moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko zadziałało jak magnes

30 tys. osób w ciągu czterech dni odwiedziło stoiska targów „Pro Defense” w Ostródzie. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa wojsk specjalnych, które po raz pierwszy tak szeroko zaprezentowały się publiczności. Impreza została dobrze odebrana również przez organizacje proobronne, do których w szczególny sposób była adresowana.– Możemy mówić o sukcesie, bo już wiemy, że wiele firm i wystawców podczas targów zawarło kontrakty handlowe i nawiązało porozumienia o współpracy z nowymi partnerami. Dopisała również publiczność – po czterech dniach targów liczba zwiedzających zbliża się już do 30 tys. Tylko wczoraj, w sobotę, przyszło ich tu 11 tys. – podsumował pierwsze targi „Pro Defense” ich menedżer Piotr Czuryłło. Targi przyciągnęły nie tylko mieszkańców regionu, ale też zwiedzających z całej Polski, w tym licznie przybyłe organizacje proobronne. – Oznacza to, że wojsko cały czas jest popularne i cieszy się dużym zainteresowaniem – dodaje Czuryłło.

Podczas trwających od 2 do 5 czerwca targów w Ostródzie na 40 tys. metrów powierzchni wystawienniczej swoje ekspozycje zaprezentowało około 200 wystawców. Byli to producenci różnej wielkości sprzętu związanego z bezpieczeństwem, przeznaczonego nie tylko dla wojska i cywilnych służb mundurowych, lecz także dla organizacji paramilitarnych i proobronnych.

Największe stoiska promujące służby związane z bezpieczeństwem miały Wojsko Polskie oraz Policja, które zaprezentowały swój sprzęt, a także poprowadziły szkolenia z podstawowych technik obronnych. Wystawa sprzętu wojskowego – zorganizowana pod auspicjami Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – prezentowała wyposażenie wszystkich rodzajów wojsk. Swoje ekspozycje miały też Żandarmeria Wojskowa, w tym oddziały specjalne ŻW, oraz Wojskowa Akademia Techniczna. Zwiedzającym towarzyszyła także Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. – Nasze przesłanie było proste. Chcieliśmy pokazać, czym dysponuje Wojsko Polskie, w tym nasz najnowocześniejszy sprzęt. Jak się przekonaliśmy, nasze stoiska wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających – zwłaszcza członków organizacji proobronnych – przyznaje ppłk Marek Chmiel z obsługi prasowej wystawy sprzętu Wojska Polskiego.


W sumie na stoiskach wojska sprzęt prezentowało około 300 żołnierzy służby czynnej wszystkich rodzajów wojsk. Pokazano 70 szt. ciężkiego sprzętu wojskowego oraz wiele mniejszych eksponatów. Wojsko było też partnerem Kongresu Organizacji Proobronnych, który miał miejsce 2 i 3 czerwca, jako impreza towarzysząca targom. Podczas spotkania z prawie tysiącem członków tych organizacji wojsko zaprezentowało m.in. pokazy wojskowych grup ratowniczych czy jednostki specjalnej Formoza, a także szkolenia psów obronnych i poszukiwawczych.

– Członkowie organizacji proobronnych, którzy gościli w Ostródzie, mogli z bliska zobaczyć sprzęt, którym się fascynują. Dostępne dla zwiedzających były czołgi Leopard w wersji 2A4 i 2A5, Rosomaki w wersji bojowej i inżynieryjnej. Można było również porozmawiać z żołnierzami regularnych jednostek, którzy – tak jak żołnierze wojsk specjalnych wielokrotnie służący na misjach – wiele przeżyli – opowiada ppłk Chmiel i dodaje: – Cieszymy się z tego spotkania, bo okazało się, że to my byliśmy magnesem.

Tę ocenę potwierdzają żołnierze wojsk specjalnych. To właśnie stoisko tego rodzaju sił zbrojnych cieszyło się największym powodzeniem wśród uczniów klas mundurowych, członków organizacji proobronnych, a także cywilnych zwiedzających. – Liczba osób, które nas odwiedziły, przeszła nasze oczekiwania, było bardzo dużo młodzieży, ale nie tylko. Wszyscy byli bardzo zainteresowani naszym nowoczesnym sprzętem, który jest używany podczas misji zagranicznych – powiedział „Polsce Zbrojnej” płk Grzegorz Piotrowski, szef oddziału w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych.

Wojska specjalne zaprezentowały wszystkie swoje jednostki, czyli: GROM, Jednostkę Wojskową Komandosów, Formozę, Agat i Nil. – Najczęstszym pytaniem, na jakie musieliśmy odpowiadać, było: jak można rozpocząć służbę w naszych szeregach? Wiele zapytań dotyczyło możliwości wsparcia merytorycznego dla organizacji proobronnych czy organizowania podstawowych szkoleń. Wszystkiego im pokazać nie możemy, ale jesteśmy gotowi do wspierania tych organizacji – zapewnił płk Piotrowski.

Wojsku popularnością nie ustępowała policja, której stoisko wystawowe także było oblegane przez zwiedzających. Zorganizowała je Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie wraz z wojewódzkimi komendami policji z regionu. – Chcieliśmy, by nasza wystawa była interaktywna. Dlatego z nie tylko oferowaliśmy strzelnicę paintballa, ale też uczyliśmy technik ratowniczych i obezwładniania. Chcieliśmy także pokazać, że jako policja jesteśmy w stanie zaangażować się w proces kształtowania kadr przygotowywanych do obrony terytorialnej czy dla organizacji proobronnych. Sami jesteśmy częścią składową bezpieczeństwa wewnętrznego – przede wszystkim, ale też zewnętrznego, bo dziś w dobie wojny hybrydowej, zagrożeń niekonwencjonalnych, gdzie nie ma natarcia czołgów, jesteśmy w stanie wspierać wojsko w jego działaniach – podkreślił nadkomisarz Radosław Truchan z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.


Wydarzenie zostało dobrze przyjęte także przez najważniejszych odbiorców – organizacje proobronne, do których skierowano dużą cześć wystaw i prezentacji. – Całe targi wraz z imprezami towarzyszącymi – Kongresem Organizacji Proobronych i Zlotem Klas Mundurowych  – oceniam bardzo pozytywnie. Pozwoliły one na integrację wszystkich środowisk: cywilów, uczniów, policji, wojska, w tym wojsk specjalnych. Umożliwiły one również wymianę doświadczeń, także z organizacjami zagranicznymi – np. związkiem strzeleckim z Litwy. Ta współpraca jest bardzo rozwojowa i ciekawa dla obu stron – powiedział po zakończeniu targów prezes Stowarzyszenia FIA (Fideles et Instructi Armis – Wierni w Gotowości pod Bronią)  Karol Bandurski „Ran”. Stowarzyszenie to było jednym z organizatorów wspieranego przez MON Kongresu Organizacji Proobronnych.

Ważnym celem organizacji targów było przybliżenie zagadnień obronności i bezpieczeństwa szerokiemu gronu odbiorców. Podczas wydarzenia także zwykli cywile mieli okazję, często po raz pierwszy, zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym przez wojsko i policję. – Wystawą zafascynowane są moje dzieci. Mnie podoba się różnorodność prezentowanego tu sprzętu, natomiast zupełnie nie mam pojęcia, do czego większość z tych rzeczy służy. Myślę, że po wyjściu z targów moja wiedza będzie trochę większa, a za rok też przyjdę tu z ciekawości – ocenił pan Zenon z Ostródy, który na targi przyszedł z rodziną.

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: Piotr Jaszczuk

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1465195560
cyt: Pomorze. "Liczba napaści na policjantów wzrosła o 300 proc." Cały tekst: http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35636,20162552,pomorze-w-ciagu-ostatnich-3-lat-liczba-napasci-na-policjantow.html#ixzz4Amr1YBDX Rozumiem , że policja che sobie trochę nosek przypudrować Wojskiem Polski. Rozdział tych formacji jest konieczny dla prawy bezpieczeństw państwa i obywateli. tz"służby mundurowe" to anachronizm przypominający Nam czasy totalitaryzmu sowieckiego.
54-8C-E7-B5

Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEle dla wojska
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Głos z katyńskich mogił
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szpej na miarę potrzeb
Sandhurst: końcowe odliczanie
Optyka dla żołnierzy
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO