Zakłady Mechaniczne Tarnów zamierzają stworzyć nowy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, który będzie montowany na okrętach wojennych. Powstanie w oparciu o wielolufowy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm. Jego demonstrator pokazano na targach Balt Military Expo w Gdańsku. Przedstawiciele Zakładów Mechanicznych zapowiadają, że nowoczesny moduł uzbrojenia będzie można montować bez większej ingerencji w konstrukcję okrętów.
Okręty wojenne coraz częściej są narażone na ataki terrorystów, którzy podpływają do potężnych jednostek niewielkimi łodziami. Rosnące zagrożenie sprawia, że konstruktorzy pilnie pracują nad szybkostrzelnymi systemami samoobrony dla marynarki wojennej. Naprzeciw tym potrzebom chcą wyjść Zakłady Mechaniczne w Tarnowie, opracowując zdalnie sterowany moduł uzbrojenia w oparciu o wielolufowy karabin maszynowy. Demonstrator karabinu pokazano na targach Balt Military Expo w Gdańsku.
WLKM opracowano na naboje 12,7x99 mm (standardowy nabój NATO). Plany przedsiębiorstwa z Tarnowa zakładają, że nowoczesny moduł będzie można wyposażyć także w inne rodzaje broni, a jego konfiguracja będzie zależała od zamawiającego.
WLKM prezentowany jest w Gdańsku w wersji z podstawą słupową, taką samą jak dla jednolufowego wielkokalibrowego karabinu maszynowego WKM-Bm. Broń wyposażona została w elektroniczny układ sterujący, ma też funkcję regulacji szybkostrzelności, która może sięgać 3600 strzałów na minutę. Zastosowano w niej także kilka zaprogramowanych nastaw serii, maksymalnie do 200 strzałów. Zasięg ognia wynosi 2200 m. Masa WLKM-u to 50 kg.
Przedstawiciele ZM Tarnów podkreślają, że ich karabin może mieć różnorodne zastosowanie. Poza pokładami okrętów można go montować także na śmigłowcach i samolotach.
Kiedy ma szanse powstać nowy moduł uzbrojenia na podstawie WLKM? – Wszystko zależy od zainteresowania wojska – mówią autorzy projektu.
Targi Balt Military Expo odbywają się co dwa lata. W tym roku wystawców jest ponad 140. Salonowi przemysłowemu – po raz pierwszy w jego historii – towarzyszy morska wystawa plenerowa. Zorganizowano także konferencję naukową NATCOM (Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa”). Targi kończą się 22 czerwca.
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze