moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenia „Kryzys-16”. Terroryści na uczelni

Na teren wyższej uczelni we Wrocławiu wtargnęło dwóch mężczyzn. Napastnicy są uzbrojeni i strzelają do studentów. W kampusie wybucha panika. Gdy żołnierze zatrzymują sprawców, okazuje się, że trzeba jak najszybciej ewakuować wszystkie budynki. W jednym z nich jest bomba. Tak rozpoczęły się ćwiczenia „Kryzys-16”.


Manewry po raz drugi zorganizowała Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W ćwiczeniach „Kryzys-16” brali udział studenci cywilni, podchorążowie, wykładowcy, przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz policyjni negocjatorzy. Jako eksperci ćwiczenie wspierali także oficerowie policji i straży pożarnej.

– Studenci i podchorążowie podczas zajęć uczą się teorii dotyczących reagowania kryzysowego. Teraz mogli niektóre zagadnienia wykonać praktycznie – mówi płk dr Krzysztof Klupa, prodziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie WSOWL i kierownik ćwiczeń. – To rodzaj warsztatów. Staramy się w ten sposób przygotować studentów do pracy w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem – dodaje.

Napastnik w szkole

Manewry rozpoczęły się w poniedziałek rano. Pierwszy epizod zakładał sytuację, w której na terenie kampusu działają uzbrojeni strzelcy. Napastnicy otworzyli ogień do studentów, więc na miejsce skierowano patrol interwencyjny, a następnie oddział szturmowy, który ostatecznie obezwładnił sprawców ataku.

Gdy pierwsze niebezpieczeństwo zostało zażegnane, okazało się, że w jednym z uczelnianych budynków podłożono ładunek wybuchowy. Ogłoszono alert bombowy, następnie ewakuowano wszystkie osoby znajdujące się na terenie szkoły i dokładnie sprawdzono pomieszczenia.


Podczas ćwiczeń w rolę napastników i poszkodowanych wcielają się wojskowi i cywilni studenci. Pracują także w dowództwach i sztabach kryzysowych. – W ubiegłym roku wspieraliśmy w działaniu policyjnych antyterrorystów. Teraz pracowaliśmy samodzielnie. To dla nas duże wyzwanie i możliwość sprawdzenia się. Ale to także ogromny stres – przyznaje sierż. pchor. Marcin Girulski, student I roku. Podkreśla, że udział w manewrach poprzedzony był specjalnym treningiem, podczas którego podchorążowie uczyli się odpowiednich procedur i kolejności powiadamiania konkretnych służb. Ćwiczyli też zasady poruszania się po budynkach i przeszukiwania pomieszczeń.

Studenci w niewoli

Podchorążowie i studenci cywilni trenowali także działanie w sytuacji zagrożenia chemicznego. Zgodnie ze scenariuszem we Wrocławiu doszło do zderzenia dwóch pociągów – jeden był cysterną kolejową, w której przewożono 50 ton ciekłego chloru. W wypadku zginęło kilkadziesiąt osób, a kilkaset wymagało pomocy medycznej. – Studenci działali w komórkach straży pożarnej, policji, centrów zarządzania kryzysowego i w pogotowiu ratunkowym – wylicza Marta Busłowicz, wykładowca WSOWL.


To jednak nie wszystko. Podchorążowie zmierzyli się również z zagrożeniem terrorystycznym. W jednym z epizodów „Kryzys-16” uzbrojeni sprawcy wtargnęli do obiektu sportowego, w którym akurat odbywały się zawody MMA. – Sprawcy bez wahania użyli broni. Ostrzelali patrol ochronny i wzięli kilkudziesięciu zakładników. Odebrali przetrzymywanym rzeczy osobiste, a kilku osobom założyli pasy z ładunkami wybuchowymi – relacjonuje mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni. Do akcji ruszyli policyjni negocjatorzy wspierani przez studentów. – Niezależnie od wyniku negocjacji, przygotowaliśmy się do szturmu. Opracowaliśmy dwa warianty działania i czekaliśmy w gotowości – opowiada sierż. pchor. Marcin Girulski. Ostatecznie negocjacje nie zakończyły się sukcesem. Mundurowi ruszyli więc do szturmu, obezwładnili terrorystów i uwolnili zakładników.

Ppłk dr Ireneusz Ciosek, wykładowca WSOWL i kierownik wsparcia psychologicznego podczas ćwiczeń „Kryzys-16” ocenia, że i podchorążowie, i cywile bardzo dobrze radzą sobie w ekstremalnych sytuacjach. – Wojskowi studenci ćwiczą różne scenariusze walki podczas szkoleń poligonowych, są więc przyzwyczajeni do symulowanych gier. Cywile z kolei uczą się na zajęciach o sytuacjach kryzysowych, o terroryzmie. Nie zaobserwowałem żadnych problemów psychologicznych podczas ćwiczeń. Studenci podświadomie wiedzą, że to tylko trening – przyznaje wykładowca.

Tegoroczne ćwiczenia „Kryzys” są powiązane z kończącymi się dzisiaj manewrami Dowództwa Operacyjnego RSZ „Renegade–Sarex”. Oba ćwiczenia prowadzone są w ramach manewrów „Anakonda-16”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nie szpital, a instytut
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Po śladach polskich bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Ryś” z laserem
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Śladami ojca
Abramsy w pętli
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO