moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Moda na mundur

O fenomenie klas mundurowych, współpracy organizacji paramilitarnych z wojskiem i działaniach cywilnych uczelni na rzecz promocji postaw proobronnych rozmawiano wczoraj podczas konferencji naukowej poświęconej bezpieczeństwu i edukacji. W spotkaniu, które odbyło się we Wrocławiu, wzięli udział przedstawiciele ośrodków naukowych oraz eksperci wojskowi.


Konferencję zatytułowaną „Społeczny i edukacyjny wymiar inicjatyw proobronnych w Polsce – stan obecny i perspektywy” zorganizował Zakład Socjologii Edukacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej celem była integracja ośrodków akademickich oraz badawczych zajmujących się bezpieczeństwem i edukacją. W spotkaniu wzięli udział naukowcy z cywilnych uczelni wyższych, wojskowych akademii i szkół wyższych, a także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Patronat honorowy nad konferencją objął prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony.

Fenomen klas mundurowych

Podczas konferencji odbyły się dwie sesje poświęcone najważniejszym aspektom edukacji proobronnej. Eksperci zastanawiali się m.in., czy obronność jest problemem społecznym, czy rządowym. Mówiono także o inicjatywach proobronnych realizowanych w różnych ośrodkach akademickich. Jeden z gości konferencji podał, że w Polsce jest ponad 100 tysięcy stowarzyszeń, 17 tysięcy fundacji i kilkadziesiąt tysięcy organizacji, które mają zapisane w statutach m.in. działania paramilitarne czy proobronne. Waldemar Zubek, dyrektor biura do spraw proobronnych MON, zastrzegł jednak, że są to dane szacunkowe. Według niego, określenie dokładnej liczby rzeczywiście działających organizacji jest trudne, między innymi dlatego, że przez cały czas powstają nowe. Dyrektor Zubek opowiadał także o zadaniach, jakie realizuje kierowane przez niego biuro. Wśród nich wymienił nawiązywanie współpracy z organizacjami paramilitarnymi i proobronnymi. Biuro jest także odpowiedzialne za podpisywanie umów umożliwiających współdziałanie sprawdzonych organizacji z armią. Chodzi na przykład o udział w szkoleniach wojskowych, takich jak ćwiczenia „Anakonda-16”, czy możliwość korzystania z obiektów należących do wojska. Pracownicy biura zajmują się także sprawami legislacyjno-prawnymi, np. przygotowywaniem projektów przepisów normujących współpracę wojska z organizacjami cywilnymi.

Z kolei o fenomenie klas mundurowych mówiła prof. dr hab. Aleksandra Skrabacz, dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przypomniała, że pierwsza klasa mundurowa powstała w 1998 roku w trybie eksperymentalnym w Liceum Ogólnokształcącym w Tucholi. Niestety rezultaty, jakie wówczas osiągnięto, nie były zadowalające, dlatego zaniechano tworzenia podobnych klas. Po wielu latach do idei jednak powrócono, a otwieranie klas mundurowych spotkało się z dużym odzewem społecznym.


– Obecnie nie ma chyba w kraju szkoły ponadgimnazjalnej, w której nie byłoby klasy mundurowej – zauważyła prof. Skrabacz. Dodała, że dziś działa ponad 700 klas mundurowych, a około 300 z nich ma profil wojskowy. Zdaniem prof. Skrabacz świadczy to o ogromnym zainteresowaniu, wręcz modzie na „naukę w mundurach”.

– Centrum współpracuje z klasami mundurowymi w całym kraju. Wnioski z różnych sesji naukowych, konferencji i spotkań na tematy proobronne, informacje, które przy takich okazjach są przekazywane, pomagają nam w codziennej działalności – mówiła w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl szefowa CEO.

Z cywila do komandosów

Podczas konferencji wystąpił także dowódca jednego z zespołów bojowych Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Opowiadał on o przygotowaniach do otwarcia w JWK ośrodka szkolenia wojsk specjalnych i kryteriach naboru, jakie będą stawiane kandydatom na komandosów. Dowódca, który z powodów oczywistych musiał pozostać anonimowy, podkreślał, że niedługo po raz pierwszy do służby w elitarnej jednostce wojsk specjalnych będą mogli trafić kandydaci wprost z cywila, bez wcześniejszego przeszkolenia wojskowego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Faustyna Rybka, Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, Ryszard Wołkowski, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Barwy walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
SOR w Legionowie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przygotowania czas zacząć
Kolejne FlyEle dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zachować właściwą kolejność działań
Strażacy ruszają do akcji
Wojna na detale
Charge of Dragon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Morze Czarne pod rakietowym parasolem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO