moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Porucznik Sypień po raz czwarty mistrzem szachów

Kościelisko po raz drugi okazało się szczęśliwe dla por. Mateusza Sypienia z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Dziewięć lat temu zdobył tu swój pierwszy tytuł mistrza Wojska Polskiego w szachach, teraz pod Giewontem wywalczył ów laur już czwarty raz w swej karierze. W mistrzostwach, które zakończyły się dzisiaj na Podhalu, brało udział 63 szachistów żołnierzy.

W dziewiątej rundzie pojedynek na pierwszej szachownicy rozgrywali por. Mateusz Sypień (z lewej) i st. sierż. rez. Sławomir Kraiński.

Turniej mistrzowski rozegrano systemem szwajcarskim – ustalono, że będzie dziewięć rund jednocześnie rozgrywanych pojedynków, do których przeciwników dobiera się wedle liczby zdobytych przez nich punktów. Trzecie miejsce w mistrzostwach zajął sierż. pchor. Damian Graczyk z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a drugie – kpr. pchor. Marcin Pietruszewski z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Na najwyższym stopniu podium stanął oficer z sekcji współpracy cywilno-wojskowej dowództwa 21 BSP z Rzeszowa por. Mateusz Sypień. Mistrz królewskiej gry z 2007, 2011 i 2012 roku już drugi raz wywalczył to miejsce w turnieju rozgrywanym w Kościelisku. W 2007 roku, kiedy był jeszcze kapralem podchorążym wrocławskiej WSOWL, zdobył bowiem pod Giewontem swój pierwszy tytuł mistrza Wojska Polskiego. – Historia zatoczyła koło. Cieszę się z udanego powrotu do Kościeliska – mówił por. Mateusz Sypień. – Ciężej było odzyskać tytuł, niż go po raz pierwszy zdobyć. Przed dziewięciu laty nie byłem faworytem i sprawiłem dużą niespodziankę swoim triumfem. W tym roku kluczowym było zwycięstwo w siódmej rundzie z Darkiem Syczem – dodał porucznik. Jednak ta partia wcale nie była jego zdaniem najtrudniejszą w turnieju. – Ona była najważniejsza, a najtrudniejszą stoczyłem w trzeciej rundzie. Z Kamilem Cichym nawet mogłem przegrać, ale udało mi się zremisować – stwierdził czterokrotny mistrz.

Niestety, w Kościelisku nie doszło do bezpośredniego pojedynku pomiędzy Sypieniem i broniącym tytułu mistrzowskiego kpr. pchor. Marcinem Pietruszewskim. – Myślałem, że spotkamy się w ostatniej rundzie, ale kojarzenie przeciwników było inne. Obeszło się więc bez meczu z Marcinem – podkreślił por. Sypień. – Jeśli wygrał Mateusz, to mogę czuć niedosyt, że nie doszło do pojedynku pomiędzy nami. Ale trzeba się cieszyć z tego, co jest – powiedział kpr. pchor. Marcin Pietruszewski. – Niestety, nie potrafiłem rozstrzygnąć na swoją korzyść dwóch partii z niżej notowanymi przeciwnikami. Muszę wyciągnąć z tego wnioski – dodał podchorąży z WAT.

Dwaj najlepsi zawodnicy mistrzostw w Kościelisku: kpr. pchor. Marcin Pietruszewski (z lewej) i por. Mateusz Sypień.

Agnieszka Brustman, sędzia główny mistrzostw, przyznała, że rzadko bywa tak, by w dziewięciorundowym turnieju nie doszło do bezpośredniego meczu pomiędzy dwoma najlepszymi zawodnikami. – Tak się zdarza, jak dobry zawodnik zaliczy jakieś wpadki w początkowej fazie turnieju. A szwajcarski system kojarzeń polega na tym, aby runda po rundzie grali ze sobą zawodnicy z tej samej grupy punktowej – wyjaśniła sędzia klasy międzynarodowej, wielokrotna mistrzyni Polski w szachach i pretendentka do tytułu mistrzyni świata.

Szachowa arcymistrzyni od lat przypatruje się wojskowym mistrzostwom i uważa, że poziom tegorocznych był bardzo dobry. – Przyszło mi ocenić wiele interesujących partii i ciężko było wybrać tę najciekawszą – stwierdziła szachistka, którą organizatorzy mistrzostw poprosili o wybór najpiękniejszej akcji. – Najbardziej spodobała mi się sprytna pułapka debiutowa, którą zastawił w ósmej rundzie Dariusz Sycz. Jego przeciwnik Krzysztof Rozumek wpadł w pułapkę i w zasadzie było już po partii – przyznała arcymistrzyni.

Jak wyglądała ostatnia prosta na podium? Przed ostatnią, dziewiątą rundą w najlepszej sytuacji był rzecz jasna por. Mateusz Sypień – miał siedem punktów. Jako jedyny z 63 szachistów nie przegrał żadnej partii – wygrał sześć i dwie zremisował. O pół punktu mniej miał sierż. pchor. Dariusz Sycz z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, który w siódmej rundzie przegrał z Sypieniem. Natomiast po sześć punktów zgromadziło trzech szachistów: kpr. pchor. Marcin Pietruszewski, sierż. pchor. Damian Graczyk i st. sierż. rez. Sławomir Kraiński z Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu.

Przed ostatnimi pojedynkami niewielkie różnice punktowe w czołowej piątce szachistów zapowiadały spore emocje. W dziewiątej rundzie Sypień grał z Kraińskim (na pierwszej szachownicy), Pietruszewski z Syczem (na drugiej), a Graczyk z Krzysztofem Gałązką (na trzeciej). Jako pierwsi zakończyli pojedynek szachiści grający na pierwszej szachownicy. Wyrównana partia zakończyła się remisem. Jednak wywalczone pół punktu jeszcze nie gwarantowało szachiście z 21 BSP zdobycia tytułu mistrzowskiego. – Jeśli pojedynek na drugiej szachownicy wygra Darek Sycz, to zrównamy się punktami i wówczas o zwycięstwie zadecyduje punktacja pomocnicza – stwierdził por. Mateusz Sypień.

Zanim jednak zakończył się pojedynek na drugiej szachownicy, doszło do rozstrzygnięcia na trzeciej. Zwycięzcą okazał się sierż. pchor. Damian Graczyk i mistrz Wojska Polskiego z 2014 roku – po dziewięciu rozegranych partiach miał siedem punktów. Zwycięstwo dało mu awans na drugą pozycję. Jednak tak, jak i Sypień, nie mógł jeszcze przyjmować gratulacji, gdyż wyniki klasyfikacji mógł wywrócić wynik pojedynku na drugiej szachownicy. Potyczka broniącego tytułu mistrzowskiego Pietruszewskiego z Syczem była bardzo emocjonująca. W końcówce partii mistrz z 2015 roku przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść. A to oznaczało, że z powrotu na tron mógł już się cieszyć Sypień. Natomiast Pietruszewski i Graczyk mieli po siedem punktów i musieli czekać na obliczenie przez sędziów punktów pomocniczych. Uzupełniająca ocena w systemie Buchholza była korzystniejsza dla podchorążego z WAT. Kpr. pchor. Marcin Pietruszewski zajął więc drugie miejsce w mistrzostwach, a sierż. pchor. Damian Graczyk – trzecie. Tuż za podium, z dorobkiem 6,5 pkt., uplasowali się: na czwartej pozycji – sierż. pchor. Dariusz Sycz, piątej – st. sierż. rez. Sławomir Kraiński i szóstej – kpt. Andrzej Szcześniak z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Brodnicy.

Organizatorem Mistrzostw Wojska Polskiego w Szachach „Kościelisko 2016”, na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej, było Wojskowe Stowarzyszenie „Sport-Turystyka-Obronność”. Zawody w Wojskowym Zespole Wypoczynkowym w Kościelisku trwały od 9 maja. Kierownikiem mistrzostw był ppłk rez. Jerzy Kufel. W ramach zawodów przeprowadzono również turniej szachów błyskawicznych. Najszybciej najtrafniejsze decyzje podejmował por. Mateusz Sypień. Drugie miejsce zajął sierż. pchor. Dariusz Sycz, a trzecie por. rez. Piotr Bieluszewski. W turnieju mistrzowskim udział wzięły również trzy panie. Najlepszą z nich była sierż. pchor. Monika Kuligowska z WAT, która zajęła 50. miejsce. Nagrodą specjalną za postawę fair play organizatorzy mistrzostw uhonorowali mjr. rez. Waldemara Przerwę ze Szczecinka.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
 
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Rajd ku czci saperów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Śladami ojca
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
I zdobyliśmy!
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pytania o europejską tarczę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowe Oscary przyznane!
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
W obronie wschodniej flanki NATO
Armia Andersa w operacji „Honker”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Orzeł dla bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu
Wojna w świętym mieście, epilog
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO