moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojna oczami fotoreporterów

Na wojnie stają na pierwszej linii, aby zrobić jak najlepsze zdjęcia. Zawsze starają się być w centrum wydarzeń, choć wiedzą, że cena za to może być wysoka. Wojciech Grzędziński, laureat World Press Photo, i fotoreporter Kuba Kamiński kilkanaście razy wyjeżdżali w rejon konfliktów zbrojnych, m.in. do Afganistanu, Iraku, Libanu, Gruzji, Sudanu czy na Ukrainę.

– Fotograf jest świadkiem, zdjęcie może być brutalne lub dramatyczne, ale jest czymś więcej niż tylko obrazem. Jest opowieścią o tym, co się zdarzyło – podkreśla Wojciech Grzędziński. O sobie mówi, że „bywa fotografem wojennym”. 

Kuba Kamiński określa się jako „fotograf-dokumentalista”. Swoje zdjęcia publikowali w takich tytułach jak  „Rzeczpospolita”, „Dziennik” oraz „Życie”. Choć mają po trzydzieści kilka lat, obaj wyjeżdżali już kilkanaście razy w rejon konfliktów zbrojnych, m.in. do Afganistanu, Iraku, Libanu, Gruzji, Sudanu czy na Ukrainę. O „Wojnie i fotografii” opowiedzieli w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Wśród fotografii Wojciecha Grzędzińskiego przykuwa uwagę zdjęcie 17-letniej Sahar, która podczas wojny w Iraku trafiła do polskiego szpitala. Miała poparzone ponad 70% powierzchni ciała. Dziewczyna nie została postrzelona, była ofiarą przemocy domowej, ojciec oblał ją wrzątkiem. Sahar nie udało się uratować. A jej historią uchwyconą w obiektywie nie była zainteresowana żadna redakcja. Inne, jeszcze bardziej poruszające zdjęcie Grzędziński zrobił w Libanie. Przedstawia ono ciało kilkumiesięcznego chłopca wyciągnięte z gruzowiska zbombardowanego domu. – Prasa nie opublikowała fotografii tego martwego chłopca. Ja je pokazuję, bo uważam, że przekazuje prawdę o tym, co się tam stało – mówi. Wojnę w Gruzji pokazał po ataku w Gori (zginęło wówczas ponad 20 osób, a 200 zostało rannych). – Dokumentowałem ludzką rozpacz na tle ruin – ucina autor. Za cykl 11 zdjęć z Gruzji Wojciech Grzędziński dostał w 2009 roku nagrodę w konkursie World Press Photo.

Gdzie jest cienka czerwona linia, której fotograf nie przekroczy? – Nie ma takiego zdjęcia, którego bym nie zrobił, bo fotoreporter musi bronić prawdy, a naciśnięcie migawki aparatu to odruch. Czym innym jest jednak decyzja o publikacji – przyznaje Kuba Kamiński.

Za cykl zdjęć ze wschodniej Ukrainy dostał w 2015 roku I nagrodę w kategorii „Wydarzenia” w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo. Opowiadał, jak przez półtora miesiąca obserwował życie ludzi na terenach zajętych przez wojska prorosyjskie. Jedna z nagrodzonych fotografii przedstawia mieszkańców bloku w Słowiańsku, którzy każdego dnia wieczorem schodzą do piwnicy, aby przeczekać nocny ostrzał sił ukraińskich.

Uczestniczący w spotkaniu fotoedytor Marcin Kapica, który pracował w kilku tygodnikach, przyznał, że gazety coraz rzadziej publikują drastyczne zdjęcia, bo reklamodawcy nie życzą sobie, aby sąsiadowały z promocją ich produktów. – Dobrze użyta fotografia, jeśli stoi za nią prawda, może zmieniać świat. Zdjęcie poparzonej napalmem dziewczynki z Wietnamu sprawiło, że miliony ludzi wyszły w proteście na ulice i wymusiły na amerykańskich politykach zakończenie tamtej wojny – Wojciech Grzędziński przypominał niedawno w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej”.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Wojciech Grzędziński

dodaj komentarz

komentarze


W Italii, za wolność waszą i naszą
 
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Szarża „Dragona”
Front przy biurku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kadisz za bohaterów
Barwy walki
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna na detale
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ocalały z transportu do Katynia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przygotowania czas zacząć
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO