moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W wielu miastach ludzie bawili się podczas Dni NATO

To świetna inicjatywa, bo pozwala wzmocnić zaufanie do naszych żołnierzy. Wojsko przestaje być anonimowym tworem, ludzie czują, że ich broni – mówił Filip Pietrek, specjalista PR o Dniach NATO w Krakowie. Pikniki z okazji szczytu Sojuszu odwiedziły tysiące ludzi w 16 miastach Polski. Czekały na nich m.in. wojskowe parady, pokazy sprzętu i rozmowy z żołnierzami.
– Chcemy, by w tym najważniejszym wydarzeniu świata zachodniego – historycznym szczycie NATO w Warszawie – uczestniczyły nie tylko głowy państw, ale także wszyscy Polacy – mówił minister obrony Antoni Macierewicz o plenerowych imprezach pod hasłem „Razem z NATO”, które z okazji spotkania przywódców Sojusz zorganizowano 8 – 9 lipca w 16 miastach Polsce.Dni NATO odbyły się w: Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Gdyni, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Przemyślu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu i Wrocławiu. Przyszły na nie tłumy gości, żeby m.in. obejrzeć sprzęt wojskowy, parady, pokazy walki, koncerty orkiestr, wziąć udział w konkursach, porozmawiać z żołnierzami, ale też obejrzeć bezpośrednią transmisję z warszawskich obrad. W 17. mieście, czyli goszczącej polityków NATO stolicy Polski, mieszkańcy obejrzeli dodatkowo m.in. defiladę lotniczą, ale też m.in. widowisko „Warszawskie syreny” w Multimedialnym Parku Fontann oraz zorganizowane na ulicach wystawy poświęcone historii Polski i tradycji polskiego oręża.

Wzorce czerpać z wojska

– Na Zachodzie wszyscy są dumni ze swoich żołnierzy, a w Polsce czasem nawet nie wiemy, czym dana formacja się zajmuje. Dlatego doceniam wysiłek okolicznych jednostek – mówiła Paulina Lis, która przyjechała do Krakowa na Dni NATO z sąsiedniego regionu – ze Śląska. – Widziałam mnóstwo zafascynowanych dzieci, które zamiast z komiksów będą czerpać wzorce z naszych żołnierzy – podkreślała. Ma żyłkę społeczniczki, bo pracuje w pozarządowej organizacji, więc i przy tej okazji zwracała uwagę na potrzebę zaciekawienia tematyką wojska i szczytu NATO ludzi niezwiązanych z armią. – Cieszę się, że tak ważne wydarzenie odbywa się w Polsce i mam nadzieję, że będziemy także w centrum planowania ruchów dotyczących bezpieczeństwa w Europie – dodała Paulina.

W stolicy Małopolski piknik, zorganizowany na placu Wielkiej Armii Napoleona, zaczął się w piątek od pokazu musztry, które przygotowały 5 Batalion Dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera z Rząski koło Krakowa oraz nowosądecka Jednostka Strzelecka 2006. Równolegle trwał koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a uczestnicy pikniku mogli też jednocześnie brać udział w konkursach oraz obejrzeć wystawę fotografii przygotowaną przez Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych.

Specjalne atrakcje dla zwiedzających przygotowało również Muzeum Lotnictwa Polskiego. Jego goście mogli podziwiać dodatkową wystawę, poświęconą osiągnięciom polskiego lotnictwa na arenie międzynarodowej.Krakowskie imprezy związane z NATO były o tyle wyjątkowe, że włączono w nie również obchody 72. rocznicy Akcji Specjalnej „Koppe”. Główne uroczystości odbyły się w sobotę na ul. Powiśle, na której 11 lipca 1944 roku żołnierze Armii Krajowej – batalionu „Parasol” oraz krakowskiego oddziału Kedywu (Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK) – przeprowadzili nieudany zamach na wyższego dowódcę SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie Wilhelma Koppe. Wieńce pod pomnikiem oraz pamiątkową tablicą złożyli m.in. płk Mirosław Krupa, dowódca Jednostki Specjalnej Nil i kombatanci.

Wojsko przestaje być anonimowe

Jednocześnie w mieszczącym się przy krakowskich błoniach Parku Jordana trwał pokaz sprzętu przygotowany przez JS NIL, 16 Batalion Powietrznodesantowy, 18 Batalion Powietrznodesantowy oraz krakowski oddział Żandarmerii Wojskowej. Dzieci oraz młodzież mogły również wziąć udział w grze terenowej przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Stowarzyszenie Szarych Szeregów oraz Małopolską Chorągiew Harcerzy ZHR. Na wszystkich uczestników czekały atrakcyjne nagrody oraz tradycyjna, żołnierska grochówka.
– Dobra inicjatywa, można na własne oczy przekonać się, jakim sprzętem dysponuje wojsko, do tego żołnierze chętnie odpowiadają na pytania. A jednocześnie jest nawiązanie do historii, z której Wojsko Polskie powinno czerpać – oceniła Mariola Wywiał, która pamięta Kraków jeszcze z czasów okupacji. – Niektórzy mówią, że wojsko jest niepotrzebne, że machamy szabelką i wyjdzie z tego zawierucha. Ja nie odczuwam zagrożenia. W Polsce są przedstawiciele 28 państw, interesują się nami. To jednak coś znaczy – dodała.Inaczej widzi korzyści ze spotkania przywódców wolnego świata Filip Pietrek, specjalista PR mieszkający w Krakowie. – Sam szczyt NATO to wydarzenie polityczne i nie uważam, żeby miało bezpośredni wpływ na moje bezpieczeństwo. Jednocześnie spotkania z wojskiem, takie jak Dni NATO, mają moje pełne poparcie – uznał Pietrek. – To świetna inicjatywa, która pozwala wzmocnić zaufanie do naszych żołnierzy. Dobrze, jeżeli obywatele znają swoje wojsko, mają poczucie, że jest dobrze zorganizowane, że służy ludziom i ich bezpieczeństwu. Wojsko przestaje być anonimowym, obcym tworem, nabiera ludzkiej twarzy. To jest praca na lata, ale dzięki takim działaniom etos polskiego żołnierza rośnie w siłę – podkreślił PR-owiec.

W organizację Dni NATO w całym kraju zaangażowane były nie tylko Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, ale również Instytut Pamięci Narodowej, władze miejskie, kombatanci, drużyny harcerskie oraz organizacje i stowarzyszenia, które będą współtworzyły piątą siłę zbrojną RP – Obronę Terytorialną.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów
Barwy walki
Rakiety dla Jastrzębi
Odstraszanie i obrona
W Italii, za wolność waszą i naszą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zachować właściwą kolejność działań
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Ramię w ramię z aliantami
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kolejne FlyEle dla wojska
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sprawa katyńska à la española
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Na straży wschodniej flanki NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
SOR w Legionowie
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Prawda o zbrodni katyńskiej
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Charge of Dragon
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO