moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wesoły Dzień Dziecka z Błękitną Brygadą

Stały za sterem statku „Nawigator XXI”, zwiedzały Zamek Książąt Pomorskich, strzelały na symulatorze Śnieżnik, a także jeździły na gokartach z mistrzyniami Polski w piłce siatkowej. 24 dzieci żołnierzy poległych w misjach spędziło trzy dni w Szczecinie, w ramach organizowanego po raz trzeci „Wesołego Dnia Dziecka”.

Dzieci żołnierzy poległych w misjach poza granicami państwa, wraz z matkami i opiekunami, były gośćmi 12 Brygady Zmechanizowanej, która wraz ze Stowarzyszeniem Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość" zorganizowała „Wesoły Dzień Dziecka”. Początek był jednak poważny. Rankiem pierwszego dniu pobytu w Szczecinie dzieci i rodziny żołnierzy poległych złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod tablicami upamiętniającymi tych, którzy nie wrócili ze służby do domu. Sześciu żołnierzy z Błękitnej Brygady poległo w misjach, a trzech zginęło tragicznie na terenie kraju.

 – Opieka nad dziećmi poległych kolegów to nasz obowiązek, niektóre z nich nie pamiętają swych ojców, bo były malutkie, gdy oni zginęli. Chcemy o nie zadbać, dlatego zaprosiliśmy je do Szczecina i zapewniliśmy im dobrą zabawę – mówi gen. bryg. Dariusz Górniak, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Jak zapewnia generał, atrakcje przygotowano dla wszystkich, choć dzieciaki były w różnym wieku – najmłodsza Marta miała zaledwie półtora roku, najstarszy Łukasz skończył 17 lat.

– Dzień Dziecka to dla naszych dzieci przede wszystkim zabawa i wypoczynek, choć ważne jest także podtrzymywanie bliskich kontaktów z wojskiem, aby dzieciaki wiedziały, z czym ich ojcowie byli związani – mówi Monika Nosek, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”, wdowa po kapralu Grzegorzu Nosku z 16 Batalionu Powietrznodesantowego, który 12 lat temu zginął w Iraku.

Pogoda dopisała. Dzieci spędziły czas zwiedzając m.in. Zamek Książąt Pomorskich, statek Akademii Morskiej „Nawigator XXI" i akademickie planetarium, a przewodnik oprowadził je po najciekawszych miejscach Wałów Chrobrego. Wyjątkowych wrażeń dostarczyły także rejs statkiem wycieczkowym po porcie oraz piknik na strzelnicy Krzekowo. Tutaj żołnierze 12 Brygady zorganizowali pokaz sprzętu wojskowego – chłopcy byli szczególnie zainteresowani strzelaniem na symulatorze Śnieżnik. Dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem były szaleństwa na gokartach, a największą niespodzianką spotkanie i przejażdżka z siatkarkami „Chemika Police”, Izabelą Bełcik i Katarzyną Gajgał-Anioł, tegorocznymi mistrzyniami Polski.

 

Jolanta Janik, mama 6-letniego Gerarda, już po raz trzeci uczestniczyła w atrakcjach „Wesołego Dnia Dziecka”. – Dzieciaki dobrze się bawią, nam także udaje się choć na chwilę zapomnieć o tym, jak bardzo na co dzień brakuje nam w domu taty i męża. Rozmawiamy, wspieramy się, bo w grupie zawsze raźniej – mówi wdowa po st. chor. Sylwestrze Janiku, który w 2013 r. zginął w Afganistanie.

Marzena Zielke (jej mąż poległ w 2004 r. w Iraku) przyjechała z 2-letnią Julką i 15-letnim Patrykiem. – Najfajniej było na gokartach oraz w aquaparku – mówi Patryk, który podczas jazdy na gokartach miał najlepszy czas i zajął pierwsze miejsce.

Tegoroczny „Wesoły Dzień Dziecka” objął patronatem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Soloch. Transport do Szczecina zapewnił dzieciom poległych żołnierzy i opiekunom Sztab Generalny WP. 12 Brygadę w organizacji wydarzenia wsparły lokalne firmy oraz władze Szczecina. Poprzednio podobne imprezy odbyły się w Poznaniu – ze wsparciem Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz w Toruniu – przy pomocy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. – Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku znajdziemy partnera, który pomoże nam w zorganizowaniu kolejnego „Wesołego Dnia Dziecka” - mówili uczestnicy szczecińskiej imprezy. W rodzinach członków Stowarzyszenia „Pamięć i Przyszłość” jest ponad 60 dzieci, których ojcowie zginęli na misjach.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Kurs z dzwonem
 
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ogień w podziemiu
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
V Korpus z nowym dowódcą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, epilog
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Ocalały z transportu do Katynia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO