moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Stoltenberg: NATO silniejsze po szczycie w Warszawie

Wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance, zwiększanie wydatków na obronność, przyjęcie pakietu wsparcia dla Ukrainy oraz wypracowanie nowych form dialogu z Rosją – to najważniejsze kwestie, które będą poruszane podczas szczytu w Warszawie. O tematach lipcowych obrad mówił dziś w Brukseli Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.


– Sytuacja bezpieczeństwa na świecie nieustannie się zmienia, pojawiają się nowe zagrożenia i Sojusz musi na nie reagować – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, w Brukseli w czasie konferencji prasowej poświęconej rozpoczynającemu się za kilka dni szczytowi NATO w Warszawie. Stoltenberg podkreślił, że Sojusz zrobił wszystko, do czego się zobowiązał na poprzednim spotkaniu, w Wali w 2014 roku. – Jesteśmy szybsi, silniejsi i bardziej gotowi, teraz czas na podjęcie kolejnych kroków – stwierdził Stoltenberg.


Dwie flanki


Sekretarz generalny zapowiedział, że przywódcy państw sojuszniczych zdecydują w Warszawie o militarnym wzmocnieniu obecności NATO na wschodniej flance. Zgodnie z planem w Polsce i krajach bałtyckich mają zostać rozmieszczone cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Przypomniał też, że kilka dni temu Kanada zadeklarowała wysłanie kontyngentu, który będzie stanowił trzon jednego z batalionów. Wcześniej zrobiły to Wielka Brytania, Niemcy i USA. – To ogromne wsparcie na rzecz naszego bezpieczeństwa i jasny sygnał, że jesteśmy gotowi do obrony – ocenił szef NATO. Dodał też, że podczas lipcowego szczytu ma zapaść decyzja o utworzeniu wielonarodowej brygady, stacjonującej w Rumunii.


W Warszawie będzie się także dyskutować o tym, jak poszczególni członkowie Sojuszu realizują zapisy dotyczące wydatków obronnych. Na szczycie w Walii państwa należące do NATO zobowiązały się zwiększyć je do poziomu 2% PKB w ciągu dekady. – Musimy wydawać więcej i lepiej – przekonywał Stoltenberg, odnosząc się do opublikowanego dzisiaj raportu na ten temat. – W 2015 roku po raz pierwszy od dawna zaobserwowaliśmy w państwach członkowskich niewielki wzrost tych wydatków – przyznał.


Innym ważnym tematem szczytu będą działania na rzecz stabilności państw w sąsiedztwie NATO. – Mamy m.in. zdecydować o wsparciu międzynarodowej koalicji przeciw tzw. Państwu Islamskiemu poprzez wysłanie samolotów nadzoru powietrznego i obserwacji AWACS – mówił Stoltenberg. Dodał też, że Sojusz chce nadal wspierać władze w Afganistanie, udzielając pomocy w szkoleniu tamtejszych sił bezpieczeństwa i wojska. – Będziemy po 2016 roku kontynuować misję „Resolute Support” oraz wspierać finansowo afgańskie siły zbrojne do 2020 roku – stwierdził.

 

NATO nie uznaje aneksji Krymu, ale chce rozmawiać z Rosją


Sojusz ma też wspierać partnerów na wschodzie Europy. Stoltenberg zapowiedział, że podczas szczytu odbędzie się posiedzenie Komisji NATO–Ukraina z udziałem prezydenta Petra Poroszenki. – Niepodległa, suwerenna i stabilna Ukraina to klucz do bezpieczeństwa w regionie, dlatego NATO chce jej pomóc osiągnąć ten cel – zaznaczył sekretarz generalny.

W Warszawie zostanie przyjęty pakiet pomocowy dla Ukrainy, przewidujący m.in. wsparcie reform gospodarczych, politycznych, szkolenie ukraińskiej armii i walkę z korupcją. – Rozwijamy także nowe projekty, w tym dotyczące przeciwdziałania wojnie hybrydowej oraz urządzeniom wybuchowym – wymieniał Stoltenberg. Sojusz opracuje też pakiety wsparcia dla Gruzji i Mołdawii, państw ubiegających się o członkostwo w NATO.


Stoltenberg podkreślał, że sojusznicy nie uznają nielegalnej aneksji Krymu. – Rosja powinna przestać wspierać separatystów i wycofać swoje siły i sprzęt wojskowy z terytorium Ukrainy – mówił szef NATO. Powtórzył też, że porozumienia mińskie z lutego 2015 roku to jedyna droga do osiągnięcia pokoju na Ukrainie.

– NATO nadal chce być odpowiedzialnym i transparentnym partnerem, dlatego zależy nam na dialogu z Rosją – zaznaczył jednocześnie Stoltenberg. Przypomniał, że w kwietniu doszło do pierwszego od wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego spotkania Rady NATO–Rosja, jednak zakończyło się ono bez rezultatów. Sojusz chce doprowadzić do kolejnych takich rozmów niedługo po szczycie. – Rada jest ważnym forum dialogu i wymiany informacji, a rozmowy są tym ważniejsze, że nadal widzimy wzrost militaryzacji w Rosji – mówił szef Sojuszu.


Razem z Unią


Pytany przez dziennikarzy o skutki Brexitu – w referendum większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej – sekretarz generalny NATO podkreślił, że pozycja Wielkiej Brytanii w Sojuszu pozostanie niezmieniona. Jednocześnie zapowiedział, że w Warszawie ma dojść do zacieśnienia współpracy z UE. – Podpiszemy deklarację partnerstwa, aby jeszcze bliżej działać wspólnie przeciwko zagrożeniom hybrydowym – mówił.


Stoltenberg zapewnił, że decyzje, które NATO podejmie w Warszawie, wzmocnią Sojusz i będą demonstracją jego siły. – Lipcowy szczyt będzie największym wzmocnieniem kolektywnej obrony od czasu zimnej wojny – stwierdził.


Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8–9 lipca. Do Warszawy przyjedzie 58 delegacji, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje ONZ, UE, Kwatery Głównej NATO i Banku Światowego.

AD

autor zdjęć: www.nato.int

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Front przy biurku
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO on Northern Track
Szarża „Dragona”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zachować właściwą kolejność działań
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
V Korpus z nowym dowódcą
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Charge of Dragon
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Barwy walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kolejne FlyEle dla wojska
Rakiety dla Jastrzębi
Strażacy ruszają do akcji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
SOR w Legionowie
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO