moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Telemedycyna z WIM pomoże chorym na serce

Konsorcjum, na którego czele stoi Wojskowy Instytut Medyczny, opracowało nowatorski projekt opieki nad chorymi na serce wykorzystujący telemedycynę. Pacjenci trafią do przeszkolonych pielęgniarek, które przeprowadzą zaawansowane badania, a wyniki prześlą do kardiologa. Dzięki programowi skrócą się kolejki do specjalistów i polepszy jakość leczenia.


Pierwsi pacjenci skorzystają z programu na początku 2017 roku. – Osoby z niewydolnością serca to chorzy, którym nawet najlepsza opieka szpitalna nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa, jeżeli po wypisie do domu nie podlegają regularnej ocenie kardiologicznej – mówi gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Generał zauważa, że kardiologów jest niewielu, tymczasem chorych na serce stale przybywa, także wśród wojskowych. Pacjenci czekają więc w długich kolejkach na wizytę u lekarza, a w tym czasie ich stan często się pogarsza. W rezultacie pacjent dostaje kolejne skierowania do szpitala. Niekiedy zaś jego stan jest już tak ciężki, że kończy się śmiercią.

Szybsza diagnoza

Ten problem ma rozwiązać projekt „Amulet”. Jego celem jest utworzenie systemu opieki nad chorymi z niewydolnością serca wykorzystującego telemedycynę oraz nowoczesne metody nieinwazyjnej oceny hemodynamicznej, czyli dotyczącej krążenia krwi w układzie sercowo-naczyniowym.

Zgodnie z założeniami „Amuletu” pacjenci, także żołnierze, będą trafiali do specjalnie przeszkolonych pielęgniarek, które przeprowadzą zaawansowane badania. Całe badanie potrwa kilkanaście minut, a jego wyniki zostaną natychmiast przesłane Internetem do kardiologa pracującego w placówce objętej programem. – Testy będą obejmowały m.in. ocenę częstości rytmu serca, ciśnienia tętniczego oraz objętości wyrzutowej lewej komory. Badany będzie także stan uwodnienia klatki piersiowej, co jest jednym z kluczowych parametrów, nadmiar wody bowiem powoduje u chorych duszności – wylicza ppłk dr n. med. Paweł Krzesiński, kardiolog z WIM.

Po analizie danych specjalista oceni stan pacjenta, wybierze najlepszy sposób leczenia, dostosuje dawki leków do aktualnych potrzeb i ustali termin kolejnej wizyty. Wszystkie te zalecenia chory dostanie, zanim jeszcze opuści gabinet pielęgniarki.

Dzięki „Amuletowi” nie będzie konieczny bezpośredni kontakt z lekarzem, co zmniejszy kolejki do specjalistów i usprawni badania. – W przyszłości część danych będzie analizowała aparatura badawcza wspomagając decyzję lekarską, a kardiolog będzie mógł w krótszym czasie podejmować więcej decyzji – dodaje ppłk Krzesiński.

W ramach projektu ma powstać też urządzenie do monitorowania chorych w domu. – Będzie przeznaczone dla pacjentów najbardziej zagrożonych z powodu niewydolności serca, dla których nawet wizyty co kilka dni w przychodni są niewystarczające do uchwycenia zmian chorobowych – tłumaczy kardiolog z WIM. Urządzenie będzie w domowych warunkach oceniało te same parametry co aparatura w gabinecie. Dzięki temu chory będzie mógł badać się codziennie, a lekarz na bieżąco dostanie informacje o stanie pacjenta.

W trójce najlepszych

Program opracowało konsorcjum, którego liderem jest WIM. W skład grupy wchodzą także: Wojskowa Akademia Techniczna, 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz firma InfoSCAN SA.

Konsorcjum zgłosiło projekt do konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – W zakończonej w połowie maja trzeciej edycji konkursu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych – STRATEGMED” „Amulet” znalazł się w trójce najwyżej ocenionych projektów rekomendowanych do dofiansowania – podkreśla gen. Gielerak.

W konkursie NCBR, którego celem jest uzyskanie postępu w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych w czterech obszarach: kardiologii i kardiochirurgii, onkologii, neurologii oraz medycynie regeneracyjnej, złożono 82 wnioski. 62 z nich komisja konkursowa oceniła pozytywnie, ale tylko 9 rekomendowała do dofinansowania. – Cieszymy się, że rozwiązanie stworzone przez konsorcjum, w którym prym wiodą wojskowi medycy i naukowcy, zostało docenione w ramach programu Centrum – podkreśla prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony.

Podpułkownik Krzesiński podaje, że prace przygotowawcze nad projektem już ruszyły. W ramach fazy pilotażowej w WIM powstał punkt, w którym badają się pacjenci. – W ten sposób oceniamy bezpieczeństwo systemu i sposób działania jego procedur – wyjaśnia kardiolog.

Zanim jednak ruszy cały program, musi zostać podpisana umowa z NCBR, co nastąpi prawdopodobnie do końca tego roku. Dlatego pierwsi pacjenci będą mogli korzystać z „Amuletu” od 2017 roku.

Początkowo powstaną trzy przychodnie, w których będą prowadzone badania: przy szpitalu na Szaserów, wojskowym szpitalu we Wrocławiu oraz prawdopodobnie przy klinice Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. – Potem chcemy włączać do programu kolejnych partnerów z tych trzech miast, aby stworzyć sieć kilkunastu punktów ambulatoryjnych – wyjaśnia lekarz. Docelowo ma powstać system ogólnopolski, obejmujący też punkty badań w mniejszych miejscowościach.

Całkowity koszt projektu to ponad 13 mln zł, z czego NCBR dofinansuje 12,7 mln zł. Pozostałą część zapłaci konsorcjum.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
Ramię w ramię z aliantami
Na straży wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
SOR w Legionowie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Ocalały z transportu do Katynia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kolejne FlyEle dla wojska
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO on Northern Track
Mundury w linii... produkcyjnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO