad 100 kilometrów. Wyjeżdżaliśmy więc w teren o 6.30 rano i spędzaliśmy tam cały dzień. Bez prowiantu, przy wysokiej temperaturze nie było łatwo temu sprostać, ale daliśmy radę – mówi dowódca jednego z polskich czołgów.
Sojusznicza współpraca
Czołgiści z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania wysoko oceniają zawody i sojusznicze współdziałania. Jak twierdzą, podczas „Strong Europe Tank Challenge” mieli okazję do wymiany doświadczeń z żołnierzami innych armii, ale też mogli obserwować, jak inne nacje działają na poligonie. – Procedury obowiązujące w wojsku niemieckim są zbliżone do naszych, ale te amerykańskie już znacznie się od nich różnią – zauważa Kucharski.
Chorąży Rafał Mniedło z biura prasowego 11 Lubuskiej Dywizji Pancernej uważa, że polscy żołnierze spisali się świetnie. – Polski pluton po raz pierwszy brał udział w takim przedsięwzięciu, po raz pierwszy pokonywał takie przeszkody, po raz pierwszy wykonywał tak zróżnicowane zadania – wylicza. Zaznacza również, że najważniejsze konkurencje – właśnie te z ofensywy i defensywy – nasi żołnierze wykonali znakomicie.
Zawody „Strong Europe Tank Challenge” odbyły się pierwszy raz. Ich zadaniem jest promowanie współpracy wojskowej i poczucia solidarności załóg czołgowych państw NATO. W tym roku przystąpili do nich czołgiści z sześciu państw, ale ich zmagania obserwowali również przedstawiciele NATO z Węgier, Portugalii i Austrii. Za organizację przedsięwzięcia odpowiadali Amerykanie oraz Niemcy. Kolejne zawody odbędą się w tym samym miejscu za rok, ale docelowo za organizację „Strong Europe Tank Challenge” ma odpowiadać państwo, które wygrało pojedynek rok wcześniej.
autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło
komentarze