moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wsparcie MON dla szkoły NATO w Bydgoszczy

Pułkownik Ryszard Kukliński będzie patronem szkoły dla dzieci oficerów NATO służących w jednostkach Sojuszu w Bydgoszczy – poinformował dziś Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej. Wcześniej podpisał umowę, zgodnie z którą placówka otrzyma z MON 7,5 mln zł na remont nowej siedziby. Szkoła ma się do niej przeprowadzić we wrześniu 2017 roku.

International School of Bydgoszcz, tzw. szkoła NATO, dziś nie ma żadnego patrona. Zmieni się to od nowego roku szkolnego. – Jej patronem zostanie pułkownik Ryszard Kukliński. To był pierwszy polski oficer w NATO, dlatego też znakomicie łączy się akurat z tą instytucją – zapowiedział dzisiaj Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, podczas wizyty w Bydgoszczy. Dodał, że w placówce powstanie izba pamięci poświęcona pułkownikowi. – Warto przypominać jego postać, warto pokazywać, jak dramatyczna była sytuacja nasza i całej Europy w czasie zimnej wojny, jak trudne wybory musiały być podejmowane – podkreślał wiceminister.

Z ramienia resortu obrony podpisał umowę z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, który zarządza NATO-wską szkołą, w sprawie jej dofinansowania. MON zobowiązał się przekazać uczelni 7,5 mln zł na remont i modernizację szkolnego obiektu przy ul. Pestalozziego. – Dzięki tej inwestycji szkoła, która jest wizytówką Polski wobec zagranicznych oficerów przyjeżdżających służyć w instytucjach NATO w ulokowanych w Bydgoszczy, nie będzie już przynosiła wstydu – podkreślał Kownacki.

Zakończy to czteroletnią walkę placówki, do której utworzenia Polska zobowiązała się międzynarodowymi umowami o dofinansowanie prac remontowych. Dzięki nim przeniesie się do nowego obiektu, przekazanego szkole przez uniwersytet.

Obecnie zajmowany przez nią budynek przy ulicy Gałczyńskiego jest bowiem w fatalnym stanie technicznym – Przy większych deszczach piwnice są regularnie zalewane i walczymy z pleśnią – skarży się Imisława Górska, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – International School of Bydgoszcz.

Budynek przy Gałczyńskiego jest również za mały. Według deklaracji dyrekcji, w lepszych warunkach lokalowych w szkole mogłoby się uczyć dwa razy więcej dzieci niż obecnie. A już dziś placówka działająca od 2009 roku ma sporo podopiecznych – w jej skład wchodzą: liceum ogólnokształcące, gimnazjum, szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym. Uczą się tu dzieci żołnierzy NATO stacjonujących w Bydgoszczy i służących w czterech instytucjach Sojuszu: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre – JFTC), 3 Batalionie Łączności, Jednostce Integracji Sił NATO (NFIU – NATO Force Integration Unit) oraz Centrum Eksperckim Policji Wojskowej NATO (NATO Military Police Centre of Excellence).

W lutym tego roku wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki zapowiedział, że resort obrony zajmie się problemem placówki. Decyzje zapadły już miesiąc temu. Dziś, podczas zakończenia roku szkolnego, podpisanie stosownej umowy resortu z uczelnią.

Za te pieniądze, które na remont przekaże MON, powstaną nie tylko sale lekcyjne. – W obecnej siedzibie praktycznie wszystkie pomieszczenia zostały przekształcone w sale lekcyjne, nie mamy więc ani biblioteki z prawdziwego zdarzenia, ani auli czy stołówki. To wszystko znajdzie się w nowym budynku. Oczywiście priorytetem będą nowoczesne sale lekcyjne, w tym laboratoria chemiczne i fizyczne, których bardzo nam brakuje – wyjaśnia Imisława Górska. I dodaje, że bardzo im zależy, by przenieść się do nowej siedziby we wrześniu przyszłego roku.

Wiceminister Kownacki podczas spotkania z dziennikarzami podkreślał, jak ważna jest Bydgoszcz na wojskowej mapie Polski. Zaznaczył też, że nie ma planów, aby jakiekolwiek jednostki czy instytucje, np. Centrum Doktryn i Szkolenia, zostały przeniesione do innej miejscowości, co sugerowali politycy opozycji z regionu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Ramię w ramię z aliantami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Odstraszanie i obrona
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kadisz za bohaterów
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Ocalały z transportu do Katynia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
SOR w Legionowie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO