moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lotnicze akrobacje nad Krakowem

70 samolotów i kilkanaście śmigłowców można oglądać nad Krakowem. Pierwszego dnia Małopolskiego Pikniku Lotniczego największe brawa zebrał mistrz akrobacji lotniczej Jurgis Kairys w Su-31 oraz myśliwiec z czasów II wojny światowej – P-51d Mustang. Dziś pokazy otworzy konsul USA w Krakowie Walter Braunohler, a na niebie pojawi się amerykański śmigłowiec Black Hawk.
– Małopolski Piknik Lotniczy w Krakowie odbywa się już po raz dwunasty i wciąż zaskakuje. Zmieniają się samoloty, są nowi goście i nowe pokazy. Ale są także elementy stałe, które zawsze cieszą publiczność. Należy do nich pokaz dwudziestokrotnego mistrza akrobacji Jurgisa Kairysa, który w Su-31 zachwyca za każdym razem – mówi Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego, które jest organizatorem pikniku.

Nadlatują Orliki!

Sobotnie pokazy rozpoczęły się od występów paralotniarzy. Niedługo po nich dwudziestominutowe akrobacje zaprezentował Marek Choim, który usiadł za sterami samolotu Extra 330 SC. Nad historycznym lotniskiem Rakowice-Czyżyny pokazały się latające repliki samolotów: Nieuport 11, Sopwith F1 Camel i Fokker Dr.1.

Brawa dostali także wojskowi piloci z 3 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Balic, którzy prezentowali umiejętności pilotażu w Mi-8. Zaraz po nich wystartowały śmigłowce W-3 i SW-4. Podobnie jak w poprzednich latach w powietrze wzbił się legendarny samolot An-2 „Wiedeńczyk” (w kwietniu 1982 roku polscy lotnicy uciekli nim na Zachód). Z jego pokładu desantowali się skoczkowie spadochronowi z Wojskowego Klubu WKS „Wawel”. An-2 kilka lat temu zakończył służbę w armii i można go dziś oglądać w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Efektowny pokaz wykonał znany już bywalcom pikniku Litwin pilot Jurgis Kairys. W Su-31 zaprezentował wiele skomplikowanych figur: beczek, korkociągów i ósemek. Na błękitnym niebie pięknie prezentował się także Zespół Akrobacyjny Sił Powietrznych „Orlik”. Siedem samolotów PZL-130 Orlik pokazało akrobację synchroniczną i efektowne mijanki. – Na piknik lotniczy przyszłam po raz drugi. To świetna impreza, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mnie urzekł Su-31 i wojskowe Orliki – mówi Katarzyna Porębska.

Błękitny Mustang

Gwiazdą tegorocznego pikniku jest oryginalny samolot z czasów II wojny światowej P-51d Mustang. Maszynę krakowskiej publiczności zaprezentował jej właściciel Wilhelm Heinz. – Samolot ma piękny, niebieski kolor. Jestem zaskoczony, że tak leciwy myśliwiec doskonale radzi sobie w akrobacji lotniczej – mówi Robert Wilkosz, jeden z uczestników pikniku.Amerykański myśliwiec North American P-51D Mustang o nazwie „Louisiana Kid" do Krakowa przyleciał z Niemiec. Prezentowany na pikniku egzemplarz został wyprodukowany w 1944 roku w Kalifornii. W 1945 roku samolot trafił do Wielkiej Brytanii i miał rozpocząć służbę w jednostce liniowej. Tak się jednak nie stało. Po zakończeniu wojny został sprzedany kanadyjskim siłom powietrznym, a następnie, w 1966 roku wrócił do Stanów Zjednoczonych. Gdy Mustang trafił w ręce prywatnych właścicieli, przeszedł gruntowny remont. Obecnie właścicielem myśliwca jest niemiecki pilot Wilhelm Heinz.

Rekonstruktorzy zapraszają

Podczas dwudniowego pikniku na terenie lotniska można zobaczyć również kilkuset rekonstruktorów. Na entuzjastów historii czekają „żołnierze” w mundurach polskich, amerykańskich, radzieckich i niemieckich. Goście Małopolskiego Pikniku Lotniczego mogą obejrzeć także stałą ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego. W zbiorach znajduje się ok. 240 maszyn, m.in. szybowce, samoloty, motolotnie i śmigłowce.Podniebne akrobacje będzie można podziwiać także w dzisiaj. Program jest zbliżony do sobotniego, choć dyrekcja MLP szykuje dla swoich gości niespodziankę. Krzysztof Radwan zdradził polsce-zbrojnej.pl, że niedzielne pokazy otworzy konsul USA w Krakowie Walter Braunohler. Dzięki jego zaangażowaniu na niebie pojawi się amerykański śmigłowiec Black Hawk.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Zieliński, Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoznać, strzelić, zniknąć
 
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Święto stołecznego garnizonu
SOR w Legionowie
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna na detale
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szarża „Dragona”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ramię w ramię z aliantami
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Barwy walki
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO