moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczyt NATO – koncert i wystawy w stolicy

Koncert wojskowej orkiestry, pokaz musztry paradnej, a później widowisko „Warszawskie syreny” – w piątek wieczorem w Multimedialnym Parku Fontann odbędą się imprezy zorganizowane z okazji szczytu NATO. Warszawiacy i goście będą też mogli obejrzeć na ulicach stolicy wystawy poświęcone historii Polski i tradycji polskiego oręża.

Opowieść o bohaterkach Warszawy

Pokaz musztry paradnej połączony z koncertem orkiestry wojskowej to jedna z atrakcji przygotowanych w Warszawie z okazji szczytu NATO (8-9 lipca). Impreza rozpocznie się w piątek o 22.00 w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zagra nie tylko marsze wojskowe m.in. „Żołnierski krok” Pawła Kuczera, ale także Polonez A-Dur Fryderyka Chopina czy utwór „Consider yourself” Lionela Barta. Z kolei Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego przygotowała pokaz musztry paradnej. – Wystąpi 36 żołnierzy w umundurowaniu trzech rodzajów wojsk – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzeczniczka Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Koncert poprzedzi pokaz fontann „Warszawskie syreny”, łączący muzykę francuskiego kompozytora Jeana-Michela Jarre'a, wodę i kolorowe światła. Animowana opowieść jest inspirowana legendą o warszawskiej syrence, ale wspomina też o bohaterskich mieszkankach stolicy. Na przykład o Krystynie Krahelskiej, ps. „Danuta”, autorce piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń!” i uczestniczce powstania warszawskiego, która zginęła w pierwszych dniach zrywu. To właśnie ona przed wojną pozowała do stojącego dziś nad Wisłą pomnika warszawskiej Syreny.

Chwalmy się polską historią

Na ulicach i budynkach Warszawy pojawią się też wystawy poświęcone polskiej historii. Jedną z nich, zatytułowaną „Wielcy Polacy”, można oglądać na fasadzie siedziby Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego. Wystawa składa się z portretów 29 Polaków, którzy zapisali się w naszych dziejach. Wśród nich znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, aktorka Helena Modrzejewska, kompozytor Ignacy Paderewski, gen. Tadeusz Kościuszko czy franciszkanin św. Albert Chmielowski. – Te postacie skłaniają do refleksji i dumy z naszych dokonań – mówił Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej, otwierając wystawę, której organizatorem jest MON.

Z kolei na budynku Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przy al. Niepodległości 144 zaprezentowano galerię portretów słynnych polskich żołnierzy i dowódców: od Zawiszy Czarnego, przez gen. Władysława Andersa, po płk Ryszarda Kuklińskiego. Obie ekspozycje można oglądać do końca lipca.

Oprócz wystaw resort obrony przygotował także w wersji angielskojęzycznej album „Poland place of freedom”, promujący polską historię i opowiadający o najważniejszych wydarzeniach z naszych dziejów m.in. powstaniu kościuszkowskim, walkach pod Monte Cassino czy wstąpieniu do NATO. Przygotowano również broszurę na temat roli polskich sił zbrojnych w strukturach NATO i Unii Europejskiej. Jak mówił wiceminister Fałkowski, wszystkie te działania mają na celu promowanie Polski, polskiego wojska oraz polskiej historii i tradycji wśród gości, którzy w najbliższych dniach przyjadą do stolicy.

Atrakcje czekają też w Parku Ujazdowskim. Tu przez cały lipiec można oglądać wystawę plenerową „Ryngraf – tarcza żołnierza polskiego”. Opowiada ona o historii medalionów noszonych przez żołnierzy podkreślających swój patriotyzm i przywiązanie do religii – m.in. konfederatów barskich, żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz organizacji Wolność i Niezawisłość. Również tę ekspozycję przygotował resort obrony.

Z okazji szczytu powstała też wystawa „Polska w NATO” prezentowana w lipcu na Krakowskim Przedmieściu, w Park Ujazdowskim i Parku Saskim oraz ekspozycja „17 lat Polski w NATO”, którą można obejrzeć od 6 do 10 lipca w holu Pałacu Kultury i Nauki. Prezentowane na niej plansze przypominają historię naszego członkostwa w Sojuszu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ramię w ramię z aliantami
Kolejne FlyEle dla wojska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kadisz za bohaterów
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
SOR w Legionowie
Rakiety dla Jastrzębi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
Szarża „Dragona”
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO on Northern Track
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Sprawa katyńska à la española
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
V Korpus z nowym dowódcą
Święto stołecznego garnizonu
Charge of Dragon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachować właściwą kolejność działań
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO